Rosyjskie media lakonicznie o Tusku. "Dość rozsądny", ale nie jest znany z sympatii do Rosji

Podczas gdy europejskie media prześcigają się w analizowaniu wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji, media rosyjskie są bardzo oszczędne w komentarzach. Zwłaszcza tych, dotyczących polskiego premiera. Wybór Tuska został przez większość z nich jedynie odnotowany. Według dziennika "Moskowskij Komsomolec", Tusk "ma opinię dość rozsądnego polityka, jednak nie jest on znany ze szczególnej sympatii do Rosji".

Ukraina oddała "zabłąkanych żołnierzy". Rosja: nasi chłopcy są bardzo smutni

Ukraina przekazała Rosji grupę "zabłąkanych" żołnierzy tego kraju, którzy - jak zapewniało rosyjskie ministerstwo obrony - "przez przypadek" przekroczyli granicę. Cytowany przez agencję RIA Novosti generał major Aleksiej Ragozin podkreślił, że rosyjscy wojskowi wrócili do kraju po "trudnych negocjacjach" i z opóźnieniem nie do zaakceptowania. - Nasi chłopcy są bardzo smutni z powodu tego zajścia. Otrzymają pomoc psychologiczną i każdą inną, jakiej będzie wymagała sytuacja - zapewnił.

Kto za Mogherini? Włoski premier ma problem

Premier Włoch Matteo Renzi, któremu media przypisują sukces w walce o nominację dla Federiki Mogherini na szefa dyplomacji UE, ma teraz poważny kłopot. Musi znaleźć nowego ministra spraw zagranicznych, zachowując przy tym zasadę parytetu w jego rządzie.

Nowe naloty USA na Państwo Islamskie

Siły powietrzne USA przeprowadziły w nocy z soboty na niedzielę nowe naloty na Państwo Islamskie, dokonały także zrzutów pomocy humanitarnej dla oblężonego irackiego miasta Amerli - poinformował Pentagon.

Raport się opóźnia, za słabe dowody? Dwa śledztwa ws. lotu MH17

Opóźnia się publikacja wstępnego raportu ws. katastrofy malezyjskiego boeinga nad Ukrainą. Jeszcze niedawno Holenderskie Biuro Bezpieczeństwa (OVV) twierdziło, że zespół 25 ekspertów ogłosi wstępne ustalenia w pierwszym tygodniu września. Ale w ostatnich dniach rzecznik OVV poinformował, że „nie może określić” daty publikacji raportu. Tymczasem Holandia wszczęła oddzielne śledztwo kryminalne.

Twitter zalały gratulacje dla Donalda Tuska. Z Polski i zagranicy

David Cameron, Dalia Grybauskaite, Jean-Claude Juncker za pośrednictwem Twittera wyrazili zadowolenie z wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Polscy politycy nie pozostali w tyle: gratulacje posypały się od przedstawicieli najróżniejszych opcji politycznych.

"Gdy Cameron zawarł rozejm z Tuskiem, sprzeciw zaczął słabnąć"

Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej oznacza, że kraj byłego bloku komunistycznego zyskuje po raz pierwszy od upadku muru berlińskiego przywódcze stanowisko w Europie - zauważa w sobotę "Financial Times". W korespondencji z Brukseli dziennik zwraca uwagę na rolę, jaką odegrał Londyn.

Jak Tusk zostawał "prezydentem Unii"

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewnił , że zarówno Donald Tusk, jak i desygnowana na nową szefową unijnej dyplomacji Federica Mogherini zyskali pełne poparcie przywódców. - To było dla mnie niezwykle ważne - dodał. Spekulacje, że polski premier jest namawiany do objęcia kluczowej funkcji w Brukseli pojawiały się od początku roku.

Rosja i gospodarka to największe wyzwania przed Tuskiem?

Objęcie przez Donalda Tuska urzędu przewodniczącego Rady Europejskiej jest pierwszym rzeczywistym odejściem od zasady, że głównymi instytucjami Zachodu (UE, NATO) kierują politycy z Europy Zachodniej lub Ameryki. Krótki epizod, gdy Jerzy Buzek był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, nie zmienił tego stanu rzeczy.

Merkel cieszy się z wyboru Tuska. "Pełen pasji Europejczyk"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zadowolenie z wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, nazywając go "pełnym pasji, przekonanym i przekonującym Europejczykiem". Podkreśliła jego zasługi dla relacji polsko-niemieckich.

Tusk: UE musi być odważna, ale nie radykalna ws. konfliktu na Ukrainie

Stanowisko UE w sprawie konfliktu ukraińskiego musi być odważne, ale nie radykalne - ocenił premier Donald Tusk, wybrany w sobotę na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej. Zapowiedział, że będzie zabiegał o jedność Unii w tej sprawie. Premier powiedział także, że nie wyobraża sobie Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. To były pierwsze deklaracje polskiego polityka po wyborze na "prezydenta" UE.

Będą kolejne sankcje wobec Rosji? Węgry, Austria i kilka innych krajów jest przeciwko

Podczas unijnego szczytu w Brukseli prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że konflikt na Ukrainie "nie jest tylko wojną o dominację w regionie", jest to także "bitwa o wartości i przyszłość Europy". Jak informuje PAP, obradujący w Brukseli unijni przywódcy mają wezwać Komisję Europejską i służby dyplomatyczne do przygotowania nowych sankcji wobec Rosji za jej militarne zaangażowanie na wschodniej Ukrainie.

"Nikt nie zostanie rozstrzelany bez przyczyny". Rosja szykuje marsz na Krym?

W zajętym przez armię rosyjską Nowoazowsku pojawiły się ulotki mogące świadczyć o tym, że Rosja przygotowuje wprowadzenie do tego regionu kontyngentu sił pokojowych. "Uwierzcie: ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej gwarantuje, że nikt z was nie zostanie rozstrzelany bez przyczyny" - to jeden z punktów ulotki. Instrukcja skierowana jest do mieszkańców Przyazowia, co sugeruje zamiar zajęcia przez Rosjan pasa ziemi od Donbasu aż po Krym.

"Praktycznie Rosja jest w stanie wojny z Europą"

Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą, co stawia ją w stanie wojny z Europą - powiedziała w sobotę prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Wezwała jednocześnie Europę do wysłania na Ukrainę sprzętu wojskowego.

Duchowy przywódca Bractwa Muzułmańskiego skazany na dożywocie

Duchowy przywódca Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Badie i siedmiu członków Bractwa zostało w sobotę skazanych na karę dożywotniego więzienia za podżeganie do przemocy, planowanie rozruchów, morderstwo i sabotaż - podały źródła sądowe. Sześciu skazano na śmierć.