Nawet 8 tysięcy imigrantów uwięzionych na morzu

Tysiące uchodźców z Bangladeszu i Birmy jest uwięzionych w łodziach na morzu u wybrzeży Tajlandii - poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Według niej może chodzić nawet o około 8 tysięcy nielegalnych imigrantów.

Miliony Syryjczyków żyją na niewybuchach

Około 5,1 mln Syryjczyków żyje na obszarach wysoce zagrożonych wybuchem bomb, które nie zostały zdetonowane i przez następne lata będą stanowiły dla ludności śmiertelne ryzyko - poinformowała organizacja pomocowa Handicap International.

Brat nie zastąpi brata na czele laburzystów

Były brytyjski szef dyplomacji David Miliband oświadczył, że nie będzie ubiegał się o przywództwo w Partii Pracy po rezygnacji jego brata - Eda. Skrytykował zarazem przywództwo dotychczasowego kierownictwa laburzystów.

Obama może odwiedzić Kubę przed końcem prezydentury

Wizyta prezydenta USA Baracka Obamy na Kubie przed końcem kadencji "nie jest wykluczona" - powiedział w poniedziałek rzecznik szefa państwa Josh Earnest w czasie, gdy na wyspie przebywa francuski prezydent Francois Hollande.

Były urzędnik CIA skazany za przeciek ws. Iranu

Sąd federalny w Wirginii skazał byłego urzędnika CIA Jeffreya Sterlinga na trzy i pół roku więzienia za przekazanie dziennikarzowi "New York Timesa" Jamesowi Risenowi informacji o tajnej misji CIA w Iranie.

Prezydent Francji spotkał się z Fidelem Castro. "Sporo mówił"

Prezydent Francji Francois Hollande spotkał się w poniedziałek z ojcem rewolucji kubańskiej Fidelem Castro w jego rezydencji w Hawanie. Spotkanie z byłym przywódcą Kuby do ostatniej chwili było trzymane w tajemnicy i toczyło się za zamkniętymi drzwiami. Wieczorem Hollande rozmawiał z prezydentem Raulem Castro na temat stosunków Kuba-UE.

Ostatnia droga "królowej mórz". Rozbiorą ją w ukryciu

Lżejszy o prawie 6 tysięcy ton wrak statku Costa Concordia wyruszył w ostatnią drogę i jest holowany do doku portu w Genui, gdzie zostanie rozebrany. Gigantyczny wycieczkowiec znajduje się około trzech mil od brzegu, a do pokonania ma dziesięć mil.

Za granicą wybrali Kukiza. Za nim Duda

Wśród Polaków głosujących za granicą największe poparcie w pierwszej turze wyborów prezydenckich uzyskał Paweł Kukiz - 38,36 proc. Drugi był Andrzej Duda - 24,66 proc., a trzeci Bronisław Komorowski - 21,16 proc.

Amerykańsko-gruzińskie ćwiczenia pod Tbilisi

- Nie szykujemy się do wojny z nikim. Musimy mieć nowoczesną armię, która z dumą będzie bronić niepodległości naszego kraju - powiedziała gruzińska minister obrony, komentując wspólne amerykańsko-gruzińskie ćwiczenia wojskowe. "Ten ruch może rozzłościć sąsiada Gruzji - byłą radziecką Rosję" - pisze agencja Reutera o ćwiczeniach, w których bierze udział ponad 600 żołnierzy.

Komisja PE poparła apel o zwrot Polsce wraku tupolewa

W obliczu zaangażowania Rosji w konflikt na Ukrainie UE nie może rozważać powrotu do normalnych relacji z Moskwą - oceniła komisja spraw zagranicznych europarlamentu w przyjętej rezolucji. Poparła też apel do Rosji o zwrot Polsce wraku Tu-154.

Uczcili urodziny Nadii Sawczenko, policja ich zatrzymała

W dniu 34. urodzin przetrzymywanej w areszcie w Rosji ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko w Kijowie zorganizowano w poniedziałek kilka akcji poparcia dla jubilatki, podczas których jej nazwisko pojawiło się nawet na fasadzie ambasady Federacji Rosyjskiej. Tymczasem moskiewska policja zatrzymała co najmniej siedem osób, które w dniu urodzin ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko protestowały siedzibą Federalnej Służby Bezpieczeństwa na Łubiance oraz przed aresztem, w którym przebywa Ukrainka.

Saudyjczycy wysłali czołgi na granicę z Jemenem

Arabia Saudyjska wysłała na granicę z Jemenem czołgi jako "siłę uderzeniową" - poinformowały media, powołując się na kanał Al Hadath saudyjskiej telewizji Al-Arabija. Reuters pisze, że nastąpiło to po ostrej wymianie ognia z rebeliantami Huti.

Farage zostaje, UKIP odrzucił jego rezygnację

Twarz antyunijnej i antyimigranckiej partii UKIP, Nigel Farage pozostanie jej szefem, bo kierownictwo nie przyjęło jego rezygnacji ze stanowiska. Lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa w czwartkowych wyborach parlamentarnych na Wyspach nie zdobył mandatu w swoim okręgu wyborczym.

Olbrzymi Atlas chwilę przed katastrofą miał "liczne problemy z silnikiem"

Załoga wojskowego samolotu transportowego Atlas produkowanego przez koncern Airbusa, który rozbił się w czasie lotu testowego w sobotę w pobliżu Sewilli, doświadczyła chwilę przed katastrofą "licznych problemów z silnikiem" - napisał w swoim internetowym wydaniu niemiecki dziennik "Der Spiegel", powołując się na fragment zeznań jednej z ocalałych z katastrofy osób. Sam koncern odmówił komentarza, zasłaniając się trwającym śledztwem.

Turecki statek ostrzelany i zbombardowany. Ofiary wśród załogi

Wojsko jednego z dwóch rywalizujących rządów Libii zaatakowało turecki statek. Zbliżająca się do portu w Tobruku jednostka „Tuna-1” została ostrzelana z lądu i z powietrza. Statek odniósł uszkodzenia, ale o własnych siłach odpłynął. Zginął jeden z oficerów, a kilku członków załogi zostało rannych. Turcja zastrzegła sobie „prawo do odpowiedzi w ramach prawa międzynarodowego”.