Nawalny ujawnia: Nocne Wilki sowicie finansowane z rosyjskiego budżetu

Klub motocyklowy Nocne Wilki i powiązane z założycielami klubu organizacje od połowy 2013 roku otrzymały 56 mln rubli (ok. 5 mln zł) w postaci grantów państwowych - poinformowała Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego. Informacje o finansowaniu Nocnych Wilków i organizacji założonych przez m.in. Aleksandra Załdostanowa były dostępne na stronach internetowych Izby Obywatelskiej Federacji Rosyjskiej. Od 2013 roku Nocne Wilki otrzymały pięć grantów prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Brytyjczycy wybierają parlament. Co czeka polskich imigrantów po wyborach?

Tradycyjnie w pierwszy czwartek maja Brytyjczycy ruszyli do urn. Są to wybory ważne także dla Polaków mieszkających na Wyspach. Kończącą się kampanię wyborczą zdominowały tematy przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i nieustannie wzrastająca liczba imigrantów pracujących w Zjednoczonym Królestwie. Co wybór Brytyjczyków oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach? Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

NATO przeprowadzi się z Włoch do rumuńskiej wsi. W końcu zbudują drogę

Lokalni urzędnicy 10 lat powtarzali im, że nie ma pieniędzy na drogę, która połączyłaby wieś z resztą świata. Aż nagle we wtorek - w dniu, w którym dowództwo NATO w Europie poinformowało, że w czerwcu na 12 dni przeniesie swoje centrum dowodzenia z Neapolu do 1,5-tysięcznej wsi Cincu w środkowej Rumunii - tamtejszy wójt oznajmił mieszkańcom, że pieniądze są. NATO będzie ćwiczyło na pobliskim poligonie, a droga powstanie w cztery tygodnie.

Szeroka kontrola internetu i działania wywiadowcze

Izba Gmin (izba niższa) parlamentu Kanady uchwaliła w środę ustawę rozszerzającą znacznie uprawnienia służb specjalnych i agencji wywiadu. Celem ustawy ma być ułatwienie zapobiegania i zwalczania aktów terrorystycznych.

Nowa rosyjska fregata ma być gotowa "w terminie". Pierwszy był 7 lat temu

Przedstawiciele rosyjskich władz i przemysłu zbrojeniowego mają w zwyczaju zapewniać, że z programami modernizacji wojska wszystko jest jak najlepiej. Często ma to mało wspólnego z rzeczywistością. Teraz przedstawiciel Zjednoczonej Korporacji Okrętowej (USC) oznajmił, że prototypowa fregata nowej generacji Admirał Gorszkow ma wejść do służb „w terminie”, czyli do końca tego roku. Problem w tym, że pierwotnie miało to być w 2008 roku.

Szef Pentagonu potwierdza: rebelianci szykują się do ofensywy

Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził wcześniejszą ocenę dowódcy sił lądowych NATO w Europie gen. Philipe'a Breedlove'a o dużym prawdopodobieństwie ofensywy rebeliantów na wschodzie Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko wymienił tymczasem liczby potencjalnych agresorów: ponad 40 tys. w Donbasie i 50 tys. tuż przy granicy rosyjsko-ukraińskiej.

5,5 miliona dolarów dla torturowanych przez policję w Chicago

Władze miasta Chicago zgodziły się zapłacić 5,5 miliona dolarów kilkudziesięciu osobom, które w latach 70. i 80. były torturowane przez policję. - Mamy dość siły, aby przyznać się do błędów. Nareszcie staniemy twarzą twarz z przeszłością i rozliczymy ją - powiedział burmistrz Rahm Emanuel.

"Zielone ludziki" atakują terminal gazowy. Litwini ćwiczą taki scenariusz

Litewskie wojsko rozpoczęło zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia w Kłajpedzie i okolicach. Ich celem jest zwalczanie „zielonych ludzików”, którzy próbują atakować jeden z najważniejszych obiektów strategicznych kraju, czyli terminal gazowy w kłajpedzkim porcie. - Staramy się wyciągać wnioski z sytuacji na Ukrainie i Krymie. Nie boimy się nikogo - oznajmiła prezydent Dalia Grybauskaite.

Debalcewe na liście zwycięstw rosyjskiego oręża. Baner wywołał burzę

Właściciel centrum handlowo-biurowego w Kałudze najwyraźniej nie bierze pod uwagę oficjalnych komunikatów Kremla o tym, że "rosyjskich wojsk w Donbasie nie ma". Na ogrodzeniu jego firmy zawisły banery informujące o "rosyjskich zwycięstwach". Jeden z nich jest poświęcony bitwie o Debalcewe w obwodzie donieckim na Ukrainie.

Start rosyjskiego satelity szpiegowskiego wisi na włosku

Rosyjskie wojsko ma już mniej niż tydzień czasu na stwierdzenie, czy rakieta Sojuz 2.1a jest na tyle godna zaufania, iż można przy jej pomocy wystrzelić w kosmos nowego satelitę Kobalt-M. Ta sama rakieta najprawdopodobniej zawiodła pod koniec kwietnia, transportując w kosmos statek zaopatrzeniowy Progress. Rosjanie starają się ustalić co było przyczyną awarii i mają na to czas do 13 maja.

Merkel w Moskwie z Putinem o Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać w niedzielę w Moskwie na temat kryzysu na Ukrainie - zapowiedział w środę doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Bitwa o Aden. Zginął generał lojalistów

Co najmniej 80 osób, w tym wielu cywilów, zginęło w środę w Adenie podczas walk między szyickimi rebeliantami Huti a zwolennikami prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Ok. 40 ofiar to uciekający przed walkami cywile, których łódź ostrzelali Huti.

"Jest obawa przed wojną". Rosyjski ekspert o czarnym scenariuszu

Jeden z czołowych rosyjskich ekspertów ws. międzynarodowych obawia się wielkiej wojny Rosji z Zachodem. Fiodor Łukjanow uważa, że zwiększa się ryzyko przypadkowego wybuchu konfliktu, czemu sprzyja napięcie między Moskwą a NATO oraz nastroje społeczne w Rosji.

US Navy potrzebuje nowych komputerów. Stare przejęli Chińczycy

Flota USA musi zmienić komputery, które mają zostać zamontowane podczas modernizacji okrętów z systemem AEGIS. Dotychczas stosowane serwery firmy IBM, które miały być też wykorzystywane w przyszłości, są obecnie produkowane przez Chińczyków. Służby USA uznały, że ich dalsze stosowanie przez wojsko jest niedopuszczalne.

Prezydent Uzbekistanu nie jedzie na defiladę do Moskwy

Prezydent Uzbekistanu Islam Karimow odmówił udziału w defiladzie wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa - poinformowały rosyjskie media, powołując się na źródło w biurze prasowym Karimowa. To kolejny lider, który nie pojawi się 9 maja na Placu Czerwonym.

Były oficer KGB ma negocjować z rebeliantami. Decyzja Poroszenki

Prezydent Petro Poroszenko mianował przedstawicieli Ukrainy, którzy wejdą do podgrup roboczych w ramach prac trójstronnej grupy kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Kwestiami bezpieczeństwa ma się zajmować pierwszy szef SBU, były wysoki oficer KGB Jewhen Marczuk.

"Wioska zamieniona w pustynię". Tak wygląda najbardziej zapalny punkt w Donbasie

Żołnierze ukraińskiego ochotniczego batalionu Kijów-1 opublikowali zdjęcia ostrzeliwanej przez rebeliantów wioski Pieski pod Donieckiem. Teren w jej pobliżu jest uznawany za jeden z najbardziej zapalnych punktów w Donbasie, bo mimo porozumienia o zawieszeniu broni, walki na wschodzie Ukrainy trwają. Prezydent Petro Poroszenko apeluje do rebeliantów o "natychmiastowe wycofanie ciężkiego sprzętu z linii frontu".