Były premier Hiszpanii Felipe Gonzalez, który w niedzielę przybył do Caracas, aby bronić dwóch więzionych opozycjonistów, mówiąc o "dramatycznej sytuacji Wenezueli", porównał jej prezydenta Nicolasa Maduro, do caudilla Hiszpanii Francisco Franco.
Na właśnie wykańczanym nowym lotniskowcu USS Gerald R. Ford rozpoczęto testy jedynej w swoim rodzaju elektromagnetycznej katapulty. Przy ich okazji załoga okrętu oraz stoczniowcy mają dużo zabawy. Próby polegają bowiem na "wystrzeliwaniu" ciężkich wózków do rzeki, co jest dość widowiskowe.
Nikołaj Cukanow może zostać pierwszym gubernatorem obwodu kaliningradzkiego, który będzie sprawować ten urząd przez dwie kadencje - zauważa dziennik "Kommiersant", informując o poparciu jego kandydatury przez prezydenta Rosji Władimira Putina.
Mieszkańcy Zimbabwe będą musieli od przyszłego tygodnia wymienić biliony swoich dolarów zimbabweńskich na dolary amerykańskie. Bank Centralny Zimbabwe poinformował, że kraj odejdzie od swojej waluty, która za prezydentury Roberta Mugabego (trwającej od 1987 roku) stała się bezwartościowa.
Aktywizacja działań Rosji i wspieranych przez nią separatystów na wschodniej Ukrainie grozi złamaniem mińskich porozumień o zawieszeniu broni – oświadczył w Mariupolu nad Morzem Azowskim prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Kanadyjski premier Stephen Harper mógł z bliska przyjrzeć się rywalizacji NATO z Rosją podczas swojej jednodniowej wizyty na pokładzie fregaty HMCS Fredericton, która bierz udział w manewrach Baltops na Bałtyku. Okręt przez pewien czas był śledzony przez dwie jednostki rosyjskiej floty, które najpewniej wysłano do obserwowania z bliska całych ćwiczeń Sojuszu.
W ciągu doby od założenia konta na Instagramie Hillary Clinton, kandydatka na prezydenta i była sekretarz stanu, ma już prawie sto tysięcy obserwatorów. Clinton, wyśmiewana za słabość do damskiego garnituru, robi przy okazji z mody oręż w walce o głosy wyborców.
Turecki sąd nakazał policjantowi posadzić 600 drzew w ramach kary za nadużycie władzy. Funkcjonariusz spryskał gazem pieprzowym młodą kobietę w czerwonej sukience, która w czerwcu 2013 roku była w stambulskim parku Gezi w czasie głośnych protestów przeciwko wycince drzew.
Były gubernator Florydy i pretendent do fotela w Białym Domu Jeb Bush przebywa z wizytą w Warszawie. Spotkał się po kolei z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim, szefem MSZ Grzegorzem Schetyną, prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydentem elektem Andrzejem Dudą. Rano Bush zwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas rozmów Bush zadeklarował, że USA muszą "zwiększyć swoją obecność wojskową w Europie Wschodniej".
Szwajcarskie i austriackie władze poinformowały, niezależnie od siebie, o wszczęciu śledztwa w sprawie cyberszpiegostwa w hotelach, w których prowadzone były negocjacje dotyczące programu nuklearnego Iranu.
Moskiewscy komuniści są coraz bliżej przeprowadzenia referendum w sprawie powrotu pomnika Feliksa Dzierżyńskiego na plac Łubiański w centrum Moskwy. Szczegóły tej sprawy będą omawiane na sesji miejskiej 24 czerwca. Zwolennicy komunizmu od lat domagają się powrotu pomnika twórcy organów bezpieczeństwa przed siedzibę dawnej KGB i NKWD.
Jedna z pracownic więzienia w Dannemora, z którego uciekło dwóch przestępców, przyznała się podczas przesłuchania, że miała romans z jednym ze zbiegów. Kobieta planowała uciec ze swoim wybrankiem.
Niegdyś wszechpotężny szef chińskiego aparatu bezpieczeństwa Zhou Yongkang został skazany na dożywocie. Trwający kilka miesięcy proces był utajniony, co zdaniem zagranicznych obserwatorów świadczy o tym, że władze bały się wypłynięcia na światło dzienne zbyt wielu niewygodnych faktów. Zhou jest najwyższym rangą urzędnikiem kiedykolwiek skazanych w Chinach.
Sir Tim Hunt, który w 2001 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny, zrezygnował ze stanowiska honorowego profesora na londyńskim uniwersytecie. Brytyjski noblista wywołał skandal, kiedy skarżył się na kobiety w laboratoriach, które "płaczą" i "zakochują się".
Bojownicy powiązanego z Al-Kaidą dżihadystycznego ugrupowania Front al-Nusra zabili co najmniej 20 przedstawicieli mniejszości religijnej druzów w wiosce na północnym zachodzie Syrii - poinformowali syryjscy obrońcy praw człowieka i opozycja.
MSZ Rosji oznajmiło, że jest zaniepokojone planami umieszczenia w Polsce i Rumunii w ramach amerykańskiej tarczy antyrakietowej systemów wyrzutni rakiet, które - według MSZ - nadają się do wystrzeliwania także pocisków rakietowych Tomahawk.
Dziennikarz rosyjskiej stacji telewizyjnej NTV Konstantin Goldenzweig został zwolniony z pracy po krytycznej wypowiedzi o prezydencie Rosji Władimirze Putinie dla niemieckiej TV ZDF podczas szczytu G7 w Elmau. NTV uzasadniła decyzję naruszeniem norm etycznych.
Córka księcia Williama i księżnej Catherine grzecznie śpi w nocy i nie sprawia tylu kłopotów mamie, co brat małej Charlotte, książę George - zdradził brytyjskim mediom weteran bitwy o Anglię, który rozmawiał na ten temat z księciem Karolem.
- Wszyscy powinni odłożyć na bok swoje ego, a rząd koalicyjny powinien zostać sformowany tak szybko, jak to możliwe - oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan. Szef państwa przerwał swoje niemal czterodniowe milczenie po wyborach i wystąpił publicznie w Ankarze.
"Córce ministra rolnictwa Aleksandra Tkaczowa można pogratulować. Całkiem niedawno Tatiana Batałowa znalazła się w gronie pięciu największych właścicieli ziemskich w Rosji" - napisał opozycjonista Aleksiej Nawalny, ujawniając na swoim blogu ogromny majątek młodej kobiety.
Ministerstwo spraw zagranicznych Indonezji wyraziło w czwartek zaniepokojenie doniesieniami, że australijska marynarka wojenna przekupiła załogę łodzi przemycającej imigrantów w zamian za zawrócenie jej z powrotem na wody indonezyjskie.
Władze Rosji znalazły sposob na dotarcie do swojej bazy w separatystycznym Naddniestrzu. Zapowiadają, że "zbudują most powietrzny". Ukraińska ustawa o zerwaniu umowy dotyczącej tranzytu rosyjskich oddziałów, które stacjonują w Mołdawii, wchodzi dziś w życie.
Władimir Putin rzadko udziela wywiadów prasie, ale w czasie podróży do Rzymu rozmawiał z włoskiem dziennikiem. Prezydent Rosji powiedział redaktorowi naczelnemu "Corriere della Sera", że nigdy nie popełnił błędu, bo jego życiem kieruje Bóg i dlatego nie ma czego żałować.
Do samozwańczej "Ługańskiej Republiki Ludowej" dotarł 29. już konwój humanitarny z Rosji. 56 ciężarówek dostarczyło 490 ton ładunku - przede wszystkim produktów spożywczych. Mieszkańcy Donbasu, którzy mają dostęp do internetu, informują jednak, że jedzenie przywożone przez Rosjan nie trafia do potrzebujących, a jest składowane w bazach kontrolowanych przez separatystów.
Rebelianci w Doniecku dokonują czystek we własnych szeregach. Dowódca oddziału Sparta o pseudonimie Motorola aresztował byłego "gubernatora ludowego" Pawła Gubariewa. Oficjalnym powodem miała być strzelanina w biurowcu SkyCity. Ukraińskie media relacjonują, że "Gubariew niechcący zdradził żołnierzy rosyjskich".
Były premier Silvio Berlusconi zapowiedział w środę, że wezwie rząd Włoch do zniesienia wymierzonych w Rosję sankcji, bo są szkodliwe dla interesów narodowych Rzymu. Deklarację tej treści Berlusconi wygłosił po wieczornej rozmowie z Putinem. "Starzy przyjaciele" spotkali się na lotnisku w Rzymie.
Premier Francji Manuel Valls przeprosił w czwartek, że poleciał z dziećmi na mecz piłki nożnej rządowym samolotem. Chodzi o sobotni finał Ligi Mistrzów w Berlinie. Valls obiecał, że zwróci podatnikom koszty podróży.
Władimir Putin spóźnił się na spotkanie z jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie - papieżem Franciszkiem. Rzecznik Kremla komentuje, że spóźnienie rosyjskiego prezydenta było usprawiedliwione, ponieważ "przeciągnęły się rozmowy w Mediolanie, a droga do Watykanu trwała zbyt długo z powodu korków".
Młoda Brytyjka została aresztowana przez malezyjskie władze po tym, jak naga pozowała do zdjęć na szczycie jednej z gór, uważanej za świętą. Ojciec dziewczyny w rozmowie z dziennikiem "Independent" powiedział, że jego córka jest "przerażona" i "bardzo smutna". W sumie zatrzymano pięciu turystów z 10-osobowej grupy. Grożą im 3 miesiące więzienia.
Za atakiem na stronę internetową francuskiej telewizji TV5 Monde mogli stać rosyjscy hakerzy z tzw. grupy APT28 - uważa francuska policja. Do ataku doszło w kwietniu b.r. Na stronie pojawiły się materiały propagandowe Państwa Islamskiego i groźby opublikowane przez nieznanych sprawców. Francuskie media informują, że hakerzy usiłowali wcześniej zhakować stronę Białego Domu.