Rebelianci "mają każdą broń". Reporter TVN24 rozmawia z żołnierzami jadącymi na front

Berdiańsk, kilka kilometrów od miejscowości Szyrokino. Ukraińscy żołnierze czekają na wyjazd na linię frontu. Grzeją się w słońcu, siedzą i leżą oparci o ścianę jednego z budynków. Nie są zbyt rozmowni. Wysłannik TVN24 w ukraińskim Donbasie Łukasz Gonciarski próbuje z jednym z nich rozmawiać, ale ten nie chce wiele mówić. Zdaje się wyczekiwać w napięciu na chwilę wydania rozkazu wyjazdu.

Kłopotliwa broszurka Rumunów. MSZ przeprasza za gafę, rzeczniczka traci posadę

Ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii przeprosiło za dyplomatyczną gafę popełnioną w czasie spotkania z niemieckim ministrem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Szefowi dyplomacji Niemiec wręczono broszurę z osobliwą okładką. W następstwie incydentu, który "wytworzył całkowicie niekorzystny obraz resortu", pracę straciła rzeczniczka MSZ Brandusa Predescu.

"Ludzie kontrolują nawet to, co mówią". Rok na Krymie pod rosyjską okupacją

Mija rok od ogłoszenia przez krymskich separatystów "niepodległości" od Ukrainy. Władze półwyspu w wyniku inspirowanej i wspomaganej z Rosji "rewolucji" proklamowały niezależność od Kijowa, a potem przeprowadziły "referendum", w którym rzekomo 97 proc. mieszkańców opowiedziało się za przynależnością do Federacji Rosyjskiej. Tatarzy krymscy zbojkotowali głosowanie i nie podporządkowują się nowej władzy. Reuters sprawdzał, jak żyje się tej mniejszości na półwyspie w rok od historycznych wydarzeń.

Rosjanie się powtarzają. Znów grożą bronią jądrową na Krymie

- Nie wiem, czy na Krymie jest jakaś broń jądrowa. Nie wiem, czy są plany umieszczenia jej tam, ale co do zasady Rosja ma wszelkie prawo, żeby to zrobić - oznajmił urzędnik rosyjskiego MSZ, cytowany przez agencję Interfax. Tego rodzaju ostrzeżenia nie są niczym nowym. Padały już kilka razy.

Dostał architektonicznego Nobla i nagle zmarł. "Bez precedensu w historii tej nagrody"

Frei Otto, niemiecki inżynier i architekt, najbardziej znany z lekkich konstrukcji linowych m.in. dachu Stadionu Olimpijskiego w Monachium, dostał Nagrodę Pritzkera 2015. O nagrodzie dowiedział się na początku roku, ale jej nie odbierze. Zmarł 9 marca, dwa tygodnie przed oficjalnym ogłoszeniem laureata. - Wiadomość o jego śmierci to smutne i bezprecedensowe wydarzenie w historii nagrody - oświadczył komitet Nagrody Pritzkera.

Izraelczykom będzie nie po drodze z Netanjahu?

Premier Izraela Benjamin Netanjahu obrał zły kierunek, zarówno wobec Iranu, sprzeciwiając się planom USA zawarcia z Teheranem porozumienia o programie nuklearnym, jak i wobec Palestyńczyków, przeszkadzając w powstaniu ich państwa - pisze "Financial Times".

Unijna armia? Szef NATO: musi uzupełniać się z Sojuszem

Zwiększenie europejskich inwestycji w obronę wzmocni także NATO - uważa sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, pytany o pomysł stworzenia armii UE, z którym wystąpił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Z kolei szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin uważa, że ewentualna wspólna armia nie powinna ograniczać się jedynie do rozwiązywania konfliktów w ramach UE, lecz także w krajach sąsiednich.

Żołnierze "z łapanki" i zadyszka całego wojska. Raport o rosyjskiej aktywności na Ukrainie

Rosjanie mają poważne problemy z wystawieniem odpowiedniej liczby żołnierzy do walki na Ukrainie. Wymaga to znaczącego wysiłku całego wojska - stwierdzono w raporcie renomowanego brytyjskiego think tanku RUSI, według którego do działań na Ukrainie zaangażowano niemal wszystkie jednostki, nawet te z Władywostoku. Wobec strat wśród zawodowych żołnierzy na Ukrainę mają być wysyłani podstępem i przymusem także poborowi.

"Wygląda na to, że Putin zachorował"

Władimir Putin odwołał planowaną na ten tydzień wizytę w Kazachstanie - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w Astanie. Ich zdaniem rosyjski prezydent zachorował.

Manifest Carnajewa. "Obiecano nam zwycięstwo i na pewno je osiągniemy"

Zazdroszczę mojemu bratu, że umarł i osiągnął raj - napisał zamachowiec z Bostonu Dżochar Carnajew na burcie łodzi, w której przez około dobę ukrywał się po zamachu. Prokuratura opublikowała zdjęcia z wnętrza łodzi z wyrytym tekstem. Tydzień temu ruszył proces Carnajewa, grozi mu kara śmierci.

Rosja uśmierciła i tak martwy traktat. CFE to fikcja od lat

We wtorek Rosjanie zadeklarowali, że w "sposób pełny" wycofują się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE). Można powiedzieć, że w zasadzie zrobili to już po raz drugi, bowiem faktycznie traktat w pierwotnej swojej wersji nie funkcjonował już od 2007 roku, a swoje zadanie wypełnił na początku lat 90. XX wieku. Nie przeszkadza to Kremlowi wykorzystywać go do straszenia Zachodu i budowania nieprzejednanego wizerunku na potrzeby wewnętrzne.

Bez niespodzianek. Proszą prezydenta, by kandydował jeszcze raz

Rządząca w Kazachstanie partia Nur Otan zaproponowała, by Nursułtan Nazarbajew został jej kandydatem w przedterminowych wyborach prezydenckich zaplanowanych na 26 kwietnia - ogłoszono w czasie transmitowanego na żywo kongresu partii w Astanie. Prezydent ochoczo się zgodził.

Jego miasto było sceną gwałtownych starć na tle rasowym. Burmistrz Ferguson odwołany

Burmistrz Ferguson w amerykańskim stanie Missouri został odwołany przez Radę Miejską po opublikowaniu przez federalny resort sprawiedliwości raportu, który ostro krytykuje funkcjonowanie policji w tym mieście. W ubiegłym roku było ono widownią gwałtownych protestów czarnej ludności wywołanych zabiciem przez białego policjanta nastolatka Michaela Browna.