Amerykanie chcą przekonać Arabów do wspólnej tarczy

Prezydent USA Barack Obama zaproponuje w przyszłym tygodniu arabskim państwom Zatoki Perskiej pomoc w stworzeniu regionalnego systemu obrony przed ewentualnym irańskim atakiem rakietowym - podaje agencja Reutera, powołując się na amerykańskie źródła. Ma to być jeden ze sposobów na uspokojenie arabskich sojuszników w obliczu zbliżenia Waszyngtonu z Teheranem.

Nad Moskwą 9 maja zaświeci słońce. Za wszelką cenę

Tradycyjnie przed defiladą wojskową na Placu Czerwonym w Moskwie jednym z najważniejszych zmartwień organizatorów jest pogoda. W przypadku pojawienia się chmur specjalne samoloty meteorologiczne rozpylą jodek srebra. Wojskowy meteorolog ostrzega jednak mieszkańców podmoskiewskich miast, że deszcz, który nie spadnie nad Moskwą, powędruje do nich.

Netanjahu ma czas do godz. 23. Inaczej straci szansę na władzę

Upływa termin, jaki premier Izraela Benjamin Netanjahu otrzymał na sformowanie nowego rządu po wyborach z 17 marca. Jeśli Netanjahu nie zdoła porozumieć się w sprawie koalicji do godz. 23 czasu polskiego, to misję utworzenia rządu otrzyma przywódca opozycji Isaak Herzog, którego szanse ocenia się jako jeszcze mniejsze niż Netanjahu

UE wznowi negocjacje z Iranem

12 maja przedstawiciele UE i Iranu wznowią w Wiedniu rozmowy w sprawie irańskiego programu nuklearnego - poinformowała we wtorek wieczorem unijna dyplomacja, koordynująca negocjacje. Trzy dni później do rozmów dołączą przedstawiciele sześciu mocarstw.

Merkel: rząd będzie stał po stronie wypędzonych

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła we wtorek nowego przewodniczącego Związku Wypędzonych Bernda Fabritiusa o swoim poparciu dla działalności ziomkostw. Podziękowała jego poprzedniczce Erice Steinbach za 16-letnie kierowanie organizacją.

Papież przyjmie na audiencji Raula Castro

W niedzielę papież Franciszek przyjmie przywódcę Kuby Raula Castro - poinformował w Watykan. Spotkanie będzie miało ściśle prywatny charakter - wyjaśnił rzecznik ksiądz Federico Lombardi. Audiencja odbędzie się na cztery miesiące przed papieską wizytą na Kubie.

Zabraniają fryzur "homoseksualnych" i "czczących diabła"

Sterczące, długie włosy kojarzące się głównie z subkulturą punków, zostały zabronione w Iranie jako "homoseksualne" i wyrażające uznanie dla działań szatana. Tuż przed nadejściem lata niepożądane jest też skubanie brwi przez mężczyzn, tatuowanie się i korzystanie z solarium.

Francuzi będą mogli łatwiej inwigilować

Izba niższa francuskiego parlamentu uchwaliła kontrowersyjną ustawę, ułatwiającą służbom wywiadowczym zakładanie podsłuchów i stosowanie innych form inwigilacji w celu zapobiegania groźbie ataków terrorystycznych.

Wstydliwa karta historii Danii. Nazistowski zbrodniarz wojenny był chroniony?

70 lat temu brytyjskie oddziały wyzwoliły Danię spod niemieckiej okupacji. Kolejne powojenne rządy w Kopenhadze lubiące podkreślać to, że działania ruchu oporu w tym kraju pozwoliły ocalić prawie wszystkich duńskich Żydów przed Holokaustem, skrywały jednak przez dekady pewną ciemną kartę historii. Tuż po II wojnie światowej Duńczycy, wraz z Brytyjczykami, pozwolili uniknąć stanięcia przed sądem dr. Carlowi Vaernetowi, który przeprowadzał eksperymenty medyczne na homoseksualnych więźniach obozów koncentracyjnych.

Kopali kobietę wśród tłumu ludzi, policja nie reagowała. Tuż obok trwała próba defilady

W poniedziałkowy wieczór na ul. Twerskiej i Placu Czerwonym w Moskwie odbywała się próba defilady wojskowej. Na oczach setek widzów, oglądających przejeżdżające czołgi, trzech młodych mężczyzn pobiło i skopało młodą kobietę. Nikt nie zareagował. Wezwana na miejsce policja była bezradna i przez kilkadziesiąt minut nie potrafiła zatrzymać mężczyzn, którzy grozili pobitej kobiecie śmiercią i odgrażali się, że policjanci poniosą konsekwencje za "nękanie" ich.

Hollande pojechał na Bliski Wschód po miliardy dolarów

Francja prowadzi z Arabią Saudyjską rozmowy w sprawie wartych miliardy euro kontraktów, obejmujących dziedziny od obronności przez lotnictwo cywilne po transport i energię - podały francuskie źródła rządowe. Kontrakty mają być szybko sfinalizowane.

Mer liczy uczniów według wyznania. We Francji zawrzało

We Francji wywołała burzę wypowiedź mera miasta Beziers, który w telewizji przyznał, że prowadzi statystyki uczniów z uwzględnieniem ich religii. Prezydent Francois Hollande oznajmił, że takie praktyki są "sprzeczne z wszelkimi wartościami Republiki". Wszczęto śledztwo.

Wysłannicy papieża "odpuszczą grzech aborcji"

Podczas Roku Świętego, zaczynającego się 8 grudnia, papież Franciszek wyśle do diecezji "misjonarzy miłosierdzia", czyli kapłanów, którzy będą mogli odpuścić grzech aborcji - ogłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Salvatore Fisichella.

Z kamerą w "miejscu, w którym panuje najbardziej napięta sytuacja na Ziemi"

Z reguły widok na strefę zdemilitaryzowaną leżącą wzdłuż 53. równoleżnika na Półwyspie Koreańskim oferują nagrania wykonane z terytorium Korei Południowej. Jeden z reporterów CNN dostał jednak pozwolenie na przyjrzenie się granicy od północnej strony i został oprowadzony po terenie przez oficera północnokoreańskiej armii.

Polskie napisy na grobie Bandery. "Prowokacja"

Ukraińscy deputowani chcą przenieść prochy Stepana Bandery z Monachium do Kijowa. Powód: nieznani sprawcy ponownie zbezcześcili grób przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Tym razem zostawili na krzyżu polskie napisy. Ukraińskie portale piszą o prowokacji i przypominają, że "w Monachium przebywali rosyjscy motocykliści".

Żołnierz, kolaborant, szpieg. Życie jak scenariusz filmowy

Ruzi Nazar, nazywany przez tureckie media "prawdopodobnie ostatnim szpiegiem i żołnierzem Zimnej Wojny", przez całe życie walczył z system radzieckim i jego dominacją w Azji Środkowej. Zmarł w Turcji 30 kwietnia w wieku 98 lat. Radio Wolna Europa przypomniało jego iście filmową biografię. Filmową tym bardziej, że na kanwie jednej z akcji, w których uczestniczył, powstał oscarowy film "Operacja Argo".