Siemoniak: Niemcy nie powinni nas uczyć solidarności

- Polskie stanowisko ws. uchodźców jest przepełnione solidarnością i dużą wyobraźnią co do tego, że doraźnymi, szybkimi decyzjami nie rozwiążemy problemu - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 minister obrony Tomasz Siemoniak. Dodał, że w tej sprawie Niemcy nie powinni nas uczyć solidarności.

Syn "El Chapo" wrzuca zdjęcie do sieci. Wąsy pogrążą narkotykowego bossa?

Czy to jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców? Syn szefa meksykańskiego kartelu narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana opublikował w internecie zdjęcie, które sugeruje, że zbiegły z więzienia gangster spędza czas z bliskimi w rodzinnym mieście. Meksykańska prokuratura generalna analizuje fotografię i ustala miejsce pobytu Guzmana. Po dwóch spektakularnych ucieczkach z więzienia władze nie mogą sobie pozwolić na to, aby ten dalej grał im na nosie.

Bieda, walka z religią i opozycją. Prorosyjski prezydent może rozpętać nową wojnę

Emomali Rachmon, prezydent Tadżykistanu, w którym podczas weekendu doszło do próby buntu, twierdzi, że wywołali go rodzimi zwolennicy IS. W sąsiednim Uzbekistanie prezydent Islam Karimow oskarżył dżihadystów o piątkowy zamach bombowy na taszkenckiej starówce. Środkowoazjatyccy przywódcy państw poradzieckich zawsze największe zagrożenie dla swych rządów widzieli w radykalnym islamie - pisze znawca regionu Wojciech Jagielski.

Wyjątkowo pechowy pomnik Jana Pawła II. Teraz chcą go obrócić

Politycy rządzącej w Rzymie centrolewicy zaczynają zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przesunięcie i obrócenie pomnika Jana Pawła II przed dworcem Termini. Chodzi głównie o to, by papież stał na pomniku zwrócony twarzą do wychodzących ze stacji, a nie tyłem.

Cipras odzyskuje grunt. Syriza wraca na prowadzenie

Radykalnie lewicowa grecka Syriza, która w zeszłym tygodniu utraciła prowadzenie w sondażu przedwyborczym, w poniedziałek odzyskała je, wyprzedając konserwatywną Nową Demokrację o 0,5 punktu procentowego. Przedterminowe wybory odbędą się w Grecji 20 września.

Dolary zamiast azylu. Państwa Zatoki Perskiej nie chcą uchodźców

Choć imigrantom bliżej i geograficznie, i kulturowo do państw Zatoki Perskiej, to te nie chcą przyjmować uchodźców z Syrii. Dlaczego? Bo to niebezpieczne. Sześć najbogatszych państw regionu w ciągu ostatniego roku nie przyjęło ani jednego azylanta. Zamiast otworzyć drzwi, wolą otwierać portfele. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Powstają kolejne szlaki przemytu ludzi. Oto newralgiczne punkty

Walka z państwem islamskim to jeden front, drugi, niemniej trudny, to walka z przemytnikami ludzi. Unia Europejska przygotowuje nasilenie operacji wojskowej na Morzu Śródziemnym. To jednak nie wystarczy, bo powstają kolejne szlaki przemytu. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Rosjanie popisują się Su-30. Nowe-stare maszyny jako odpowiedź na F-22

Rosyjskie wojsko i media w ostatnich dniach kilka razy podkreślały fakt posiadania przez lotnictwo nowoczesnych myśliwców Su-30. Zaprezentowano między innymi wyjątkowe nagranie z ćwiczeń pilotów. Zbiega się to nieprzypadkowo z wysłaniem po raz pierwszy do Europy najnowocześniejszych amerykańskich myśliwców F-22.

Rosjanie mogą jeszcze zarobić na mistralach. "Dwa państwa zainteresowane zakupem"

Francuzi mogą sprzedać niedostarczone Rosji okręty desantowe Mistral dwóm bliskowschodnim krajom. Według rosyjskich mediów są to Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jeden z portali specjalistycznych twierdzi, że anonimowy przedstawiciel władz tego drugiego kraju potwierdza chęć zakupu jednego okrętu. Na tej transakcji mogą dodatkowo zarobić Rosjanie.

Minister obrony Węgier rezygnuje. Na granicy gaz pieprzowy

Węgierski minister obrony Csaba Hende zrezygnował ze stanowiska. O jego decyzji poinformowano po spotkaniu rady bezpieczeństwa, na której dyskutowano o kryzysie związanym z masowym napływem uchodźców i imigrantów na terytorium Węgier. Tymczasem na granicy węgiersko-serbskiej doszło do starć z policją, która - zgodnie z doniesieniami - użyła wobec imigrantów i uchodźców gazu pieprzowego.

"20 tys. zł w trzy minuty". Polskie parafie odpowiadają na apel Franciszka ws. uchodźców

- W ciągu trzech minut zebraliśmy 20 tys. złotych. Wierni zadeklarowali płacenie czynszu, pomoc wszelaką. Możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców - mówi ks. Radosław Rakowski z parafii św. Floriana w Poznaniu. To jeden z przykładów odpowiedzi na apel papieża Franciszka o przyjęcie imigrantów przez katolickie wspólnoty. Nie wszystkie parafie są jednak tak gotowe do niesienia pomocy.

Kraje krytykowane ws. imigrantów łagodzą stanowiska

Kraje, które były dotychczas krytykowane za brak zaangażowania w obliczu kryzysu związanego z napływem uchodźców, łagodzą swoje stanowiska. Wielka Brytania zamierza zapewnić ochronę 20 tys. syryjskich uchodźców, zdecydowanie bardziej otwarta na negocacje jest też Hiszpania. Prezydent Słowacji apeluje natomiast do rządu swojego kraju, by przyjął więcej osób.

W Izraelu stanęły chrześcijańskie i arabskie szkoły

Większość arabskich szkół w Izraelu, w ramach solidarności ze szkołami chrześcijańskimi, przyłączyła się w poniedziałek na jeden dzień do ich strajku przeciwko redukcji dofinansowania. Protest szkół chrześcijańskich rozpoczął się wraz z nowym rokiem szkolnym.

Po eboli może nadejść polio

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że istnieje wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się polio w Gwinei i Mali, gdzie niedawno szalała epidemia eboli. W ostatnim czasie w Gwinei stwierdzono przypadek polio u 19-miesięcznego dziecka.