Kopacz: dziś ważą się losy wspólnoty europejskiej, jaką znamy

Nie odwracamy oczu od problemów naszych europejskich partnerów i dramatu ludzi, którzy z narażeniem życia przedostają się na nasz kontynent. Mówimy jasno, że chcemy być solidarni - powiedziała w piątek premier Ewa Kopacz. Podkreśliła jednocześnie konieczność zagwarantowania państwom członkowskim Unii możliwości "podjęcia suwerennej decyzji o skali swojego zaangażowania".

Austria i Niemcy zgadzają się przyjąć uchodźców z Węgier

Władze Austrii i Niemiec zgodziły się przyjąć przebywających na Węgrzech uchodźców - poinformował w nocy z piątku na sobotę kanclerz Austrii Werner Faymann po rozmowie telefonicznej z szefem węgierskiego rządu Victorem Orbanem. Wcześniej węgierski rząd zapowiedział zapewnienie autobusów, które podwiozą uchodźców do granicy z Austrią.

Imigranci na Lesbos starli się z policją. Mieszkańcy: ktoś musi ich stąd zabrać!

Około 200 niezarejestrowanych imigrantów próbujących dostać się na statek starło się w piątek z policją i funkcjonariuszami straży przybrzeżnej na greckiej wyspie Lesbos. Telewizja pokazała imigrantów obrzucających policjantów kamieniami. Mieszkańcy wyspy nerwowo reagują na przybyszów. - Idźcie stąd! To Grecja, a nie Bliski Wschód! - krzyczą.

Raptory już w Estonii. Postraszą Rosję

Dwa amerykańskie F-22 Raptor, najnowocześniejsze myśliwce na świecie, wylądowały w piątek w bazie Amari niedaleko Tallina. Wezmą one udział we wspólnych ćwiczeniach z europejskimi sojusznikami z NATO.

Putin trwa przy Asadzie: mógłby podzielić się władzą

Prezydent Syrii Baszar el-Asad jest gotów przeprowadzić w swym kraju przedterminowe wybory parlamentarne i mógłby podzielić się władzą z opozycją - powiedział w piątek rosyjski prezydent Władimir Putin podczas forum ekonomicznego we Władywostoku.

Ochojska: UE płaci 10 tys. euro za przyjęcie imigranta. To sporo

Tracimy czas na dyskusję, a już powinniśmy przygotowywać ośrodki dla uchodźców i wprowadzać programy integracyjne - stwierdziła we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. Wyjaśniła, że imigranci nie obciążą polskiego podatnika, bo Unia Europejska płaci ok. 10 tys. euro za przyjęcie każdej osoby. Podkreśliła, że to rząd nie jest przygotowany na relokację uchodźców, a nie polskie społeczeństwo.

"Mogą przybyć miliony. To się nie skończy"

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek w radiu publicznym, że napływ imigrantów do Europy cały czas rośnie i nie widać jego końca; zaapelował też, by Unia Europejska chroniła swoje granice zewnętrzne.

Przeciek z Brukseli, rewolucja w liczbach. Ponad 10 tys. uchodźców w Polsce?

"Wygląda na to, że kanclerz Angela Merkel ogłosi zwycięstwo po kampanii naciskania na Europę w sprawie nowego systemu rozdzielania uchodźców" - pisze w piątkowy poranek brytyjski „Guardian”. "Zwycięstwo" ma przede wszystkim oznaczać wymuszenie na krajach UE przyjęcia aż 160 tys. osób. Z przecieków wynika, że na przykład Polska - gdyby projekt został przyjęty - miałaby przyjąć ponad 10 tys. uchodźców. Pięć razy więcej, niż było ustalone dotychczas.

Nowa taktyka w walce z IS. Likwidacja celów "wysokiego znaczenia"

Stany Zjednoczone rzucają na front walki z Państwem Islamskim uzbrojone drony i angażują najbardziej skuteczne jednostki armii - te które namierzyły i schwytały Osamę Bin Ladena. Operacja w Syrii wchodzi w nową fazę, bo skala zagrożenia jest bez precedensu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 Biznes i Świat.

"Orban rozdmuchuje ogień, który już płonie"

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zarzuca premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, że swoimi "perfidnymi" wypowiedziami na temat uchodźców "roznieca ogień" i pogłębia istniejące w Unii Europejskiej podziały dotyczące polityki imigracyjnej.

Kanada w ogniu krytyki. Odmówili azylu rodzinie małego Aylana

Szef resortu imigracji Kanady obiecał w czwartek wyjaśnienie, dlaczego kraj ten odmówił azylu rodzinie syryjskiego chłopczyka Aylana Kurdiego, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg w Turcji. Kanadyjski rząd zaproponował azyl ojcu Aylana, ale odrzucił on tę propozycję.

Cimoszewicz: nie da się zakończyć wojny w Syrii bez operacji lądowej

- Dronami, nalotami i apelami nie załatwi się problemu wojny w Syrii i wynikającej z niej fali uchodźców. W tym przypadku nie obędzie się bez operacji lądowej - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Podkreślił, że trzeba będzie ogromnego i kosztownego wysiłku, by poradzić sobie z problemem uchodźców.

Cameron nie ulega presji. "Nie przyjmiemy więcej uchodźców"

Mimo presji, jaką wywarły na brytyjskiego premiera media i część deputowanych, po opublikowaniu zdjęć małego Syryjczyka, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg w Turcji, w czwartek David Cameron oznajmił, że nie chce, by jego kraj przyjął więcej uchodźców.