"Reżim utracił ostatnie pole naftowe w Syrii"

Reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada utracił na rzecz Państwa Islamskiego kontrolę nad ostatnim dużym polem naftowym w kraju - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W okolicach pól Dżazal cały czas dochodzi do starć. "Reżim utracił ostatnie pole naftowe w Syrii" - podkreśliła organizacja w oświadczeniu.

Włoski Kościół może przyjąć ponad 100 tysięcy imigrantów

Parafie we Włoszech mogą przyjąć ponad 100 tys. uchodźców - oświadczył w reakcji na apel papieża Franciszka przewodniczący episkopatu kard. Angelo Bagnasco. Zapewnił, że biskupi są gotowi stawić czoła wyzwaniu, jakim są uprzedzenia i strach wobec imigrantów.

Ścigany generał broni się: to rząd Tadżykistanu zaplanował ataki na posterunki

Na stronie internetowej tadżyckiej opozycji ukazało się oświadczenie zdymisjonowanego wiceministra obrony Abduhalima Nazarzodiego, oskarżonego o kierowanie atakami w Duszanbe i Wahdati. Za generałem i jego ludźmi trwa pościg. "To rząd miał dokonać zamachów, by zdyskredytować opozycję" - miał oświadczyć były wiceminister. Prezydent Tadżykistanu Emamoli Rachmon zapowiedział, że ujęcie generała to kwestia najbliższych dni.

Kolejne przecieki z Brukseli: Do Polski 11,5 tys. imigrantów. Albo zapłaci

Niemcy, Francja, Hiszpania i Polska wezmą na siebie największy ciężar nielegalnej imigracji z Afryki oraz Bliskiego Wschodu, wynika z najnowszej propozycji Komisji Europejskiej - pisze "Le Monde". Francuski dziennik twierdzi, że dotarł do szkicu propozycji, która ma być przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu w środę. Wspomniane cztery kraje miałyby przyjąć w sumie prawie 80 tys. imigrantów ze 120 tys., których relokację planuje UE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Orban: Nie będziemy strzelać do imigrantów. Płotu nie da się sforsować

Unia Europejska musi wesprzeć finansowo Turcję i inne kraje spoza UE, by ograniczyć napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu do Europy - oświadczył w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że dopóki Unia nie potrafi chronić swoich zewnętrznych granic, nie ma sensu ustalać kwot imigracyjnych dla poszczególnych członków.

"Pełna gotowość bojowa". Putin postawił na nogi Centralny Okręg Wojskowy

Minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że prezydent Władimir Putin postanowił przeprowadzić niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej sił Centralnego Okręgu Wojskowego. To jeden z czterech okręgów, na jakie dzieli się Rosja. Jak pisze agencja TASS, Putin polecił też sprawdzić działania władz w warunkach wojennych.

Łotwa alarmuje: rosyjska fregata przy granicy

Łotewskie Siły Zbrojne poinformowały, że w niedzielę przy granicy morskiej Łotwy odnotowano obecność rosyjskiej fregaty nowej generacji Admirał Gorszkow. Zwiększona aktywność rosyjskiej floty i lotnictwa w pobliżu granic krajów nadbałtyckich jest reakcją na napięte stosunki Rosji z NATO.

Dania: bogate kraje Zatoki Perskiej powinny pomóc uchodźcom z Syrii

Dania przeznaczy dodatkowe 70 milionów koron (ok. 9 mln euro) na pomoc dla uchodźców z Syrii - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju, którego słowa cytuje portal TheLocal.dk. Kristian Jensen dodał jednak, że bogate państwa Zatoki Perskiej muszą zwiększyć swoją pomoc dla Bliskiego Wschodu.

Znalazł ciało małego Aylana. "Modliłem się, by żył"

- Kiedy go zobaczyłem, pomyślałem o moim synu. Modliłem się, żeby żył - tak oficer tureckiej policji wspominał moment znalezienia 3-letniego imigranta w Bodrum. Zdjęcie, na którym widać funkcjonariusza wynoszącego ciało chłopca z plaży, obiegło świat.

Jak Syryjczycy odkryli nowy szlak. Cztery przyczyny fali imigracji do UE

Zmęczenie wojną domową, tańsza podróż, dostęp do mediów społecznościowych i kwestie ekonomiczne - to według reporterki arabskiej telewizji Al Aan, Jenan Moussy główne przyczyny gwałtownego napływu Syryjczyków do Europy. Dziennikarka spędziła ostatnio wśród Syryjczyków sześć tygodni. Swoimi wnioskami podzielila się z innymi na Twitterze.

Bono: Europa nie jest taka, jak jeszcze kilka dni temu

"W minionym tygodniu stało się coś niesłychanego, Europa nie jest już taka, jaką była jeszcze 7 dni temu"- tak wydarzenia związane z kryzysem imigracyjnym podsumował wokalista zespołu U2 Bono w poniedziałkowym wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa”.

Merkel ma kłopoty we własnej koalicji. "Żadne społeczeństwo tego nie wytrzyma"

W koalicji rządowej w Niemczech nasila się spór na tle stosunku do uchodźców. Premier Bawarii Horst Seehofer (CSU) skrytykował kanclerz Angelę Merkel za decyzję o przyjęciu azylantów syryjskich z Węgier. Jednak mimo kontrowersji, spotkanie partii koalicyjnych zakończyło się w poniedziałek nad ranem wydaniem wspólnego oświadczenia, przewidującego m.in. przeznaczenie dodatkowych środków na przyjęcie fali uchodźców.

Kilkadziesiąt tysięcy manifestantów w Kiszyniowie. "Zwróćcie miliard dolarów"

Uczestnicy niedzielnej wielotysięcznej demonstracji w Kiszyniowie z żądaniami dymisji prezydenta Mołdawii Nicolae Timoftiego zapowiedzieli, że spędzą noc na placu w centrum stolicy i będą kontynuować protest w poniedziałek. Mołdawianie protestują przeciwko rządowi oraz prezydentowi w związku z aferą finansową, jaka wybuchła w tym kraju wiosną tego roku.