"Już nas nie lubią. Jest nas za dużo". Jak żyją Polacy w Wielkiej Brytanii?

Dziś Polacy w Wielkiej Brytanii to jeden z powodów, dla którego Brytyjczycy coraz bardziej myślą o wyjściu z Unii Europejskiej. Gdy 11 lat temu wchodziliśmy do Unii, Londyn szacował, że na Wyspy przyjedzie kilkanaście tysięcy Polaków. Do dziś przyjechało ponad 50 razy więcej, niż się spodziewano. Dlatego Brytyjczycy nie chcą więcej imigrantów i uciekają z dzielnic, gdzie mieszka - ich zdaniem - zbyt wielu Polaków. Materiał programu "Czarno na białym".

"Sankcje muszą trwać, dopóki Rosja nie odda Krymu"

- Sankcje wobec Rosji zostały wprowadzone po aneksji Krymu jako wynik tego, że Rosja złamała podstawy prawa międzynarodowego. Muszą więc trwać, dopóki Rosja nie zwróci Krymu - podkreślił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

Polskie paszporty w rękach dżihadystów. ABW bada sprawę

Terroryści z Państwa Islamskiego (IS) są w posiadaniu dokumentów m. in. obywateli Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Albanii, dzięki którym mogą swobodnie przemieszczać się po Europie. Według arabskiej telewizji Al Aan TV wśród nich są m.in. paszporty z Polski. Sprawą zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które ustala, czy dokumenty są prawdziwe i skąd mogły się wziąć w rękach dżihadystów.

Amerykanie i Kubańczycy będą rozmawiać o otwarciu ambasad

Negocjatorzy z ramienia USA i Kuby maja odbyć w przyszłym tygodniu nową rundę rozmów. Tematem będzie ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu stosunków - podała agencja Reuters, powołując się na przedstawiciela Departamentu Stanu USA.

Tam IRA zabiła Lorda Mountbattena, teraz miał zginąć książę Karol?

Policja w Irlandii zatrzymała sześciu mężczyzn w związku z odkryciem materiałów wybuchowych i broni w pobliżu miejsca, gdzie w przyszłym tygodniu mają zawitać książę Karol z małżonką. Jak podał dziennik "Irish Daily Mirror", zatrzymani planowali zamach na następcę brytyjskiego tronu.

Nie chcą sztuki Houellebecqa, bo boją się zamachu

Letni Festiwal w Dubrowniku nie pokaże sztuki Michela Houellebecqa, napisanej na podstawie jego "Cząstek elementarnych". Zdaniem policji obecność francuskiego pisarza, który otwarcie nazwał islam "najgłupszą religią świata", może zagrozić bezpieczeństwu imprezy.

Obiecali im koncert rockowy, a wysłali na wiec rządzącej partii

Grupa około 150 studentów w Turcji sądziła, że udaje się na zorganizowany wyjazd na koncert rockowy. Zamiast tego zostali przywiezieni na partyjny wiec rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), z której wywodzi się obecny prezydent Trucji Recep Tayyip Erdogan.

W Bużumburze chaos. Nie wiadomo, kto rządzi

W stolicy Burundi - Bużumburze - słuchać było w czwartek strzały i wybuchy. Żołnierze popierający próbę puczu przeciwko prezydentowi Pierre'owi Nkurunzizie walczyli z siłami lojalnymi wobec głowy państwa.

Tajfuny RAF znów w powietrzu. Tym razem "niedźwiedź"

Para brytyjskich myśliwców została poderwana w powietrze po wychwyceniu przez radar dwóch dużych samolotów zbliżających się do wybrzeży Szkocji. Okazało się, że to stali goście, czyli rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 Bear. Rosjanie przelecieli wzdłuż granicy, nie naruszając jej.

"W przypadku wojny atomowej z Zachodem Putin pierwszy użyje broni"

Wielu Rosjan nie wątpi w determinację prezydenta Władimira Putina w przypadku wojny z Zachodem. Pytani o to, kto pierwszy użyje broni atomowej w konflikcie, odpowiadają: Putin. Jedna trzecia społeczeństwa rosyjskiego jest także przekonana, że "w przypadku konfliktu zbrojnego Rosji z USA lub państwami NATO, zwycięstwo odniesie ich kraj".

Rosjanie i Chińczycy zaczynają swój pokaz siły na Morzu Śródziemnym

Dwie chińskie fregaty i rosyjska korweta przeszły przez tureckie cieśniny. Połączony zespół zmierza teraz na spotkanie kilku kolejnym okrętom rosysjkiej floty, które krążą po Morzu Śródziemnym. Razem mają przeprowadzić ćwiczenia Wspólne Morze 2015, pierwsze tego rodzaju u południowych wybrzeży Europy.

"Dragoljuba Mihailovicia uznaje się za nieosądzonego"

Sąd w Belgradzie zrehabilitował skazanego na karę śmierci i straconego blisko 70 lat temu generała Dragoljuba (Drażę) Mihailovicia, który podczas drugiej wojny światowej dowodził lojalną wobec monarchii jugosłowiańskiej partyzantką serbską.

Strzały w najważniejszej cieśninie świata. "Irańczycy zaatakowali statek"

Pięć irańskich łodzi oddało serie strzałów przed dziób statku płynącego przez cieśninę Ormuz. Singapurska jednostka uciekła do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które wysłały na spotkanie Irańczyków okręty. Na ich widok irańskie jednostki zawróciły. Według nieoficjalnych informacji Irańczycy chieli aresztować statek.

Mistrzowie malarstwa na ulicach Teheranu

Ogromne tablice reklamowe w Teheranie wypełniły się reprodukcjami dzieł sztuki europejskiej i perskiej, na 10 dni zmieniając stolicę Iranu w wielką wystawę pod gołym niebem. Ekspozycja kończy się w piątek.

Kijów zmienia nazwę lotniska w Symferopolu. Moskwa: zapomnieli, że Krym jest w Rosji

Ukraiński parlament poparł decyzję o zmianie nazwy lotniska w Symferopolu na Krymie i nadał portowi lotniczemu imię krymskiego pilota Sułtana Ameta-Chana. - Dobrze, że nie ochrzili obiektu nazwiskiem Stepana Bandery - ironizował szef komisji ds. Wspólnoty Niepogległych Państw w rosyjskiej Dumie Leonid Słucki. "W Kijowie najwyraźniej zapomnieli, że Krym znajduje sie w Rosji" - komentuje sprawę rosyjski portal Regnum.

Rozpoczyna się gra przed ważnym szczytem NATO. Polska i Bałtowie chcą więcej

Polska i kraje Bałtyckie równolegle ujawniły działania, które mają doprowadzić do wzmocnienia sił NATO na ich terytoriach. Dowódcy sił zbrojnych Litwy, Łotwy i Estonii chcą, aby w ich krajach stacjonowała cała brygada Sojuszu. Polska chce natomiast walczyć o stałą obecność żołnierzy NATO i pobudowanie dużych baz mobilizacyjnych z ciężkim uzbrojeniem.