Syryjskie samoloty zaatakowały dżihadystów w Palmyrze

Syryjskie samoloty przeprowadziły w piątek co najmniej 25 nalotów na pozycje Państwa Islamskiego w starożytnej Palmyrze - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W ostatnich dniach była to druga fala intensywnych ataków na terytoria zajęte przez dżihadystów.

"Nic tak nie integruje jak nienawiść i poczucie wyższości"

- Wizerunek Polski, który budowaliśmy w takiej męce, możemy stracić z powodu bezsensownych i pustych gestów - ostrzegał Janusz Głowacki w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Zdaniem pisarza, Polska naraża na szwank swoją reputację, kiedy odmawia przyjęcia uchodźców.

Obama rozmawiał z Castro. Dzisiaj papież Franciszek przylatuje na Kubę

Prezydent Kuby Raul Castro oraz USA Barack Obama przeprowadzili w piątek rozmowę telefoniczną. Jak przekazał rząd w Hawanie, rozmowa dotyczyła rozpoczynającej się w sobotę pielgrzymki papieża Franciszka na Kubie oraz poluzowania amerykańskiego embarga nałożonego na wyspę. Obszerne relacje z wizyty Franciszka na Kubie w TVN24 Biznes i Świat.

Homoseksualista pokieruje US Army. Pierwszy raz w historii

Prezydent USA Barack Obama zdecydował, że następnym sekretarzem armii (cywilny urzędnik w kierownictwie armii - red.) będzie otwarcie przyznający się do homoseksualizmu Eric Fanning. To pierwszy taki przypadek w historii US Army.

Słowenia już nie chce być murem. Mogą być "korytarze" dla imigrantów

Słoweńcy przez kilka dni zapewniali, że nie będą po prostu przepuszczać imigrantów przez swój kraj, ale teraz zmieniają zdanie. - Jeśli presja będzie zbyt duża, z pewnością przedyskutujemy możliwe korytarze z krajami, których to dotyczy - stwierdził słoweński premier, po tym, jak sąsiednia Chorwacja przestała sobie radzić z falą imigrantów.

"Rosyjskie myśliwce są w Syrii". Zagadkowe zaangażowanie Kremla

Na lotnisku w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, są rosyjskie samoloty bojowe i śmigłowce - twierdzi agencja Reutera oraz amerykańskie radio publiczne NPR. Według anonimowych informatorów tego drugiego źródła to myśliwce i śmigłowce szturmowe. To kolejne doniesienia z USA o rzekomej szybko rosnącej obecności rosyjskich sił zbrojnych w Syrii.

Japonia przyjęła "ustawę wojenną". Od teraz może użyć armii poza granicami

Wyższa izba parlamentu Japonii przyjęła ustawę rozszerzającą rolę sił samoobrony (armii), zezwalając - po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej - na użycie tych sił poza granicami kraju w obronie sojuszników. Po akceptacji przez parlament ustawa wchodzi w życie. To największa zmiana w japońskiej polityce obronnej od powołania sił samoobrony w 1954 roku.

Imigranci utknęli na ziemi niczyjej

Oddziały prewencji stanęły na granicy po stronie Słowenii naprzeciw grupy ok. 200 migrantów, którzy usiłują przedostać się do tego kraju z Chorwacji na przejściu granicznym w Harmicy. Imigranci utknęli na ziemi niczyjej pomiędzy posterunkami granicznymi.

Zostanie ścięty, a jego ciało przywiążą do krzyża, by zgniło. To Arabia Saudyjska

Młody obywatel Arabii Saudyjskiej stracił ostatnią szansę na uniknięcie okrutnej egzekucji. Sąd oddalił apelację Ali Mohammeda al-Nimra, który został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie, które w królestwie Saudów polega na ścięciu, a następnie przywiązaniu zwłok do krzyża, aby tak zgniły. Zbrodnią Nimra było to, że w wieku 17 lat wziął udział w protestach przeciw monarchii.

Kilka tysięcy imigrantów idzie w kierunku Grecji

Kilka tysięcy migrantów koczujących w kilku obozach pod tureckim miastem Edirne przy granicy z Grecją i Bułgarią wznowiło marsz ku pobliskiej granicy z Grecją. Zostali powstrzymani przez policję 14 km od przejścia granicznego Pazarkule.

Zwrot na granicy: Imigranci wracają na Węgry. Trafią pod granicę z Austrią

Władze węgierskie stopniowo przepuszczają migrantów, którzy w piątek przybyli nad granicę chorwacko-węgierską. Rzecznik węgierskiej policji oświadczył, że autobusy, do których wsiadają imigranci, kierowane są do centrów rejestracyjnych w pobliżu granicy z Austrią. Do węgierskiej nadgranicznej wsi Magyarboly dojechał też pociąg z tysiącem imigrantów - podaje agencja Reutera.

Kłopotliwa "czarna lista" zniknęła ze strony prezydenta

Po fali krytyki władze Ukrainy usuneły ze swojej "czarnej listy" nazwiska sześciu dziennikarzy, w tym pracowników BBC. Najwyraźniej jest jednak na niej więcej nazwisk, które budzą zastrzeżenia, gdyż lista w ogóle zniknęła ze strony prezydenta Ukrainy, który podpisał dekret w sprawie wymierzenia sankcji wobec osób i firm zaangażowanych w rosyjską aneksję Krymu i konflikt w Donbasie.

Kijów: "premier" Krymu kłamie, nie ukończył szkoły wojskowej

Samozwańczy premier okupowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow podaje, że w 1993 r. ukończył Wyższą Szkołę Wojskowo-Polityczną w Symferopolu. Ukraińscy dziennikarze twierdzą jednak, że został z niej wyrzucony z powodu "braku dyscypliny". Doniesienia mediów potwierdziło ukraińskie ministerstwo obrony.

"Myśleliśmy, że jedziemy do Donbasu". Rosyjscy żołnierze nie chcą "ginąć w Syrii"

Władze w Moskwie utrzymują, że rosyjscy wojskowi nie walczą w Syrii. „Żołnierze i sprzęt są wysyłani z portu w Noworosyjsku. Nie wszyscy oficerowie i żołnierze kontraktowi chcą tam walczyć. Niektórzy odmawiają wyjazdu do nowego punktu zapalnego” – napisał portal gazeta.ru. Opisał historię wojskowego, który powiedział, że "nie chce zginąć w Syrii". Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Chorwacja: zamieszki z udziałem imigrantów

W chorwackiej miejscowości Beli Manastir, przy granicy z Węgrami i Serbią, doszło do zamieszek z udziałem imigrantów. Władze Chorwacji przyznają, że nie radzą sobie z napływającą falą ludzi. Skala zjawiska przekoroczyła wszelkie oczekiwania. Rozważane jest całkowite zamknięcie granicy.