10 tys. migrantów w dobę. Chorwaci zamknęli drogi, uchodźcy już w Słowenii

Chorwacka policja wstrzymała w czwartek do odwołania wszelki ruch pojazdów na drogach prowadzących do siedmiu przejść granicznych z Serbią - poinformowały władze w Zagrzebiu. Do czwartku do godz. 22.00 do kraju weszło z Serbii łącznie 11 tys. uchodźców i imigrantów, a tylko tego ostatniego dnia 9 tys. 812 osób. Jeżeli sytuacja powtórzy się w piątek, Chorwaci zamkną granicę - podało MSZ. Tymczasem Słowenia po przyjęciu jednego pociągu z uchodźcami, zamknęła międzynarodowy ruch kolejowy z sąsiadem.

"Zabici w Katyniu". W Moskwie premiera książki Memoriału

W siedzibie stowarzyszenia Memoriał w Moskwie zaprezentowano w czwartek tom "Zabici w Katyniu" wydany przy współpracy z polskim Ośrodkiem Karta przez tę zasłużoną rosyjską organizację pozarządową broniącą praw człowieka i dokumentującą stalinowskie zbrodnie.

Stephen Mull będzie patrzył na ręce Iranowi

Sekretarz stanu John Kerry mianował w czwartek Stephena Mulla, byłego ambasadora USA w Polsce, głównym koordynatorem ds. wdrażania zawartego w lipcu porozumienia sześciu mocarstw, w tym USA, z Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Triumf Obamy. Senat nie zablokował umowy z Iranem

Demokraci w Senacie USA po raz kolejny zablokowali przyjęcie przez republikańską większość rezolucji przeciwko umowie z Teheranem ws. irańskiego programu nuklearnego. W czwartek mija termin, w którym Kongres miał czas na zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Syria: jeśli zajdzie potrzeba, poprosimy Rosję o interwencję

Syryjski minister spraw zagranicznych Walid el-Mualim powiedział w czwartek, że jego kraj poprosi rosyjskich żołnierzy o walkę razem z siłami rządowymi, jeśli zajdzie potrzeba, lecz zaprzeczył, by obecnie w Syrii znajdowały się takie rosyjskie oddziały.

Były szef Instytutu Noblowskiego: nagroda dla Obamy nie przyniosła oczekiwanego efektu

Gier Lundestad, były dyrektor Norweskiego Instytutu Noblowskiego, napisał w swojej autobiografii, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Barackowi Obamie nie przyniosło oczekiwanego efektu. Jak ocenił, amerykański prezydent nie był w stanie spełnić pokładanych w nim oczekiwań. Obama został uhonorowany nagrodą w 2009 r. za "nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy międzyludzkiej".

Ławrow: domaganie się odejścia Asada jest bez sensu

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek, że odejście prezydenta Syrii Baszara el-Asada, jak domaga się tego wielu przywódców na Zachodzie, to "utopia" - informują rosyjskie media.

Ambasada Rosji wytyka Polsce Goebbelsa. Mocna odpowiedź internautów

Demontaż pomnika sowieckiego generała w Pieniężnie wywołał ostrą reakcję Rosji. Nie tylko oficjalną - w postaci wezwania na dywanik ambasador Polski w Moskwie. Na Twitterze głos w sprawie pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego zabrała ambasada Rosji w Warszawie. I wdała się w dyskusję z polskimi internautami. Dyskusję pełną historycznych zdjęć i zarzutów.

Prezydent Chorwacji: armia ma być gotowa do ochrony granic

Chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović wezwała w czwartek armię, by w razie potrzeby była gotowa do ochrony granic. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin do Chorwacji dotarło ok. 7,3 tysiąca osób. Oddziały prewencyjne policji starają się zapanować nad rosnącym tłumem migrantów w mieście Tovarnik tuż przy granicy z Serbią.

Otworzyła 240-letnie wino, by uraczyć Putina i Berlusconiego. Jest śledztwo

Prokuratura okupowanego przez Rosję Krymu (z tymczasową siedzibą w Kijowie) wszczęła śledztwo przeciwko dyrektorce wytwórni win Massandra w Jałcie. Zdaniem śledczych naraziła ona firmę na straty w wysokości 100-150 tys. dolarów. Dyrektorka chciała uraczyć wizytujących zakład Władimira Putina i Silvia Berlusconiego. Osobiście otworzyła 240-letnią butelkę wina.

Awantura o dziennikarzy BBC na "czarnej liście" Kijowa. Poroszenko się poprawia

- To wstydliwy zamach na wolność mediów - oświadczył szef redakcji zagranicznej BBC Andrew Roy. Ukraina objęła bowiem sankcjami trzech dziennikarzy tej brytyjskiej korporacji. Restrykcje Kijowa oficjalnie zostały wymierzone przeciwko osobom i firmom zaangażowanym w rosyjską aneksję Krymu oraz konflikt w Donbasie. Po fali krytyki Poroszenko zlecił skreślić nazwiska dziennikarzy BBC z "czarnej listy".

Wypadek pod Brnem. Nie żyje pięcioro Polaków

Pięć osób zginęło, a cztery zostały ranne w czwartek, gdy polska furgonetka uderzyła w tył naczepy ciężarówki na czeskiej autostradzie - poinformowała tamtejsza policja. Informację o wypadku potwierdziła w rozmowie z TVN24 polska konsul w Ostrawie. Wszystkie ofiary śmiertelne to Polacy.

Strajk głodowy uchodźców w Turcji. Chcą do Europy

Kilkuset uchodźców, koczujących w kilku obozach pod tureckim miastem Edirne przy granicy z Grecją i Bułgarią, ogłosiło strajk głodowy, aby móc przedostać się do krajów Unii Europejskiej - poinformowała w czwartek turecka telewizja NTV.

Zamknięte granice, kontrole, zawieszone pociągi. Gdzie są problemy?

Gwałtowny napływ migrantów, próbujących dostać się przez Bałkany do bogatych krajów UE, doprowadził do niespotykanych od lat problemów na granicach. Kolejne państwa będące na drodze przybyszów z Bliskiego Wschodu przywracają kontrole graniczne lub wprowadzają różne obostrzenia w podróżach. Sytuacja zmienia się nieustannie.

Bułgarzy wysyłają wojsko na granicę. Ma nie używać siły

Premier Bojko Borysow zatwierdził plan rozmieszczenia tysiąca żołnierzy na granicy z Tucją - poinformowało bułgarskie MSW. Wojsko ma współpracować tam z policją i policją graniczną w ochronie granicy przed migrantami. Jednocześnie szefowa MSW Rumiana Byczwarowa zapewniła, że wobec nielegalnych migrantów nie będzie używana siła.

Litwini wzmacniają granicę z Polską

Litwa nasiliła patrole na granicy z Polską w związku z nową trasą, którą uchodźcy podróżują z południa na północ Europy - oświadczył szef litewskiej straży granicznej Renatas Pożela.

Budowa najcięższej broni Rosji z poślizgiem, choć "co do zasady" zgodnie z planem

Prace nad nową rosyjską ciężką rakietą balistyczną Sarmata mają postępować "co do zasady zgodnie z planem", choć faktycznie opóźniają się. Pierwsze testy pocisku są planowane na początek 2016 roku, choć wcześniej rosyjscy oficjele deklarowali, że ma to być w połowie 2015. Opóźnienie miało też wystąpić przy pracach nad mniejszą rakietą RS-26 Rubież. Rozpoczęcie produkcji seryjnej przesunęło się w czasie na 2016 rok.