Europol idzie na wojnę z dżihadem

Europol utworzył specjalną grupę operacyjną, której zadaniem jest m.in. walka w cyberprzestrzeni z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS). Zespół ma działać we współpracy z firmami internetowymi i przedstawicielami portali społecznościowych - podało BBC.

Aresztowany w Berlinie dziennikarz wyszedł na wolność

Egipski dziennikarz został w poniedziałek zwolniony z niemieckiego aresztu - podaje telewizja Al-Dżazira. Wcześniej w poniedziałek rzecznik niemieckiego MSZ Martin Schaefer oświadczył, że nikt nie będzie wydalony z Niemiec, jeśli grozi mu kara śmierci. Chodzi o jednego z czołowych dziennikarzy telewizji Al-Dżazira Ahmeda Mansura., który został w sobotę zatrzymany na lotnisku w Berlinie ze względu na egipski nakaz aresztowania.

Wybite zęby, wstrząśnienie mózgu. Rosyjska polityka lokalna w praktyce

Rosyjski aktywista Dmitrij Tarałow, współpracownik opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, został ciężko pobity w Magadanie na Dalekim Wschodzie, w którym prowadził kampanię wyborczą partii RPR-Parnas. Według świadków pobicia dwóch napastników śledziło aktywistę Fundacji Walki z Korupcją, a później napadło na niego, skopało i wybiło mu zęby. Mężczyzna trafił do szpitala.

Napięcia z Rosją to nic. W NATO jest coraz mniej pieniędzy

Niezależnie od wyjątkowo złych relacji z Rosją i wojny na Ukrainie, państwa NATO ciągle obcinają wydatki na obronność. Według najnowszych danych statystycznych ujawnionych przez Sojusz, nie zmieni się to w przyszłości. Prognozy na ten rok zakładają dalsze spadki. Nie zmienia to faktu, że NATO nadal wydaje na obronność więcej niż reszta świata razem wzięta.

Wyszkolili go Amerykanie, dołączył do islamistów. "Nie jestem wariatem"

"Jestem całkowicie zdrowy. I zaskoczony, że mogliście wysłać wariata na szkolenia do Stanów Zjednoczonych i przyznać mu stopień pułkownika" - z takimi słowami zwrócił się do władz w Duszanbe były dowódca oddziałów specjalnych OMON w Tadżykistanie Gulmurod Chalimow. W kwietniu wstąpił on w szeregi Państwa Islamskiego, a w kraju jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Historyczna wizyta papieża u waldensów. "Przebaczcie nam"

Podczas poniedziałkowej wizyty w świątyni waldensów w Turynie papież Franciszek poprosił o przebaczenie prześladowań i "nieludzkich czynów", jakich doznali przez wieki ze strony Kościoła katolickiego. Była to pierwsza w historii wizyta papieża u waldensów.

"Mogło dojść do wycieku radioaktywnych substancji". Ukraińcy proszą o pomoc

Ukraińcy proszą misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by skontrolowała poziom napromieniowania w Doniecku. Twierdzą, że w wyniku walk o lotnisko zostało uszkodzone składowisko z odpadami radioaktywnymi. - Jest to bardzo niepokojąca sytuacja. Istnieje możliwość wycieku radioaktywnych substancji - powiedział generał Andrij Taran, przedstawiciel wspólnego ukraińsko-rosyjskiego z udziałem OBWE tzw. Centrum Kontroli i Koordynacji.

Ukraińscy wojskowi będą podglądać Rosję z powietrza. Legalnie

Grupa ukraińskich wojskowych przeleci nad wybranymi rosyjskimi bazami wojskowymi i obiektami strategicznymi. Będą mogli wykonywać zdjęcia i dokładnie wszystkiemu się przyglądać. Wszystko w ramach traktatu Otwarte Przestworza, który przetrwał pomimo załamania się relacji Zachodu z Rosją.

"USA bardzo chciałyby, żeby Rosja nie istniała w ogóle jako państwo"

Ćwiczenia NATO przypominają raczej prowokacje niż manewry, USA są winne konfliktowi na Ukrainie, a bezwolna Europa bez nacisku ze strony USA nie miałaby problemu z uznaniem przyłączenia Krymu do Rosji - tak uważa szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, który w wywiadzie dla "Kommiersanta" podkreślił, że Stany Zjednoczone bardzo chciałyby, żeby Rosja nie istniała jako państwo.

Niezapłacony milionowy rachunek za limuzyny i inne niedyskrecje. Przecieki od Saudów

Ujawnione przez Wikileaks 61 tysięcy depesz saudyjskiej dyplomacji zawiera szereg niewygodnych tajemnic bogatego petrodolarowego królestwa. Saudowie mieli być na przykład gotowi zapłacić 10 miliardów dolarów za uwolnienie obalonego egipskiego dyktatora Hosniego Mubaraka. Dyplomacja musiała też rozwiązywać takie problemy jak niezapłacony rachunek za wynajem limuzyn dla członka rodziny królewskiej za 1,6 miliona dolarów.

Apelacja nic nie dała. Rozstrzelanie za przemyt utrzymane

Sąd w Dżakarcie odrzucił ostatecznie apelację obywatela Francji, skazanego w 2007 r. za handel narkotykami. Prokurator Generalny oświadczył, że odrzucenie apelacji Serge'a Atlaoui od oddalenia prośby o ułaskawienie to ostateczny środek prawny.