Grecja spełnia warunki eurogrupy. Dostanie kolejne miliardy

Przewodniczący eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że Grecja spełniła warunki umożliwiające wypłacenie jej kolejnej transzy pomocy. Dlatego będzie mogła już teraz otrzymać 2 mld euro do budżetu z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). Przewidywana jest też dalsza pomoc.

Sankcje na Rosję przedłużone o pół roku

USA, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Francja uzgodniły podczas niedawnego szczytu przywódców G20, że przedłużą do lipca 2016 roku sankcje nałożone na Rosję za rolę w konflikcie na Ukrainie - poinformował Reuters, powołując się na wysokie rangą źródło w dyplomacji UE. To znaczy, że przywódcy pięciu krajów porozumieli się, by przedłużyć obowiązywanie sankcji o pół roku.

Amazon zmusza firmy do wysyłki towarów przez Polskę

Amerykańska sieć wysyłkowa Amazon wywiera naciski na firmy niemieckie, aby wysyłały swoje towary za pośrednictwem placówek w Polsce i Czechach nawet wtedy, gdy odbiorcami są klienci w Niemczech - pisze "Der Spiegel" nazywając takie praktyki absurdem.

Chiny dofinansują poszukiwania zaginionego Boeinga

Premier Chin Li Keqiang obiecał dofinansowanie sumą około 14 milionów euro poszukiwań Boeinga 777 linii Malaysia Airlines, który 8 marca 2014 roku znikł z radarów podczas lotu z Kuala Lumpur do Pekinu - poinformowała agencja Xinhua.

Cichocki: Putin wpycha Zachód w pułapkę, kreuje się na "niezbędnego koalicjanta"

Rosjy marzy się "rola nieodzownego sojusznika do rozwiązywania wielkich konfliktów", jednak wojnę domową w Syrii Zachód powinien rozwiązać bez jej udziału - ocenił w programie "Horyzont" w TVN24 dr Marek Cichocki z Centrum Europejskiego Natolin. Zgodził się z nim prof. Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego, który stwierdził, że problem Syrii należy rozwiązać wspólnie, "co nie oznacza, że z pomocą Rosji".

Kim Jong Sam nie żyje

Były prezydent Korei Południowej Kim Jong Sam (Kim Young-sam) zmarł w wieku 87 lat. O jego śmierci poinformował w sobotę (czasu polskiego) przedstawiciel szpitala w Seulu.

Chciał reanimować terrorystę. "Wyglądał jak zwykły klient"

Francuski pielęgniarz cudem uniknął śmierci, kiedy próbował reanimować jednego z terrorystów z Paryża. Niczego nieświadomy mężczyzna był pewien, że ratuje jednego z klientów kawiarni rannego po tym, jak - w jego przekonaniu - w lokalu doszło do wybuchu gazu. Historię opisuje brytyjski dziennik "The Telegraph".

Arsenał broni w Molenbeek, "kluczowy podejrzany" w areszcie. "Zagrożenie zamachami" w Brukseli

W imigracyjnej dzielnicy Molenbeek antyterroryści odkryli w jednym z mieszkań arsenał broni, substancje chemiczne i ładunki wybuchowe - podają w sobotę belgijskie media. To właśnie dlatego władze zdecydowały się podnieść stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego. Belgijskie służby nieoficjalnie przyznają, że terroryści szykowali się do zamachów na taką skalę jak te w Paryżu. W sobotę w Brukseli nie działa metro, zamknięte są centra handlowe i niektóre muzea.

20 lat od porozumienia z Dayton. Bośnia jest karykaturą państwa

Zaczęło się 4 kwietnia 1992 roku od strzałów w Sarajewie. Przez kolejne 3,5 roku wojna w Bośni pochłonęła ponad 100 tys. ofiar, a setki tysięcy zostały ranne, wypędzone z domów i na zawsze ich pozbawione. 21 listopada 1995 roku koszmar nie dobiegł końca, ale podpisane tamtego dnia w Dayton porozumienie pokojowe zamknęło najstraszniejszą kartę historii współczesnej Europy. 20 lat później podzielona wtedy między trzy zamieszkujące ją narody Bośnia wciąż jednak cierpi.

Helikopter rozbił się na lodowcu. Zginął pilot i 6 turystów

Na lodowcu Fox w Nowej Zelandii rozbił się w sobotę śmigłowiec z turystami. Jak poinformowała tamtejsza policja, zginęło siedem osób, czyli wszystkie znajdujące się na pokładzie maszyny. Sześć z nich to turyści - czterech Brytyjczyków i dwóch Australijczyków.

Glony zwalczą raka? U myszy się to udało

Jest nowy pomysł na walkę z rakiem. Chorobę zwalczyć mają glony. Będą transportowały leki niszczące komórki nowotworowe. Eksperci już zacierają ręce, bo wierzą, że ta metoda ma wielki potencjał. [Materiał magazynu "Polska i Świat"]

Merkel pożegnana w milczeniu. Premier Bawarii owacją

Kanclerz Angela Merkel odrzuciła postulat bawarskiej CSU, która domaga się ograniczenia liczby uchodźców przyjeżdżających do Niemiec. Uczestnicy zjazdu CSU w Monachium pożegnali kanclerz niemal w milczeniu. Atmosfera między koalicjantami jest lodowata.