Ścigają cel, skręcają, zwalniają. Pentagon po testach "inteligentnych pocisków"

Eksperci wojskowi Pentagonu ogłosili, że poczynili "ogromne postępy" w dziedzinie tworzenia "inteligentnych pocisków" dla karabinów snajperskich, które śledzą cel, zmieniając w razie potrzeby trajektorię lotu. Odpowiedzialna za projekt agencja DARPA twierdzi, że takie pociski mogą trafić do amerykańskiej armii jeszcze w tym roku.

Koreańscy dezerterzy zabijają Chińczyków? Trzy osoby martwe

Chińskie władze prowincjonalne potwierdziły w środę, że trzech mieszkańców wiosek położonych przy granicy z Koreą Północną zostało zabitych. Urząd miasta Helong w prowincji Jilin nie potwierdził jednak doniesień medialnych, że podejrzanymi są trzej dezerterzy z północnokoreańskiej straży granicznej.

Można zaufać Teheranowi? Nowy dokument o sieci atomowego zaopatrzenia

Wielka Brytania poinformowała oenzetowski panel zajmujący się sankcjami o aktywnej irańskiej sieci nuklearnego zaopatrzenia powiązanej z dwiema objętymi międzynarodowymi obostrzeniami firmami - informuje agencja Reutera, powołując się na poufny raport, do którego miała wgląd.

Pięć dni spędził pod gruzami. Uratowali go Amerykanie

Ratownicy w Nepalu wydobyli spod gruzów w Katmandu żywego nastolatka - pięć dni po potężnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło kraj. Chłopca wyniesiono na noszach, a oczekujący świadkowie powitali go oklaskami i okrzykami radości.

Zmarła Anna Sabbatowa

Działaczka społeczna na emigracji w Wielkiej Brytanii, wdowa po przedostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Kazimierzu Sabbacie (1986-89) Anna Sabbatowa zmarła w środę po południu w szpitalu St. George's w Londynie. Miała 91 lat.

"Żaden termin nie jest nienaruszalny"

Podpisanie porozumienia atomowego z Iranem spowoduje rozpoczęcie znoszenia sankcji ONZ, Unii Europejskiej i USA nałożonych na ten kraj - oświadczył szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif.

Tylko 14 proc. mieszkańców świata ma dostęp do wolnej prasy

Poziom wolności prasy na świecie jest najniższy od 10 lat - ocenia w opublikowanym w środę raporcie amerykańska fundacja Freedom House. Szacuje w nim, że odsetek mieszkańców świata, którzy mają dostęp do wolnych mediów wynosił w 2014 roku zaledwie 14 procent.

"To reżim Iranu stworzył terroryzm"

Przedstawicielka irańskiej opozycji na uchodźstwie oskarżyła przed Kongresem USA reżim w Teheranie o to, że jest "ojcem chrzestnym" Państwa Islamskiego, pomimo tego że szyicki Iran zwalcza tę radykalną sunnicką organizację zbrojną w Iraku i Syrii.

"Spadły bomby beczkowe zawierające chlor"

Syryjska opozycja i grupy aktywistów poinformowały w środę o kolejnym, najprawdopodobniej chemicznym ataku w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii. Jedna organizacja podała na Twitterze, że wskutek ataku udusiło się ok. 12 osób.

Cud w Nepalu i wyścig z czasem

Ratownicy z całego świata biorą udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej po najsilniejszym od ponad 80 lat trzęsieniu ziemi w Nepalu. Czasami zdarza się cud, bo spod gruzów udaje się uratować czteromiesięczne dziecko. ("Polska i Świat")

Najbardziej nieprzewidywalne wybory na Wyspach. Idą łeb w łeb

Rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna premiera Davida Camerona idzie łeb w łeb z opozycyjną Partią Pracy w sondażu ośrodka ComRes opublikowanym na osiem dni przed wyborami; oba ugrupowania mogą liczyć na 35 proc. poparcia. W porównaniu z sondażem przeprowadzonym w marcu przez ten sam ośrodek torysom spadły notowania o 1 pkt proc., a laburzyści zyskali 3 pkt proc.

180 mln euro na sarkofag w Czarnobylu

Międzynarodowa konferencja darczyńców w Londynie w sprawie finansowania budowy nowego sarkofagu w elektrowni atomowej w Czarnobylu zdecydowała w środę o przekazaniu na ten cel 180 mln euro.

Netanjahu zbliża się do ortodoksów. Będzie większość?

Premier Izraela w poszukiwaniu sojuszników dla sformowania nowego rządu zgodził się zamrozić obowiązujące w kraju ograniczenia w wydatkach na utrzymanie ultraortodoksyjnych wspólnot religijnych. To zbliża go do uzyskania większości parlamentarnej.

ONZ przypomina Indonezji: kara śmierci tylko za najcięższe przestępstwa

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu przeprowadzonej w środę w Indonezji egzekucji ośmiu przemytników narkotyków, w tym siedmiu obcokrajowców, mimo ponawianych apeli ich rządów o darowanie im życia. Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCR) przypomniał w środę Indonezji, że prawo międzynarodowe nie pozwala na stosowanie kary śmierci w przypadku przestępstw nie zaliczanych do najcięższych, zwłaszcza takich, których intencją nie było zabójstwo.