Firmy, urzędy, szkoły - we wszystkich tych miejscach coraz częściej pojawiają się kamery. Technika podglądania staje się coraz łatwiej dostępna - i coraz tańsza. Coraz częstsze są też kontrowersje dotyczące monitoringu.

W piątek w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej zapadnie pierwszy wyrok w sprawie śmierci górników w kopalni "Halemba". Właściciela pracującej w kopalni firmy Mard Mariana D. prokuratura oskarżyła o poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Przez cały czwartek dziennikarze TVN i TVN24 próbowali uzyskać wypowiedzi polityków PiS. Wszędzie jednak byli grzecznie wypraszani, a co najmniej ignorowani. Bojkot obu stacji ogłoszony przez PiS okazał się totalny. A jeszcze niedawno było tak pięknie...

Prace sejmowej komisji zdrowia nad pakietem ustaw zdrowotnych przebiegaja w konwulsjach. PO zarzuca opozycji, że sabotuje proces legislacyjny. Marek Balicki (SdPl) broni się w Magazynie 24 Godziny: - Sabotażystą jest ten, który produkuje złą ustawę.

W świetnych humorach wyszli do dziennikarzy Grzegorz Napieralski i minister Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński po spotkaniu szefa SLD z Lechem Kaczyńskim. - Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze - podkreślał Kamiński. - Cieszę się, że do niego doszło - wtórował mu Napieralski. Czy to znak, że SLD poprze weto prezydenckie ws. ustawy medialnej?

- Jacek Karnowski zostanie najprawdopodobniej wykluczony z Platformy Obywatelskiej - to stanowisko szefa gabinetu politycznego Donalda Tuska Sławomira Nowaka. Prezydent Sopotu będzie musiał odejść bo - jak stwierdził Nowak - "Platforma powinna być czysta jak łza".

- Prezydent przedstawił mi swoje stanowisko w sprawie weta wobec ustawy medialnej, a ja jemu filozofię SLD dotyczącą mediów publicznych - powiedział w "Magazynie 24 Godziny" Grzegorz Napieralski. Szef SLD widział się wcześniej z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, ale twierdzi, że jego wizytom po obu stronach barykady - nie towarzyszą targi personalne.

Mężczyzna ukradł mu motocykl wart 30 tys. zł. Policja nie potrafiła pomóc, wziął więc sprawę w swoje ręce. Wystawił na aukcji internetowej jego zdjęcie zarejestrowane przez monitoring i zaoferował za pomoc konkretną cenę. Prawo jednak może nie pomóc jemu - a rabusiowi.

O złym traktowaniu opozycji przez PO, służbie zdrowia i ustawie medialnej miał rozmawiać szef SLD Grzegorz Napieralski z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Napieralski podkreślał jednak, że spotkanie nie jest równoznaczne z "dziwną koalicją z PiS".

Żebranie na ulicy okazuje się sposobem na zdobycie całkiem sporych pieniędzy. Z malutkim dzieckiem, o kulach, ze świętym obrazkiem w ręku - żebracy są w niemal wszystkich większych miastach. Dziś w Polsce żebractwo to prawdziwy zawód. Część z tych osób nie jest w stanie inaczej zdobyć pieniądzy na życie. Zdarza się jednak, że na ulicach stoją żebracy-oszuści.

- To bardzo sprawny i inteligentny człowiek. Wkupił się w nasze łaski, ale działał dla drugiej strony. Był takim agentem-śpiochem - tak o byłym ministrze spraw wewnętrznych mówi były premier Jarosław Kaczyński. Kaczmarek grozi podjęciem kroków prawnch i ironizuje: - W takim razie brak konta i prawa jazdy Kaczyńskiego też jest moją winą.

To, co w środę było deklaracją, w czwartek zamieniło się w czyn - kamery TVN i TVN24 jako jedyne zostały za drzwiami, kiedy po spotkaniu z wyborcami na Śląsku przemawiać zaczął prezes PiS. Jego partia bojkotuje telewizje TVN i TVN24. - Przyjdziemy jak oni zaczną być rzetelni - mówił Kaczyński obecnym na sali dziennikarzom.

- Wypowiedź Kwaśniewskiego na temat Gazociągu Północnego to albo wynik opacznego myślenia, albo nadziei na jakieś bliższe związki z jego pomysłodawcami - tak Jarosław Kaczyński ocenił słowa byłego prezydenta z wywiadu dla niemieckiego portalu "Der Westen", w którym przyznał, że Gazociąg Północny to szansa dla Polski.

- On już z podwórka przyszedł podenerwowany i wtedy ta akcja się zaczęła. A jak zobaczył policję, to już było tylko gorzej. Bo on policji nie lubi bardzo - tak o powodach "esktremalnych popisów" bydgoskiego spidermana mówi jego matka, pani Elżbieta. 21-latek przez siedem godzin chodził i wisiał na balkonie swojego mieszkania. Poradzili sobie z nim dopiero antyterroryści.

Policja przeczesuje okolice Środy Wielkopolskiej w poszukiwaniu nożownika - Sebastiana Stefaniaka(na zdjęciu), który w środę ranił w brzuch ciężarną żonę. Jak się okazało w szpitalu, ostrzę dosięgło również dziecko. Chłopiec miał dwie rany: w okolicy kręgosłupa i pięty. I dziecko i matka przeżyli.

Prawu i Sprawiedliwości nie podobają się zdjęcia, którymi portal Onet.pl ilustruje artykuły dotyczące tej partii. Rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński chce, by stanowisko w tej sprawie zajęła Rada Etyki Mediów.

PiS-owski bojkot TVN i TVN24 to wyraz głębokiej frustracji i niezrozumienie istoty mediów - komentuje decyzję PiS, medioznawca prof. Wiesław Godzic. Jego zdaniem partia Jarosława Kaczyńskiego lekceważy rolę dziennikarza jako pośrednika w przekazywaniu informacji.

Większość zapytanych przez TNS OBOP Polaków źle ocenia pracę rządu Donalada Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydenta krytykuje 65 procent, a rząd 52 procent ankietowanych.

W czwartek w Dolinie Ciężkiej pod Rysami, po słowackiej stronie Tatr ratownicy TOPR natrafili na zwłoki mężczyzny. Na razie nie wiadomo, czy jest to ciało poszukiwanego polskiego turysty, który kilka tygodni temu wybrał się na wycieczkę w góry.

Jeżeli do końca miesiąca Tomasz Lipiec wpłaci 80 tysięcy złotych kaucji, będzie mógł wyjść z aresztu - tak zdecydował warszawski Sąd Okręgowy. Orzeczenie to jest prawomocne. - Jestem usatysfakcjonowana. Jest duża szansa, że mój klient opuści areszt w poniedziałek rano - powiedziała mec. Magdalena Bentkowska, obrońca byłego ministra sportu.