Pretorianie w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tysiące wiernych wzięły udział w barwnej procesji rezurekcyjnej w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas której przeniesiono ciało Jezusa w eucharystii z kaplicy Grobu Pańskiego do bazyliki sanktuarium. W procesji uczestniczyli też rzymscy pretorianie i orkiestra Kalwarii Zebrzydowskiej.

"Szczęść Boże, panie redaktorze"

- W tym najpiękniejszym czasie musimy zrozumieć, że nie tylko my wierzymy i jesteśmy podmiotem wiary, ale i Jezus uwierzył w nas, my tylko odpowiadamy na Jego wiarę - powiedział w świątecznym przesłaniu w TVN24 ks. Witold Bock, dziennikarski duszpasterz z Gdańska.

"Polska odpowiedzią dla zagubionej Europy"

- Chrześcijańska Polska jest odpowiedzią dla zagubionej ideowo Europy - mówił podczas mszy rezurekcyjnej w Katedrze w Gdańsku - Oliwie abp Tadeusz Gocłowski. - Jest też nadzieją dla naszego, i nie tylko naszego kontynentu - dodał metropolita gdański.

Krystian utonął w rzece

Odnaleziono ciało 2,5 letniego chłopca, który zaginął w sobotnie południe w miejscowości Posoka (Wielkopolska). Chłopiec utonął w pobliskiej rzece - poinformował Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.

39 zatrzymanych po bitwie z policjantami

39 chuliganów zostało zatrzymanych po ataku na policjantów, do którego doszło na dworcu kolejowym w Tarnowie w Wielką Sobotę, po meczu GKS Katowice ze Stalą Stalowa Wola. Poszkodowanych jest 21 funkcjonariuszy, 2 z nich trafiło do szpitala.

"Polacy lepiej traktują zmarłych niż żywych"

- Polacy osiągają szczególną jakość w momentach świątecznych - stwierdził Aleksander Kwaśniewski w wielkanocnym wydaniu Magazynu 24 godziny. - Niezwykle poruszający jest np. dzień Wszystkich Świętych. Chciałoby się żeby Polacy mieli tyle szacunku do żyjących, co do zmarłych - dodał.

Dwaj ranni policjanci z Kosowa już w kraju

Kolejnych dwóch policjantów rannych w poniedziałkowych zamieszkach w Kosovskiej Mitrovicy wróciło po południu do Polski. Prosto z lotniska trafili do szpitala MSWiA. Funkcjonariusze pochodzą z Katowic i z Kielc, przewieziono ich do kraju specjalnym samolotem wyczarterowanym przez ONZ.

Prymas: Wielkanoc jak stworzenia świata

- Wielkanoc to fundamentalne i zasadnicze święto, porównywalne do stworzenia świata, który jest zdolny do ciągłego odradzania i odnowy - powiedział w Wielką Sobotę prymas Polski kard. Józef Glemp w orędziu wielkanocnym.

Wielkanocne kolejki tirów

Ponad 700 tirów czeka na odprawę na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku. Kolejka przed przejściem sięga 16 kilometrów.

Lepper wróci do Sejmu?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 50-procentowym poparciem, a oprócz PO, PiS, LiD i PSL w Sejmie znalazłaby się także Samoobrona - wynika z sondażu Pentora na zlecenie "Wprost".

Zarzut dla sprawcy wypadku

Kierowcy, który w piątek wjechał w grupę młodych kolarzy w Kaliszu, grozi do pięciu lat więzienia. Mężczyzna usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Nie został aresztowany, zastosowano wobec niego dozór policyjny.

Polska nauka biedna, ale z sukcesami

Mimo, że nakłady na polską naukę nie należą do największych na świecie, Polacy radzą sobie nieźle. "Rzeczpospolita" chwali naukowców i wylicza ich sukcesy.

Policja pomaga Rutkowskiemu

Ma zawieszoną licencję detektywa i problemy z prokuraturą. Jednak Krzysztof Rutkowski nadal ma przyjaciół i to we właściwych miejscach. W ostatnio prowadzonych przez byłego posła Samoobrony sprawach pomogła policja - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Afganistan: Dostaniemy prowincję Ghazni

Polscy żołnierze już wkrótce przejmą samodzielną kontrolę nad prowincją Ghazni - donosi "Gazeta Wyborcza". To bezpieczniejszy obszar, niż ten, w którym obecnie służą nasi żołnierze.

Beatyfikacja Jana Pawła II już na jesieni?

Jeśli wszystkie prace uda się zakończyć na czas, 16 października Benedykt XVI ogłosi papieża Polaka błogosławionym – mówi biskup Tadeusz Pieronek, który kierował w Krakowie trybunałem rogatoryjnym. O postępach zespołu kościelnych ekspertów pomagających prowadzeniu procesu pisze dziennik "Polska".

Warszawiacy ponieśli chrystusowy krzyż

Kilka tysięcy osób przeszło w Wielki Piątek ulicami warszawskiej Starówki w tradycyjnej Drodze Krzyżowej. Przewodniczył jej metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz, a uczestniczył prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

"Świat nie jest bezsilny, tylko nie chce działać"

- Tybetańczycy są jak misie panda, wszyscy ich lubią i głaszczą, ale nikt nic nie zrobi, aby ich uratować - powiedział w magazynie "24 Godziny" Adam Kozieł z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zgodziła się z nim Małgorzata Braunek. - Świat nie jest bezsilny, tylko nie chce ze swych sił w obronie Tybetu skorzystać - stwierdziła buddystka.

Nieść swój krzyż...

Młodzi krakowiacy udowodnili, że nawet przed Świętami jest czas, aby na chwilę zwolnić i zastanowić się. Na ulice wyszli z krzyżami na plecach - symbolami ich wiary.

Szpital w Radomiu: Pacjenci będą bezpieczni

- Jest konsensus. Określiliśmy wspólne punkty i dziś pewne jest już, że lekarze wrócą do pracy, a pacjenci będą czuli się bezpiecznie - powiedział w TVN24 Julian Wróbel, lekarz z radomskiego szpitala, w którym od dwóch dni trwała ewakuacja pacjentów. Lekarze zgodzili się na podpisanie klauzuli opt-out.

"Tusk nie jest dobrym premierem"

- Donald Tusk jest bezradny, a jego ministrowie udają, że coś robią - stwierdziła w TVN24 profesor Jadwiga Staniszkis. Dowodem na to ma być patowa sytuacja w służbie zdrowia.

Czy polski konsul przepraszał geja za Lecha Kaczyńskiego

Homoseksualista Brendan Fay twierdzi, że polski konsul w Nowym Jorku oficjalnie go przeprosił, i że orędzie Lecha Kaczyńskiego nazwał "pożałowania godnym incydentem". Fay widocznie nie jest usatysfakcjonowany, bo już zapowiedział, że będzie się domagać przeprosin także od polskiego prezydenta.

Czym jest "twardzielstwo" Chrystusa

Nawrócony recydywista i policjant z przeszłością. Żaden z nich nie miał łatwego życia, obu odmieniło spotkanie z Chrystusem. Dziś razem opowiadają o Nim przebywającym za kratami.

"Sportowcy nie mogą wyrażać poglądów"

- Sportowcy nie mogą w czasie ceremonii otwarcia, albo zamknięcia Igrzysk uzewnętrzniać swoich poglądów. Te areny są poświęcone tylko zmaganiom sportowym - potwierdzał w magazynie "24 Godziny" Piotr Nurowski, szef PKOl. A co jeśli jednak będą wyrażać swój sprzeciw? MKOl zabierze im medale.

Odszkodowanie dla Kalaty w prokuraturze

Wraca sprawa milionowego odszkodowania dla rodziny Anny Kalaty. PZU zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zarząd firmy podejrzewa, że mogło dojść do korupcji - informuje "Newsweek".

PAP "prostuje" raport OBWE

Prezes PAP Piotr Skwieciński oświadczył, że interpretacja omawiająca raport OBWE nt. ostatnich wyborów parlamentarnych została opisana zbyt ogólnie. W konsekwencji, w pierwszej depeszy relacjonującej raport pominięto pewne istotne, zawarte w nim tezy, co mogło wpływać na jego interpretację.

Zakaz malowania pisanek zniesiony!

Jeszcze niedawno brytyjskie prawo zabraniało pod groźbą surowej kary zgonu w parlamencie, zakazane było też jedzenie słodkich pasztecików w Boże Narodzenie. O absurdalnych przepisach warto sobie czasem przypomnieć. I to nie tylko jeśli mieszka się w Wielkiej Brytanii. Dzięki czujności prezydenta Krakowa po 93 latach mieszkańcy miasta w końcu będą mogli "legalnie" pomalować swoje pisanki!

Przepędzili 3-metrowego Judosza

Improwizacja Drogi Krzyżowej, 3-metrowy słomiany Judasz, i kołatki przypominające o męce i śmierci Chrystusa. To tylko niektóre spośród licznych oryginalnych tradycji wielkanocnych kultywowanych w Polsce.