Tysiąc osób bez wypłaty

Kilkaset osób okupuje budynek dyrekcji Zakładu Zespołów Mechanicznych w Stalowej Woli. Nie dostali wypłaty za styczeń, ich firma ogłosiła upadłość. Płoną opony. Pracownicy zastanawiają się, czy nie zostać na terenie zakładu przez całą noc.

Nie chcą krzaków, bo się boją złodziei

Najpierw wycięto zdrowe drzewa, bo nie pasowały do projektu nowego parku. Teraz gęsto sadzą krzewy - a tego już za wiele dla mieszkańców dzielnicy Czuby w Lublinie. - Przecież tam się będą gromadzili różni pijaczkowie zaczepiający przechodniów - argumentuje w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" członek zarządu dzielnicy. Protest mieszkańców poparła miejscowa policja.

Lawina w Tatrach zasypała turystów

Chwilę grozy przeżyli turyści w Tatrach, gdy schodząca lawina przykryła ich śniegiem. Na szczęście udało im się wydostać o własnych siłach. TOPR apeluje do wszystkich turystów o zachowanie szczególnej ostrożności - w górach panują bardzo trudne warunki.

Walentynki obrażają uczucia religijne?

Miała być superkampania na Walentynki - plakaty na przystankach autobusowych w największych polskich miastach - zamiast tego są tysiące oszukanych internautów. "Milka" poprosiła o zgłaszanie jak najbardziej oryginalnych życzeń walentynkowych i głosowanie internautów, które hasło najbardziej im się podoba. Kiedy w głosowaniu zaczęło wygrywać hasło: "Bóg kocha Ciebie" - organizator usunął je z konkursu z powodu... obrazy uczuć religijnych.

Kradł zamiast pilnować

Poproś sąsiada, żeby przypilnował ci domu, gdy wyjeżdżasz – radzi policja. Gospodarz z Zachodzka (woj. wielkopolskie) skorzystał z tej rady i stracił gołębnik oraz 12 drzew olchowych.

Śledztwo ws. Polaka przejmuje Warszawa

- Śledztwo w sprawie zabójstwa Polaka uprowadzonego w Pakistanie zostanie przeniesione z IV Wydziału Prokuratury Krajowej w Krakowie do X Wydziału Prokuratury Krajowej w Warszawie - poinformował w rozmowie z tvn24.pl minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. Powód? Waga sprawy, jej międzynarodowe znaczenie i konieczność stałej współpracy ze służbami specjalnymi - wyjaśnił.

Kup unikalny obraz i zostań przyjacielem drzew

Chcesz kupić dzieło Weroniki Marczuk-Pazury, Tomasza Zubilewicza, Mai Popielarskiej albo Agnieszki Cegielskiej, a przy okazji pomóc przyrodzie? Wciąż masz szansę to zrobić! Charytatywna Licytacja Dzieł Przyjaciół Drzew została przedłużona do 14 lutego. Całkowity dochód z aukcji zostanie przeznaczony na edukację ekologiczną.

Plagiat znika z półek

"Odwet. Prawdziwa Historia Braci Bielskich" to książka autorstwa dziennikarzy Gazety Wyborczej, której recenzenci zarzucili, że jest plagiatem. Agora SA, która jest jej wydawcą, wycofała ze sprzedaży cały nakład.

Musi być jasne, kto odpowiada za brak reform

- Polska nie ma czasu na spory konstytucyjne – mówił w TVN24 prof. Marek Safjan. – Stoją przed nami ważne zadania. Poza tym społeczeństwo chce wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za to, że nie są realizowane reformy służby zdrowia, reformy wymiaru sprawiedliwości, systemu emerytalnego – mówił były prezes Trybunału Konstytucyjnego w TVN24.

Pijany przeżył upadek z 3. piętra

30-letni pijany mężczyzna wyskoczył z balkonu na trzecim piętrze w Tarnobrzegu i nie doznał żadnych obrażeń - pisze "Echo Dnia". Po upadku na ziemię nie stracił nawet przytomności.

Był plan odbicia polskiego inżyniera z rąk talibów

Był pomysł, żeby do Pakistanu wysłać Polaków - tak o planach odbicia polskiego inżyniera z rąk talibów mówił w Salonie Politycznym "Trójki" szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Projekt okazał się jednak zbyt trudny, by go zrealizować.

Oszczędzamy na agentach

Zaciskanie pasa w resortach ma też swoje negatywne skutki. Większość swoich funduszy straciły policja, wywiad i kontrwywiad - pisze "Dziennik". Budżety niektórych departamentów okrojono nawet o 80 proc. - Nie wiem, jak mam pracować - skarży się szef jednego z wydziałów CBŚ.

Bądź bezpieczny online

Ponad połowa internautów spotkała się z przemocą w sieci. Co piąty był poniżany i wyśmiewany. Nierzadko użytkownicy internetu są szantażowani i straszeni - wynika z badań. "Baw się w internecie - bezpiecznie" - to hasło tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na problem cyberprzemocy wśród nastolatków.

Policja zamówiła szpiegowski samolot

Ponad 2,5 mln zł miał kosztować zamówiony przez Szkołę Policji w Szczytnie samolot szpiegowski. Po negatywnej ocenie ekspertów, realizację projektu zawieszono. Teraz śledczy sprawdzą, czy celem zakupu maszyny mogło być wyłudzenie pieniędzy - pisze "Rzeczpospolita".

Państwo zapłaci strategicznym studentom

Powstała lista kierunków studiów strategicznych dla gospodarki – informuje dziennik „Polska”. Do 2013 roku rządowe stypendia – maksymalnie 400 euro miesięcznie – dostanie 22 tys. studentów. Kierunki strategiczne to specjalności techniczne i przyrodnicze.

Oszczędzać? Tak, ale na urzędnikach i posłach

Polacy zgadzają się z rządem, że najlepszą receptą na kryzys jest zaciskanie pasa. Tyle, że najchętniej obcięliby wydatki na urzędników (prawie połowa badanych) oraz posłów i ministrów (jedna piąta) – wynika z sondażu Homo Homini dla portalu tvn24.pl.

Choćby Kopernika włos

Trwają poszukiwania choćby najmniejszych śladów obecności Mikołaja Kopernika, które pozwoliłyby na zweryfikowanie materiału genetycznego szczątków wykopanych we Fromborku. Teraz, biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych zbadają rękopis "De revolutionibus", przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej. Będą szukali choćby włosa astronoma.

Kamienica uratowana, ale mieszkańcy nie wracają

W centrum Sopotu, w zabytkowej części miasta, nieopodal Grand Hotelu paliła się kamienica. Z ogniem walczyło pięć zastępów straży pożarnej. Po kilku godzinach udało im się opanować ogień. Z budynku ewakuowano trzydzieści osób, które tej nocy nie mogą spędzić w zadymionym budynku, pomoc im zapewnił urząd miasta. Dokładne przyczyny pożaru zbada policja.

Przepisują lek, bo handlowiec jest sympatyczny

O mętnej sprawie "lojalności" lekarzy wobec koncernów farmaceutycznych słyszymy często. Teraz mamy wyniki badania na ten temat, przeprowadzonego przez instytut Sequence. Dotarła do niego "Rzeczpospolita", a wyniki zaskakują. Okazuje się, że ok. 70 proc. badanych lekarzy przepisuje swoim pacjentom konkretny antybiotyk dlatego, że lubi przedstawiciela handlowego producenta.

"Do końca nie wierzył, że zginie"

- Talibowie traktowali go jak gościa i zgodnie z tradycją pasztuńską - mówi o relacjach między talibami a porwanym Polakiem Mumtaz Bangash, człowiek, który twierdzi, że nagrał wyemitowany w zeszłym roku apel porwanego w Pakistanie polskiego inżyniera. Świadek dodaje, że Piotr S. do końca nie wierzył, że porywacze posuną się do zabójstwa. Do relacji Bangasha dotarł "Superwizjer TVN".

Jak naprawić polską onkologię?

Co roku na raka umiera w naszym kraju 80 tys. osób. Badania szwedzkich uczonych pokazują, że w Polsce dostępność do leczenia onkologicznego jest najniższa ze wszystkich państw Unii Europejskiej. "Wyprzedzamy" nawet Bułgarię i Rumunię. Jak pomóc polskiej onkologii - w programie "Teraz MY!", zastanawiali się: minister zdrowia, dwoje zwycięzców w walce z rakiem, dwóch lekarzy i dwóch redaktorów. Chwilę wcześniej, wystąpił też Jerzy Owsiak.

"Słowa Czumy nie zrobiły nam dobrze"

Po egzekucji Polaka porwanego w Pakistanie trwa poszukiwanie odpowiedzialnych, również politycznie. - Co wynika z tego, że Andrzej Czuma wiedział o powiązaniach pakistańskich władz z talibami? Czy coś z tym zrobił? - pytał w "Magazynie 24 godziny" Zbigniew Wassermann. Janusz Zemke stwierdził natomiast, że wypowiedź ministra "na pewno dobrze nam nie zrobiła, bo przecież z Pakistanem chcemy współpracy jak najlepszej".

MSZ: Nie ma jeszcze ciała Polaka

- Przed godziną 8 naszego czasu rozmawiałem z ambasadorem i nie ma informacji o znalezieniu ciała zabitego Polaka – mówił w "Magazynie 24 godziny" Jacek Najder, wiceminister spraw zagranicznych. Tym samym zdementował informacje mediów, że ciało zabitego w Pakistanie Piotra S. zostało znalezione. Wiceminister zaznaczył jednocześnie, że takie doniesienia są "trudne do zweryfikowania".

Jeden dom zablokuje budowę mostu w stolicy?

Budowa Mostu Północnego stanęła przed kolejnym, dużym znakiem zapytania. Inwestycję właśnie "odkopano" spod stosu pytań i we wtorek wreszcie mają być otwarte koperty w przetargu na tę budowę. Ale prace nie ruszą, dopóki po praskiej stronie Wisły, tam gdzie ma być jeden z dojazdów do mostu - stać będzie dom. Jego właściciel wyprowadzać się nie zamierza.

Ośrodek dla pedofilów na Sobieskiego?

W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie ma powstać pierwszy w Polsce ośrodek dla osób z zaburzeniami seksualnymi - dowiedziało się "Życie Warszawy". Jego szefem ma być prof. Zbigniew Lew-Starowicz. To nie będzie ośrodek terapeutyczny – będą tu zapadały decyzje, co zrobić ze sprawcami przestępstw seksualnych, czy są gotowi, żeby wyjść na wolność.

Grasiowi już nie jeży się włos z powodu Czumy

- To niepotrzebna szczerość ministra Czumy, włos mi się na głowie zjeżył – grzmiał kilka godzin wcześniej w Radiu Zet Paweł Graś, poseł PO. Wieczorem, w „Kropce nad i” poseł nie był już tak bezwzględny wobec swojego partyjnego kolegi, który oznajmił, że polski wywiad zna nazwiska morderców polskiego inżyniera. – Nie chcę komentować wypowiedzi ministra Czumy – powiedział indagowany w tej sprawie przez Monikę Olejnik Graś.

"Znać nie znaczy móc złapać"

Radosław Sikorski nie ma sobie nic do zarzucenia w sprawie zamordowanego przez talibów inżyniera. Zrobiliśmy wszystko, żeby go uratować - przekonywał szef polskiej dyplomacji w "Faktach po Faktach". Tonował też zapewniania Andrzeja Czumy, według którego, wywiad zna tożsamość porywaczy Polaka. - Znać, a móc złapać, to nie to samo.

Pakistan oburzony słowami Czumy

Ambasada pakistańska jest oburzona słowami ministra sprawiedliwości, który powiedział - komentując sprawę zamordowanego przez talibów w Pakistanie polskiego inżyniera - że "władza pakistańska sprzyja tym bandytom". Polski MSZ wystosował już notę protestacyjną do Islamabadu, dotyczącą działań tamtejszych władz.

Czwarty raz odpowie za jazdę po alkoholu

Funkcjonariusze z piaseczyńskiej komendy zatrzymali 36-letniego Tomasza Ch., który wsiadł za kółko mając prawie 4 promile alkoholu we krwi. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna miał zakaz sądowy prowadzenia pojazdów do grudnia 2009 roku. Teraz po raz czwarty odpowie przed sądem za jazdę pod wpływem alkoholu.