"Przesiedlenia – Totalitaryzm – Zagłada" - pod taką nazwą ruszą nowe studia magisterskie organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Prowadzone w trybie niestacjonarnym dwuletnie studia skierowane będą do absolwentów posiadających licencjat z kierunków humanistycznych i pedagogicznych.
Program studiów skupia się na tematyce Holokaustu, która prezentowana będzie w szerokiej perspektywie historycznej. Głównym zagadnieniem będzie cała problematyka związana z obozem Auschwitz, który jest miejscem zagłady nie tylko Żydów, ale też Polaków, Romów, czy sowieckich jeńców wojennych.
"Studia przygotowują do pracy w miejscach pamięci"
Tematyka studiów, których rozpoczęcie planowane jest w październiku, skoncentrowana będzie głównie na historii XX wieku, jako wieku szczególnie naznaczonego tragedią ludobójstwa i II wojny światowej sawicki
- To pierwsza tego typu specjalizacja na polskich uczelniach – mówi Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum. - Tematyka studiów, których rozpoczęcie planowane jest w październiku, skoncentrowana będzie głównie na historii XX wieku, jako wieku szczególnie naznaczonego tragedią ludobójstwa i II wojny światowej – dodaje.
Sawicki stwierdził także, iż poza kwestiami historycznymi, studia obejmą też problemy natury moralnej, socjologicznej i pedagogicznej związane z Zagładą. - Studia gruntownie przygotowują do pracy w miejscach pamięci, placówkach muzealnych oraz ośrodkach edukacyjnych zajmujących się badaniem i popularyzowaniem wiedzy na temat II wojny światowej oraz upamiętnianiem Auschwitz i Holokaustu - podkreślał pracownik muzeum.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu