Platformie po wyborach rośnie

Od wyborów do Parlamentu Europejskiego minęły ponad dwa tygodnie, a poparcie dla Platformy Obywatelskiej w sondażach jest znacząco większe, niż uzyskany wynik. Prawo i Sprawiedliwość w badaniach osiąga podobny wynik, jak w głosowaniu wyborców.

Pitera broni swojej skasowanej definicji

Julia Pitera broni proponowanej przez siebie definicji korupcji zawartej w ustawie o CBA, którą zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. - To definicja z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji - mówiła w programie "24 Godziny" i na dowód cytowała dokument. - Pani wprowadza ludzi w błąd - atakował ją Ryszard Kalisz z SLD.

"Królowa pewnie by mi odpisała"

- Coraz więcej podmiotów nie odpisuje na moje listy z wnioskiem o interwencję - w "Kropce nad i" Rzecznik Praw Obywatelskich skarżył się na współpracę z ministrami rządu Donalda Tuska, którzy ponoć ignorują jego korespondencję. - A królowa Elżbieta II pewnie by mi odpisała, gdybym wysłał do niej list - dodał Janusz Kochanowski.

"Będzie jeszcze niejedna trudna decyzja do zakomunikowania"

Dlaczego premier nie wystąpił razem z ministrem finansów na trudnej konferencji prasowej ws. budżetu - tłumaczył w "Faktach po Faktach" rzecznik rządu Paweł Graś. Zapewnił również, że zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny definicja korupcji w ustawie o CBA, przygotowana nota bene przez Julię Piterę, zostanie poprawiona.

Sufity lecą im na głowę

Zaledwie przed rokiem firma Agromasz oddała do użytku nowe bloki w Ostrołęce. Mieszkania nie wytrzymały długo w dobrym stanie - ludziom na głowę zaczęły walić się sufity. - Zapłaciłam ciężkie pieniądze za to mieszkanie. Dlaczego mam mieć takie warunki? - pyta jedna z mieszkanek bloku.

Zaprzęg wjechał w pociąg

Dwie osoby - w tym sześcioletnia dziewczynka zginęły na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w województwie łódzkim. Do wypadku doszło gdy powożona przez mężczyznę konna bryczka uderzyła w ostatni wagon przejeżdżającego pociągu.

"Psikus" na dzień ojca: "Tatuś zabił mamusię"

Pomysłów na prezent na dzień ojca zawsze jest pod dostatkiem. Na najbardziej oryginalny pomysł wpadł 12 latek z Pragi Północ. Zadzwonił na policję i poinformował, że jego ojciec... zabił matkę. Chłopak tłumaczył funkcjonariuszom, że od rana miał ochotę zrobić jakiegoś "psikusa".

Ustawa medialna: komisja odrzuca poprawki Senatu

Sejmowa Komisja Kultury opowiedziała się za wykreśleniem z nowej ustawy medialnej poprawki o wartościach chrześcijańskich w mediach publicznych i o finansowaniu mediów publicznych. Obie poprawki wprowadził Senat.

Pijana zgubiła dziecko na klatce

Tylko cud sprawił, że ta historia nie zakończyła się dramatycznie. Pijana matka pozostawiła na klatce schodowej swojego rocznego synka. Dopiero po dwóch dniach zgłosiła się na policję szukając swojego dziecka.

Międzynarodowi przemytnicy wpadli w Polsce

Ponad osiem milionów złotych straciły europejskie państwa przez działalność międzynarodowej grupy szmuglującej papierosy z Ukrainy do Włoch. W Polsce zatrzymano 21 osób. Grożą im kary do 10 lat więzienia.

CBA: wyrok TK nic nie zmienia

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynie w żaden sposób na działania CBA - pisze w oświadczeniu szef Biura. TK uznał za niekonstytucyjne niektóre zapisy ustawy o CBA, w tym definicję korupcji oraz rozporządzenie, na mocy którego CBA może bez ograniczeń korzystać z baz danych.

Ustawa medialna w tym tygodniu u prezydenta

- Jestem głęboko przekonany, że do końca tygodnia ustawa medialna wyjdzie z polskiego parlamentu na biurko prezydenta Rzeczpospolitej - mówił poseł Platformy Obywatelskiej Sebastian Karpiniuk o ustawie medialnej. Wcześniej podobnym optymizmem wykazał się szef SLD, Grzegorz Napieralski. - Jesteśmy na dobrej drodze, by rozmowy zakończyły się sukcesem - mówił po spotkaniu polityków PO i SLD w sprawie poprawek Senatu do ustawy.

Wyrok za zlecenie na Najsztuba

Pięć i sześć lat więzienia - o takim wyroku dla Arkadiusza W. oraz Pawła G. zadecydował Sąd Apelacyjny w Łodzi. Skazano ich za nakłanianie do zabójstwa dziennikarza Piotra Najsztuba. Wyrok jest prawomocny.

Za kratami jak... Polak

Jesteśmy najlepsi w Europie... w mało zaszczytnej kategorii liczby więźniów. W polskich zakładach wyroki odsiaduje ponad 90 tysięcy osób, podczas gdy w ponad dwukrotnie ludniejszych Niemczech - tylko 73 tysiące - wynika z danych Eurostatu.

"Lifting w skrzydłach CBA"

To nie podcięcie skrzydeł, a "lifting w skrzydłach CBA" - tak określił orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Zbigniew Wassermann z PiS - To zwycięstwo normalności. Wszystkie przepisy, które sprawiły, ze CBA mogło robić wszystko, każdego z nas podsłuchiwać, zostały zakwestionowane - cieszył się z kolei Ryszard Kalisz z SLD. - Najlepiej zlikwidować tę instytucję - stwierdził Grzegorz Napieralski.

TK zakwestionował definicję korupcji. "Za dużo lub"

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część ustawy o CBA. Za niezgodne z ustawą zasadniczą sędziowie uznali m.in. definicję korupcji. - Jest tam aż siedem "lub", na każdy dzień tygodnia jedno. To błąd logiczny - argumentował sędzia sprawozdawca. Sejm ma rok na poprawienie ustawy.

CBA: Jesteśmy zadowoleni

- Jesteśmy zadowoleni z wyroku Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził Temistokles Brodowski. Rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego komentował w ten sposób wyrok Trybunału, który zakwestionował część przepisów ustawy o CBA. - Ten wyrok nie zmieni naszych działań - zapowiadał Brodowski.

14 osób pobiło się przez rozlany barszcz

13 mężczyzn i 1 kobieta pobiło się w nocy, w przygranicznym barze z powodu... rozlanego talerza barszczu. Kilka godzin spędzili w Komendzie policji w Żarach (Lubuskie). Za udział w bójce mogą dostać nawet 3-letnie wyroki więzienia.

Wassermann: rewolucji w CBA nie będzie

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o CBA nie będzie miał dla Biura rewolucyjnych skutków - przekonywał w TVN24 Zbigniew Wassermann. - To instytucja pożyteczna, przynosząca korzyści skarbowi państwa. Tylko pochwalić - uważa poseł PiS. Kancelaria Premiera dopisuje jeszcze jeden przymiotnik: niegospodarna.

Posłowie biorą się za programy kulinarne

Posłowie z sejmowej komisji zdrowia zamierzają zwrócić się do stacji telewizyjnych, by ich gwiazdy kulinarne - np. Pascal Brodnicki, Robert Makłowicz czy Karol Okrasa - promowali kuchnię zdrową i niskokaloryczną, a nie jak do tej pory "tłustą i niezdrową". Kucharze już mówią, że to "cudaczny pomysł" - donosi "Dziennik".

Polska najgorszym piratem UE. Jest światełko w tunelu

W 2008 roku Polska zajęła drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Gorzej jest tylko na Litwie - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Jest źle - nie ma ku temu żadnych wątpliwości, ale pojawiło się światełko w tunelu. Według w policji, ten rok jest mniej tragiczny niż ten poprzedni, na podstawie którego powstał niechlubny ranking "szybkich i martwych".

Młodzi kierowcy z prawkiem tylko na dwa lata

Dla młodych kierowców prawo jazdy na dwa lata i zielony listek naklejony na szybę. Dla doświadczonych - nowy dokument co 15 lat. Takie zmiany rząd chce przyjąć już za tydzień - zapowiada "Metro".

Śledztwo ws. IV RP dobiega końca?

Od dwóch lat prokuratura weryfikuje zeznania Janusza Kaczmarka, który oskarżył PiS o wykorzystanie służb i prokuratury do walki politycznej. Przesłuchany został już Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro czeka na wezwanie. Śledztwo zmierza ku końcowi i raczej skończy się bez postawienia zarzutów - pisze "Dziennik".

Sikorski: tarcza z Rosjanami to nic złego

Radosław Sikorski "nie widzi nic złego" w ewentualnej współpracy USA i Rosji dotyczącej amerykańskiej tarczy antyrakietowej, której elementy znalazłyby się na rosyjskim terytorium - pisze "Gazeta Wyborcza". - Od początku oczekiwaliśmy, że to USA przekonają stronę rosyjską, iż instalacja nie jest skierowana przeciwko Rosji. Lepiej mieć tarczę i obecność amerykańską w Polsce, która nie wywołuje kontrakcji Moskwy - powiedział gazecie.

Polacy karzą dzieci klapsem, rzadziej pasem

45 proc. Polaków uważa, że istnieją sytuacje usprawiedliwiające bicie dziecka za karę - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta dotarła do badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje.

Pokrzywdzony policjant chce miliona

Niesłusznie oskarżony, spędził rok w areszcie. Wojciech Lenk, były policjant trafił za kratki na podstawie zeznań dwóch przestępców. Teraz domaga się od państwa miliona złotych zadośćuczynienia. - Nie ma jednak takiej kwoty, która wynagrodzi mi rok w więzieniu i siedem lat sądowej gehenny - mówił w programie "24 Godziny".

Sondaż pisowską dywersją?

To antyplatformiana, pisowska dywersja - grzmiał w programie "24 godziny" Stefan Niesiołowski na ostatnie doniesienia, że Jolanta Kwaśniewska może skutecznie zagrozić Donaldowi Tuskowi w objęciu fotela prezydenta. - Nie maczaliśmy w tym palców - zarzekał się Krzysztof Putra z PiS.

Kwaśniewska mówi NIE, ale "kobieta zmienną jest"

W najbliższych wyborach na pewno nie wystartuję. Moje kandydowanie to political fiction - powiedziała w "Kropce nad i" Jolanta Kwaśniewska. Pierwsza Dama dała jednak do zrozumienia, że wszystko jest możliwie. - Kto wie, kobieta zmienną jest - dodała.

Palikot przestrzega Tuska

Andrzej Olechowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Jolanta Kwaśniewska. Zdaniem Janusza Palikota, właśnie te osoby mogą skutecznie podstawić Donaldowi Tuskowi nogę w wyścigu o fotel prezydencki. Dlaczego w tej wyliczance zabrakło obecnego prezydenta? - Lech Kaczyński to parodia prezydenta, on jest bez szans - stwierdził poseł w programie "24 godziny". Z kolei Ryszard Kalisz ocenił, że "najwspanialszym prezydentem" byłaby Jolanta Kwaśniewska. - To przecudowna kobieta - zachwycał się poseł SLD.