Śmierć za sałatkę?

Dożywocie grozi 31-letniemu Krzysztofowi J., który w trakcie libacji alkoholowej śmiertelnie ranił nożem swojego wuja. Według policjantów, powodem kłótni mogła być sałatka.

Niemieckie media: Merkel przyćmiła Putina

Wtorkowe uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej są szeroko komentowane w mediach zagranicznych. Niemiecki "FAZ" chwali kanclerz Angelę Merkel, że znalazła się na uboczu sporu o historię, widocznego w wypowiedziach Lecha Kaczyńskiego i Władimira Putina. Natomiast amerykańskie media wstrzymują się od ostrych komentarzy i relacjonują jak wyglądała uroczystość.

Dwóch żołnierzy, dwie historie, jedna wojna

Pierwszego września 1939 roku stanęli naprzeciw siebie na Westerplatte - polski kapral uzbrojony w karabin i niemiecki kadet, za którym stała siła potężnego pancernika. Obaj przeżyli wojnę i obaj są dumni ze swojej roli. Ale historię wojny pamiętają zupełnie inaczej.

"Pomóżmy Rosji oderwać się od stalinizmu"

- Trzeba pomóc Rosji w oderwaniu się od złej przeszłości. Od stalinizmu - powiedział w TVN24 marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. I przyznał jednocześnie, że spodziewa się kolejnych zakrętów w stosunkach polsko-rosyjskich bo - jak stwierdził - taka jest Rosja.

Kurtyka: Putin nie kłamał, ale manipulował historią

Rosyjska wizja roku 1939 nie ma nic wspólnego z prawdą. Jedynym krokiem do przodu jest postawienie przez premiera Putina rosyjskiego znaku zapytania przy pakcie Ribbentrop-Mołotow - ocenił w RMF FM prezes IPN Janusz Kurtyka.

"Precz z Putinem terrorystą!"

Około 30 osób pikietowało we wtorek pod ambasadą Rosji i na Placu Zamkowym w Warszawie przeciwko wizycie premiera Władimira Putina w Polsce i fałszowaniu historii przez Rosjan. Krzyczeli "Precz z Putinem" i "Putin terrorysta".

Bój o zmiany w konstytucji

Takiego wysypu propozycji zmian w konstytucji jeszcze nie było. W środę aż trzy przedstawi Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, jutro swoją wersję ujawnią byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego: Marek Safjan, Jerzy Stępień i Andrzej Zoll.

Biegli zbadają legalność sterylizacji

Prawdopodobnie jeszcze w środę prokuratura powoła zespół biegłych, który zbada, czy lekarze mieli prawo wysterylizować Wiolettę Woźną - wynika z nieoficjalnych informacji TVN24. Kobieta zeznała we wtorek, że nie miała pojęcia o zabiegu. Lekarze twierdzą, że podpisała wszystkie wymagane zgody.

Znane twarze przeciw przemocy wobec dzieci

Każde dziecko ma prawo być szczęśliwe i wychowane w miłości i rodzinnym cieple - przekonują autorzy kampanii "Kocham. Nie biję", która właśnie rusza. Na ulicach i w szkołach pojawią się billboardy i plakaty, a w mediach spoty. W kilku wariantach, z udziałem kilku celebrytów.

Nagranie z wieży: "Uważajcie, ostrożnie. Katapultujcie się!"

Co było przyczyną tragicznego wypadku SU-27 podczas pokazów Air Show w Radomiu? Nagranie z wieży kontrolnej, do którego dotarła TVN24 potwierdza nieoficjalne informacje portalu tvn24.pl, że piloci usłyszeli komendę: "katapultujcie się!". Zapisu rozmowy białoruskiego kontrolera z lotnikami słucha się z trudem: - Po skończeniu figury odezwijcie się...

"Filmowałem walkę i agonię. Horror nowoczesnej wojny"

Amerykański reporter Julien Bryan w Warszawie spędził niemal cały wrzesień 1939 roku. Filmował, fotografował i opisywał życie i śmierć w ogarniętym wojną mieście. Choć dzięki jego relacjom o okrucieństwie Niemców usłyszała cała Ameryka, dziś w Polsce mało kto o nim pamięta.

Putin "twardy i ostry" lub "łagodny i miękki"

Jedni uważają, że premier Putin wystąpił na Westerplatte "twardo i ostro", inni oceniają, że "miękko i łagodnie". Historycy i politolodzy "na gorąco" przedstawili rozbieżne opinie na temat wymowy słów Putina, które padły z Westerplatte. - Być może Putin był przygotowany i skorzystał z ostrzejszego wariantu mowy - sugeruje politolog, prof. Wojciech Materski.

Zoofile na podsłuchu

Pluskwy w telefonach i szperanie w komputerach nie tylko gangsterów, lecz także trucicieli środowiska, oszustów giełdowych i uczestników bójek. W takie metody inwigilacji chce wyposażyć policję rząd - pisze "Metro".

Nowak: Wizyta Putina to nowe otwarcie. "To socjotechnika"

– Obecność Władimira Putina w Polsce po tylu latach jest znakiem ocieplenia relacji między naszymi krajami, nowego otwarcia – nie ma wątpliwości szef gabinetu politycznego Donalda Tuska, Sławomir Nowak. Jego zdaniem naiwnością byłoby jednocześnie oczekiwać dojrzałości w zakresie prawdy historycznej. A właśnie o to, że rosyjski premier nie "uciął" manipulacji historią przez media i wywiad Rosji ma żal do Putina szef BBN Aleksander Szczygło.

"Ci, którzy zwyciężyli, do dzisiaj próbują fałszować historię"

- Ci, którzy przegrali wojnę, byli skazani na lekcje pokory. Ci, którzy zwyciężyli, do dzisiaj próbują fałszować historię - mówił we wtorek wieczorem prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości w Wieluniu z okazji rocznicy wybuchu 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. - Na porównaniu Katynia do tyfusu nie zbuduje się trwałego pokoju - powtórzył to, co mówił wcześniej na Westerplatte.

Premier Rosji odleciał - nie bawił się na przyjęciu

Władimira Putina nie ma już w Polsce. Około godz. 22 samolot z rosyjskim premierem na pokładzie odleciał z gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy. Putin nie chciał bawić się z pozostałymi gośćmi Donalda Tuska na przyjęciu, jakie polski szef rządu zorganizował w Dworze Artusa.

"Putin zachował się niezręcznie"

- Nie mogę znieść powtarzania dyrdymałów, że każdy ma swoją pamięć. Pewne sprawy są od dawna ustalone. Ile razy można słuchać, że będziemy badać pewne fakty historyczne? - komentował dzisiejsze wystąpienie Władymira Putina Paweł Kowal z PiS. Jak dodał, "Putin mówił o jakiejś alternatywnej wersji historii".

A jednak. Tymoszenko i Tusk rozmawiali

Wspólne przygotowania do Euro 2012 były głównym tematem rozmów Donalda Tuska i Juli Tymoszenko. A jeszcze rano wydawało się, że do spotkania premierów Polski i Ukrainy nie dojdzie - miała je odwołać sama Tymoszenko.

Buzek o słowach Putina: To uwłaczające

- Nie rozczarował mnie, bo nie spodziewałem się tego – powiedział w "Kropce nad i" Jerzy Buzek pytany, czy jest zawiedziony, że premier Władimir Putin na Westerplatte nie przeprosił za ludobójstwo w Katyniu i nie prosił o wybaczenie za napaść na Polskę 17 września.

"Kaczyński i Tusk się uzupełniali"

Czy po obchodach 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej jesteśmy bliżej lepszych relacji z Rosją? - Na pewno nie jesteśmy dalej - odpowiada Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent spotkaniu przywódców na Westerplatte wystawia bardzo dobrą notę. - To sukces. Może nie przełom, ale krok we właściwym kierunku. Było godnie i właściwie - podkreśla.

Para w samochodzie zatopiona w jeziorze

Makabryczne odkrycie w jeziorze Wysokie na Podlasiu. Strażacy wyłowili samochód ze zwłokami młodego mężczyzny i kobiety. Policja poszukiwała ich od poniedziałku, ostatni raz widziano ich razem w niedzielę.

Kradziony "duńczyk" w polskim porcie

Dzięki anonimowej informacji goleniowska policja odnalazła ukradziony w Danii luksusowy jacht motorowy wart ponad 600 tys. euro. Ekskluzywną łódź złodzieje zacumowali w porcie na Zalewie Szczecińskim w Stepnicy.

Traktorem w policjantów. Padły strzały

Policjanci z Częstochowy zatrzymali 20-letniego traktorzystę, który uciekając przed drogówką potrącił jednego z funkcjonariuszy. Poza tym, że nietrzeźwy rolnik nie miał prawa jazdy, sam traktor nie został też nigdy dopuszczony do ruchu. Za napaść na policjanta mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Katował psa za kurę

Mężczyzna katujący swojego psa i skamlące zwierzę. Taką scenę można obejrzeć na amatorskim filmie w internecie. TVN24 udało się ustalić kogo przedstawia nagranie. To mieszkaniec podwarszawskiego Aleksandrowa.

Putin: Potępiliśmy swój pakt, zróbcie to samo ze swoim

Mówiąc o przemówieniu premiera Rosji, polscy politycy od wielu dni zwracali uwagę, by "nie czekać na przełom". Przełomu rzeczywiście nie było. Władimir Putin na Westerplatte nie oceniał, nie interpretował. Przypomniał natomiast, że Rosja "potępiła pakt Ribbentrop-Mołotow" i ma prawo oczekiwać, że inne kraje też potępią swoje pakty z nazistami.