MON zaprasza rodziny ofiar CASY

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza pełnomocnika rodzin ofiar katastrofy CASY na spotkanie w sprawie odszkodowań - dowiedziała się TVN24. Spotkanie ma się odbyć w czwartek 10 lutego o 12.00.

Zdrowie prezydenta nie będzie ustawowo jawne

Prezydent i premier nie będą musieli podawać do publicznej wiadomości informacji o stanie swojego zdrowia. Projekt ustawy w tej sprawie, przygotowany przez komisję "Przyjazne państwo", został wycofany. - Stało się to na mój wniosek, bo uznałem, że projekt jest niekonstytucyjny - powiedział portalowi tvn24.pl szef komisji Adam Szejnfeld z PO.

Bestialski mord staruszki. Rusza proces

Kara dożywocia grozi dwóm młodym mężczyznom, którzy zostali oskarżeni o brutalne zabójstwo starszej kobiety. W czwartek przed Sądem Okręgowym w Krośnie rozpoczął się ich proces.

Chciał odzyskać telefon. Sam ukradł czekoladę

Co najmniej nietypowym można nazwać poczucie sprawiedliwości jednego z mieszkańców Lubaczowa. Mężczyzna zgłosił policjantom, że podczas zakupów w miejscowym supermarkecie ktoś ukradł mu telefon komórkowy. Funkcjonariusze przejrzeli więc sklepowy monitoring, ale złodzieja telefonu ani momentu samej kradzieży nie zauważyli. Nie uszedł jednak ich uwadze moment, w którym rzekomy poszkodowany ściąga ze sklepowej półki czekoladę, chowa ją do kieszeni i wychodzi.

Zarzuty dla smoleńskich kontrolerów?

W poniedziałek polscy prokuratorzy rozpoczną w Moskwie przesłuchania kontrolerów ze smoleńskiego lotniska. Na liście mają kilkadziesiąt pytań - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski nie wykluczył prawnej możliwości postawienia kontrolerom zarzutów, ale podkreślił, że o tym zdecydować muszą prokuratorzy.

Kalisz: Nie chce mi się o tym rozmawiać...

Mam swoją wartość i kompetencje. Jeśli kierownictwo partii pod kierunkiem Grzegorza Napieralskiego podejmie decyzję, że nie będzie mnie na liście SLD do Sejmu, to nie ja stracę, tylko on i SLD - stwierdził w TVN24 poseł SLD Ryszard Kalisz. W ten sposób skomentował pogłoski, że jego start w wyborach parlamentarnych z ramienia SLD nie jest pewny.

"Posłowie nie zawiodą premiera"

Koalicja będzie lojalna wobec szefa MON. Wszyscy są gotowi do głosowania, nie zawiodą premiera - powiedział TVN24 szef klubu Platformy Obywatelskiej Tomasz Tomczykiewicz. Dziś po południu w Sejmie debata nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra Bogdana Klicha.

Zawalił się budynek, możliwy wybuch gazu

Wczoraj wieczorem w Pruszczu Gdańskim zawalił się fragment budynku. Strażacy do późnych godzin nocnych przeszukiwali gruzy w asyście psów ratowniczych. Na szczęście mieszkającej tam rodzinie nic się nie stało. Zdjęcia zawalonego domu przysłała na Kontakt 24 @agata.

Prezydenci o Euro 2012 i nie tylko

- Od rozmowy "w cztery oczy" z prezydentem Bronisławem Komorowskim rozpocznie się w czwartek dwudniowa wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce. Głowy państw będą rozmawiać m.in. o współpracy między naszymi krajami, partnerstwie strategicznym oraz Euro2012.

Obozy zagłady przestają być ".pl"

- Nie ".pl", ale ".eu" - tak mają kończyć się adresy stron muzeów, które były w czasie wojny obozami zagłady na terenie Polski. Ministerstwo kultury chce w ten sposób odzwyczajać resztę świata od myślowych skrótów w stylu "polskie obozy koncentracyjne". Plany resortu krzyżują jednak czasem tzw. cybersquatterzy.

Minister opowie o Polakach w Egipcie

Posłowie zapoznają się z informacją ministra spraw zagranicznych w sprawie sytuacji polskich turystów przebywających w krajach objętych zamieszkami, głównie w Egipcie. W tej chwili przebywa w tym kraju blisko cztery tys. Polaków.

"Problem min. Klicha istnieje"

- Z punktu widzenia odbioru społecznego, problem ministra Klicha istnieje - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Kropce nad i". Jego zdaniem, "rzetelna ocena" ministra jest konieczna. Nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec szefa resortu obrony Sejm będzie głosował w piątek.

Pijany sędzia z wyrokiem nadal pobiera pensję

Prowadził auto pod wpływem alkoholu, a chwilę potem orzekał wyroki - mimo to sędzia z Gdańska nie stracił pracy. W połowie stycznia sąd apelacyjny w Białymstoku po raz drugi uznał, że przypadek Waldemara K. nie zasługuje na usunięcie go z zawodu, a jedynie na przeniesienie do innego okręgu. Zawieszony od 7 lat sędzia nadal pobiera pensję.

Komendantowi wolno pędzić. Bezkarnie

Przekroczył dozwoloną prędkość o 50 km. na godzinę, ale zamiast otrzymać 500-złotowy mandat i 10 punktów karnych otrzymał jedynie pouczenie. Wprawdzie każdy może poprosić w takim przypadku o "łagodniejszy wymiar kary", ale tym razem komendanta policji z Tomaszowa Mazowieckiego prosił komendant powiatowy w Kłobucku. - Prawo nie zostało złamane, ale zostały złamane zasady dobrego życia społecznego - oceniła etyk - Katarzyna de Lazari-Radek.

Wypadek busa. Pasażer zginął na miejscu

Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w wypadku busa w miejscowości Rembieszów (Łódzkie). Kierowca Forda Transita prawdopodobnie nie dostosował prędkości jazdy do trudnych warunków atmosferycznych - informuje policja. Na drogach województwa łódzkiego przez cały dzień panują trudne warunki do jazdy. Pojawia się mgła i pada marznący deszcz.

Do Komisji Etyki za rajd na Cyprze

Platforma Obywatelska chce by Komisja Etyki Poselskiej zbadała okoliczności udziału Karola Karskiego i Łukasza Zbonikowskiego w zniszczeniu wózków golfowych w hotelu na Cyprze. PO we wniosku zarzuca posłom PiS że znajdując się w stanie "upojenia alkoholowego" dopuścili się "uszkodzenia cudzego mienia", a następnie "unikali odpowiedzialności prawnej za spowodowane szkody". Platforma chce ukarania obu posłów naganą.

Uderzyli w drzewo. Kobieta zginęła na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej "ósemce", w okolicach miejscowości Szaciłówka pod Korycinem (podlaskie). Zginęła młoda kobieta, a rannego mężczyznę odwieziono do szpitala. Na drodze wciąż możliwe są utrudnienia.

Nie przeprosi Dody za "blacharę". Na razie

Mieszko Sibilski nie musi (na razie) przepraszać Dody za nazwanie jej "blacharą". Sąd Najwyższy częściowo uchylił wyrok z niższej instancji nakazujący raperowi przeprosiny piosenkarki i skierował sprawę do Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

32 ofiary grypy

32 osoby zmarły z powodu grypy w tym roku, z czego 13 w ostatnich dniach stycznia - poinformował Państwowy Zakład Higieny. Grypę w tym sezonie wywołuje głównie wirus A/H1N1.

Przydeptali dziurę w jezdni

Czterech robotników z łopatami i wiadrami asfaltu łatało jedną dziurę w jezdni - na ulicy Globusowej w Warszawie. Wspólny wysiłek się opłacił, nie trzeba był ściągać walca.

Księgowy wyprowadził z LPR 2 mln zł?

Prokuratura sprawdza, czy w Lidze Polskich Rodzin doszło do nieprawidłowości. Śledczy zarzucają byłemu, głównemu księgowemu partii wyprowadzenie z kasy nawet 2 mln zł - informuje "Rzeczpospolita".

Żandarmeria zatrzymała komandosów

Żandarmeria zatrzymała wczoraj trzech żołnierzy z elitarnej 6. Brygady Powietrznodesantowej. Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita", chodzi m.in. o nielegalną organizację skoków spadochronowych.

Odwrócone piramidy znikają z Warszawy

W Warszawie trwa rozbiórka awangardowego biurowca grupy chemicznej "Ciech". O zniszczeniu budynku w kształcie dwóch odwróconych piramid zdecydował prywatny inwestor, który jest obecnie jego właścicielem.

"Jest dobrze. Czołgów nie ma, ale robi się pusto"

"Jest w porządku", "w kurortach spokojnie", "wojska tyle, co w telewizji" - uspokajają polscy turyści wracający z Egiptu. Wszyscy zapewniali, że czuli się bezpieczni. Część Polaków zdecydowała się jednak skrócić urlop w obawie przed tym, co może się jeszcze wydarzyć. Przez największe miasta Egiptu od tygodnia przelewa się fala protestów. Podczas demonstracji, według niektórych źródeł, mogło już zginąć nawet 300 osób.

Subwencje na dobroczynność? Prawo nie pozwala

Pięć lat temu Platforma Obywatelska deklarowała, że wszystkie pieniądze otrzymane z subwencji przekaże na cele charytatywne. Dzisiaj politycy PO nie pamiętają o tych deklaracjach. Ale nawet gdyby pamiętali, zdałoby się to na nic, bo zgodnie z polskim prawem pieniędzy z subwencji na cele dobroczynne przeznaczyć nie można.

PJN, czyli "zlepek grupek o różnych interesach"

Wczoraj koledzy z jednej partii, dzisiaj ostro atakujący się politycy: Adam Hofman i Elżbieta Jakubiak ostro starli się w w TVN24. Powód? Różne oceny na temat PJN i osób, które tworzą ugrupowanie. - To taki zlepek grupek o przeciwstawnych interesach - charakteryzował ich w "Rozmowie Rymanowskiego" poseł. - W pewnych momentach PiS przekracza granice dobrego smaku - odpowiadała posłanka.

"Jestem wdzięczna. Teraz możemy żyć jak wolni ludzie"

Wietnamska opozycjonistka i obrończyni praw człowieka Ton Van Anh, która prawie od 20 lat przebywa w Polsce, od wtorku jest Polką. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wniosek o przyznaniu jej obywatelstwa. Van Anh od wielu lat działa na rzecz budowania struktur demokratycznych w Wietnamie i praw mniejszości wietnamskiej w Polsce. W ojczystym kraju groziła jej deportacja i osadzenie w obozie koncentracyjnym. Dziś mówi, że czuje ulgę. - To dobry znak, żeby zwrócić uwagę na problem uchodźców - przyznaje.

"Panowie, zachowajcie honor!"

Wojna między Stanisławem Żuchowskim a Edmundem Klichem, czyli byłym i obecnym przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, jest "niepoważna i niesmaczna". Tak twierdzi były wiceminister obrony Janusz Zemke, który przy okazji apeluje do Żuchowskiego i Klicha "o zachowanie honoru, nawet w trudnych czasach".