Notatka SB o Jaruzelskim Kazał zestrzelić samolot

To generał Wojciech Jaruzelski wydał rozkaz zestrzelenia Dionizego Bielańskiego, który w 1975 roku próbował uciec samolotem z Polski i dolecieć do Austrii - notatkę SB mającą o tym świadczyć ujawnił IPN. Do tej pory nie było twardych dowodów na winę Jaruzelskiego, ale Instytut Pamięci Narodowej twierdzi, że odnalazł nowy dokument, który "jest bardzo mocnym dowodem".

Policjanci palili "trawkę"

Policjanci z Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie) zlikwidowali "tunelową" plantację konopi indyjskich. Zatrzymali też właściciela nielegalnej plantacji. Po akcji policjanci spalili "trawę"... komisyjnie, w towarzystwie strażaków i pod nadzorem prokuratury.

Molestował dziewczynki na koloniach

Policja w Mielnie (w województwie zachodnio-pomorskim) zatrzymała mężczyznę podejrzanego o molestowanie dwóch 9-letnich dziewczynek w jednym z ośrodków kolonijnych. 23-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

"Wolę kochać ludzi, niż ich karać"

Marek Suski zrezygnował z funkcji rzecznika dyscypliny klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Wolę kochać ludzi, niż ich karać - żartobliwie tłumaczył poseł.

Partia Piskorskiego wchodzi do Sejmu

Paweł Piskorski, który zasiadł w lutym za sterami Stronnictwa Demokratycznego, zyskał w Sejmie nowych sojuszników. Jak wynika z informacji TVN24, Marian Filar, Bogdan Lis i Jan Widacki (politycy zrzeszeni w Demokratycznym Kole Poselskim), zmienią nazwę swojej sejmowej frakcji na Stronnictwo Demokratyczne.

List Olechowskiego do PO Wylicza jej cztery błędy

Andrzej Olechowski wysłał list do Donalda Tuska, w którym tłumaczy powody swego odejścia z partii. "W tej partii nie podołam swojemu wyzwaniu" - napisał Olechowski. Jak dowiedziała się TVN24, jeden z niegdysiejszych "trzech tenorów" będzie teraz wspierał projekt Pawła Piskorskiego.

Piorun raził turystkę w Tatrach

Piorun raził turystkę w polskich Tatrach. Na pomoc kobiecie przyleciał śmigłowiec TOPR, który przetransportował ją, do czekającej w Zakopanem, karetki pogotowia. Poszkodowana trafiła już do szpitala, jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zalane ulice w Jeleniej Górze

To kolejny dzień, kiedy burze i obfite opady deszczu atakują Jelenią Górą (woj. dolnośląskie) i okolice. Internauci na platformę Kontakt TVN24 wysyłają nam zdjęcia i filmy zalanych ulic.

Prywatne, wybuchowe muzeum

W mieszkaniu 21-letniego miłośnika militariów z Kielc policjanci znaleźli: ręczną wyrzutnię rakiet, miny przeciwczołgowe i sporo amunicji. Kielczanin wpadł, bo za pośrednictwem internetu zaopatrywał się u handlarza nielegalnymi militariami. Za swoją pasję stanie przed sądem. Grozi mu do 8 lat więzienia.

"Mogłem zostać z rodziną"

- Konfrontacja powinna być odłożona, ale szkoda, że zaważyły o tym względy formalno-prawne. Strata czasu. Mogłem być dziś z rodziną - mówił po przerwanej konfrontacji w Sejmie Janusz Kaczmarek. Jerzy Engelking bronił się, że ma prawo zaznajomić się z protokołem ze swoich zeznań, który liczy, bagatela, ponad 200 stron.

Premier: 6 tys. zł to nie kropla w morzu

Kilka dni temu najbardziej poszkodowanym podczas gwałtownych burz rząd obiecał wypłatę do 6 tys. złotych. Ta suma natychmiast wywołała oburzenie wśród powodzian i zarzut, że to zbyt mało. - Zdajemy sobie sprawę, że te 6 tys. to pomoc doraźna, ale to nie jest kropla w morzu - tłumaczy premier Donald Tusk.

Pociągi w stolicy stanęły. Tłum maszerował po torach

Kolejny dzień problemów na warszawskich dworcach. Tym razem poranny ruch sparaliżowały zepsute dwa rozjazdy. Pociągi z kierunku wschodniego utknęły w tunelu. Kilkuset pasażerów spiesząc się do pracy opuściło wagon i tunelem zmierzało do następnej stacji.

Biegły zmierzy uciążliwość klarnetu

Sąd zakazał jej gry na klarnecie w domu, ale studentka Akademii Muzycznej z Gdańska nie ustąpiła. Dziewczyna odwołała się od wyroku. Sąd zdecydował zatem o powołaniu biegłego, który zbada, czy dźwięk klarnetu przekracza polskie normy i może być uciążliwy dla sąsiadów.

Pijany przejechał ją na chodniku

Kolejny tragiczny wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę. 25-latek zabił idącą chodnikiem kobietę. Sprawca wypadku próbował uciec, ale szybka akcja katowickiej policji udaremniła jego zamiary.

Kompromitacja komisji. Konfrontacja przerwana

To miał być kulminacyjny moment obrad sejmowej komisji do spraw nacisków i przecieków: konfrontacja byłego zastępcy prokuratora generalnego Jerzego Engelkinga z byłym szefem MSWiA Januszem Kaczmarkiem. Przesłuchanie przypominało jednak kabaret. Pierwsze 20 minut trwała kłótnia między posłami. Potem pytania padały głównie do... ekspertów. W końcu, po kilku wnioskach formalnych obrady komisji zostały przerwane, bo prokurator Engelking nie podpisał protokołów ze swoich zeznań, a dokument z wczorajszego przesłuchania jeszcze nie powstał. Za organizację prac komisji odpowiada Sebastian Karpiniuk, przewodniczący komisji.

80 tys. za bezzasadne aresztowanie

Ponad 80 tys. złotych zapłaci Skarb Państwa Marcinowi Tylickiemu za bezzasadne aresztowanie. W 2005 roku mężczyzna został zatrzymany przez ABW pod zarzutem "gotowości współpracy" z rosyjskim wywiadem. O wypłacie odszkodowania orzekł nieprawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie.

Afera przeciekowa bez winnych? "Pobożne życzenia"

Śledczy badający sprawę "afery przeciekowej" zmierzają do umorzenia postępowania - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Prokuratorom nie udało się bowiem wytropić źródła słynnego przecieku z akcji CBA - nie ma więc komu przedstawić zarzutów. Marszałek Sejmu: - Umorzenie śledztwa to pobożne życzenia.

Klima wcale nie taka cudowna

Trafiła do Polski 10 lat temu, a teraz wielu nie wyobraża sobie bez niej życia - mowa o tak pożądanej podczas upałów klimatyzacji. Reporter TVN24 sprawdził, jak wpływa na nasze zdrowie i okazało się, że oprócz schłodzenia organizmu, może zrobić dużo... złego.

Komisja: forma - na 1 punkt, treść - na 10

Sporu posłów Mularczyka i Karpiniuka o prace komisji ds. nacisków ciąg dalszy. - Z przyjemnością odszedłbym z tej komisji, ale poseł Karpiuniuk tylko na to czeka, bo wtedy mógłby kreować swój nieprawdziwy obraz wydarzeń - twierdzi Arkadiusz Mularczyk (PiS). Z formy przesłuchań nie jest dumny również jej przewodniczący, Sebastian Karpiniuk (PO). W skali 1 na 10 daje jej tylko jeden punkt. Za to meritum bez wahania ocenia na 10 punktów.

Awarie pociągów w Warszawie

Po wczorajszej awarii w tunelu średnicowym, warszawską kolej nadal dręczą problemy. Zepsute rozjazdy przyczyną kolejowego zatoru na całej linii średnicowej. Pociągi z kierunku wschodniego utknęły w tunelu. Pasażerowie szli nim na piechotę. Wcześniej pociąg SKM zepsuł się w Ursusie. Pociągi z zachodu nie dojeżdżają do centrum miasta. - Wszystkie pociągi podmiejskie mają opóźnienia - przyznał Jan Telecki z PKP PLK.

"Przeraża mnie, że ludzie sami powodują straty"

Gwałtowna burza w środę po południu sparaliżowała Gdańsk, Gdynię oraz Białystok. Mieszkańcy tych miast wraz ze strażą pożarną nadal usuwają skutki nawałnic. W sprzątanie po ulewie zaangażowanych jest ponad 8 tys. strażaków, którzy interweniowali już 1600 razy. - Przeraża mnie zachowanie naszych obywateli. Niekiedy powodują jeszcze większe straty i utrudnienia dla służb ratowniczych - mówi rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Ochota modli się do telewizora

Telewizor zamiast obrazu Matki Boskiej, a cała reszta - jak w tradycyjnej kapliczce. Taki nietypowy obiekt pojawił się przy ul. Filtrowej. A razem z nim - chętni do modlitwy. Instalacja Rafała Betlejewskiego zaczęła żyć własnym życiem.

Kierunek: Gdynia. Babie Doły. Czas na Open'er

Placebo, Moby, The Prodigy, Kings of Leon, Arctic Monkeys, Gossip, Duffy. Oprócz nich kilkudziesięciu innych wykonawców, którzy w ciągu czterech dni zagrają na sześciu scenach ustawionych na lotnisku w gdyńskich Babich Dołach. Już po raz ósmy, tym razem aż na cztery dni, festiwal Open’er stanie się europejskim centrum muzyki.

Żądają zwrotu mienia ofiar Holokaustu

Środowiska żydowskie domagają się od Polski zwrotu majątków bezpotomnych ofiar Holocaustu. Takie postulaty zgłoszono podczas konferencji poświęconej utraconej własności żydowskiej - pisze "Rzeczpospolita". - O tym nie może być mowy - mówi gazecie polski reprezentant na konferencji, prof. Władysław Bartoszewski.

Krajową "piątką" nie pojedziesz

Krajowa droga nr 5 z powodu powodzi będzie zamknięta na co najmniej kilka dni. Woda podmyła przejazd niedaleko Marciszowa w dolnośląskiem. Policja i służby drogowe wytyczyły objazdy. Niestety, liczą one kilkadziesiąt kilometrów.

Od skarpetek, przez "zero" Millera, do "Wróbel show"

Komisje śledcze mają wyjaśniać sprawy, ale często kończy się na pyskówkach. Po ostatnim "show" na przesłuchaniu Konrada Kornatowskiego, postanowiliśmy przypomnieć historię najsłynniejszych kłótni podczas komisji śledczych. Efektownych, ale chluby tej instytucji nie przynoszących...

"Hańba Wiktorowi Juszczence"

Hańba Wiktorowi Juszczence. On stawia pomniki mordercom - krzyczał w Lublinie ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski razem z sympatykami. Kontrowersyjny duchowny protestował przeciwko przyznaniu tytułu doktora honoris causa prezydentowi Ukrainy. Jego zdaniem Jusczenko nie odciął się od tradycji UPA (Ukraińska Powstańcza Armia), która mordowała księży katolickich.

Policja szuka właściciela... palca

Napadnięty w Lublinie na klatce schodowej mężczyzna bronił się tak desperacko, że... odgryzł napastnikowi kawałek małego palca. Ze swoim „trofeum” zgłosił się na policję. Policjanci szukają teraz właściciela palca.

Tysiące polskich pedofilów bez nadzoru

Bez dozoru policji czy lekarzy żyje w Polsce ok. 7,6 tys. osób podejrzanych o pedofilię - donosi "Gazeta Wyborcza". Część z nich wyszła na wolność po odbyciu wyroku. A tylko w zeszłym roku 6 tysięcy dzieci padło ofiarą pedofili.