"Polacy lubią żyć w ciężkich czasach"

- W poprzednim roku najbardziej mnie wkurzyło skumulowanie złej energii nad polską polityką - mówił w "Kropce nad i" senator i reżyser Kazimierz Kutz. Jego zdaniem "zła energia" jest potęgowana przez nieustanny "podział na dwie Polski" i podgrzewanie atmosfery katastrofą smoleńską i kryzysem.

"Nie wyobrażam sobie, żebym nie miał czasu napisać literki B"

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, żebym mógł odesłać matkę z receptą tylko dlatego, że zabrakło mi czasu na napisanie literki "B" – bezpłatnie - mówił w "Faktach po Faktach" minister Bartosz Arłukowicz odnosząc się do protestu lekarzy, którzy nie chcą zgodzić się na nowe zasady wypisywania recept na leki refundowane. Minister zdrowia przekonywał, że wcale nie różnią się one tak bardzo od obecnie obowiązujących przepisów.

iPad 2 dla każdego posła

"Mobilny poseł" taką nazwę nosi akcja kancelarii Sejmu, po której każdy parlamentarzysta zostanie wyposażony w nowoczesny tablet iPad 2 od Apple'a.

"Cukrzycy i tak zapłacą dwa razy więcej"

- Chorego nie interesuje, ile zaoszczędził NFZ czy państwo, chorego interesuje to, jak zmieniła się cena insuliny przy kasie - mówi Maciej Małecki, wiceszef Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podkreślając w rozmowie z tvn24.pl, że cukrzycy i tak zapłacą ponad dwa razy więcej za insulinę. Po dzisiejszej korekcie listy leków refundowanych diabetolodzy chwalą ministerstwo zdrowia za krok w stronę pacjentów, ale zwracają też uwagę na błędne decyzje - m.in. powoływanie się na nieaktualne badania przy odmowie refundacji.

Pociąg uderzył w osobówkę. "Rozpadła się na kawałki"

Przez kilkaset metrów pociąg pchał przed sobą wrak samochodu, którego kierowca wjechał na przejazd kolejowy najprawdopodobniej lekceważąc opuszczone rogatki i sygnalizację. Do zdarzenia doszło w czwartek wczesnym popołudniem w miejscowości Turzynów (Wielkopolska). Kierowca zginął na miejscu.

Prokuratorzy wiedzieli, że to telefony dziennikarzy

Wojskowi prokuratorzy z Poznania przed zażądaniem billingów dziennikarzy opisujących przebieg "śledztwa smoleńskiego" mieli materiały z nazwiskiem i numerem telefonu jednego z nich. To przeczy wersji oskarżycieli, którzy twierdzą, że nie wiedzieli o czyje wykazy połączeń z komórek zwrócili się do operatorów sieci. - Nawet jeśli, jak twierdzą, "odkryli" to później, mieli obowiązek zachować się inaczej - wskazują prawnicy.

7,5 mln złotych kary za spóźnione e-myto

Prawie 7,5 mln zł kary naliczyła operatorowi systemu poboru e-myto Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - poinformowała w czwartek rzecznik GDDKiA Urszula Nelken. W tej kwocie mieści się m.in. kara za dwudniowe opóźnienie w uruchomieniu systemu i odsetki.

Niedźwiedź grasuje na Babiej Górze

W rejonie Babiej Góry w Beskidach grasuje niedźwiedź brunatny, który może być niebezpieczny dla turystów - ostrzega Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego. Zwierzę nie zapadło w zimowy sen i poszukuje pożywienia. Jest głodne i dlatego może być groźne.

"Nie ugnę się przed nikim. Zreformujemy rynek leków"

- Będę zdeterminowany. Nie ugnę się przed nikim. Zreformujemy rynek leków w Polsce - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Poinformował jednak, że resort zdecydował się umieścić na liście refundacyjnej m.in. paski cukrzycowe, leki stosowane po transplantacjach, przy leczeniu chorób nowotworowych, schizofrenii i astmy.

Zdewastowali krakowską synagogę

"Cracovia Kazimierz" - taki dużych rozmiarów napis na zabytkowej ścianie krakowskiej synagogi, wczoraj wieczorem, próbowali wykonać 14-letnia dziewczyna i 15-letni chłopiec. Przeszkodzili im w tym funkcjonariusze policji, którzy zostali poinformowani przez zbulwersowanych świadków. Młodocianymi wandalami zajmie się sąd dla nieletnich.

Znęcali się - 14-latka nie żyje. Apelacja odrzucona

Gdański Sąd Okręgowy odrzucił apelację w sprawie trzech byłych uczniów Gimnazjum nr 2 w Gdańsku, którzy jesienią 2006 roku znęcali się nad 14-letnią Anią. Dzień później dziewczynka popełniła samobójstwo. Wyrok z marca br. nałożył na piątkę byłych gimnazjalistów nadzór kuratora sądowego.

Gaz rozweselający dla rodzących kobiet

Tzw. gaz rozweselający, wprowadził na sale porodowe oddział kliniczny ginekologii i położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Tychach. Z nowego środka znieczulającego skorzystało do tej pory kilka pacjentek.

Sąd zarejestrował Ślązaków

Trzecia próba zarejestrowania Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej wreszcie się powiodła. W czwartek opolski Sąd Rejonowy przychylił się do skargi członków stowarzyszenia na odmowę wpisania organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Wcześniej sędziowie odmawiali rejestracji ze względu na zapis w statucie organizacji, odwołujący się do narodowości śląskiej. Sąd uznawał, że taka narodowość nie istnieje.

Zwłoki kobiety w rowie. Zagryziona przez psy?

Ciało 42-letniej kobiety znaleziono w czwartek rano w miejscowości Kraczewice (woj. lubelskie). Zwłoki leżały w rowie melioracyjnym. - Liczne rany kąsane wskazują, że kobieta została zagryziona przez psy - informuje rzeczniczka lubelskiej prokuratury. Jednoznaczną odpowiedź na temat przyczyny śmierci przyniesie sekcja zwłok.

"Minister gumuje i dopisuje leki dzień przed zmianą przepisów"

- Nagle okazało się, że w Polsce są chorzy na cukrzycę i pacjenci po przeszczepach. No to zrefundowano im leki. Za to - mówiąc tak po chrześcijańsku - Bóg zapłać, panie ministrze - komentował ironicznie czwartkowe wystąpienie ministra zdrowia były wiceszef resortu Bolesław Piecha (PiS). Leszek Miller (SLD) twierdzi natomiast, że zmiany na liście leków refundowanych nie wystarczą i nawołuje rząd do nowelizacji całej ustawy refundacyjnej.

Nawet 8 lat dla kierowcy, który tirem wjechał pod pociąg

Za nieumyślne doprowadzenie do zderzenia z pociągiem odpowie przed sądem 64-letni kierowca tira, który w kwietniu wjechał na przejazd kolejowy ignorując sygnały ostrzegające o nadjeżdżającym pociągu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym w Mostach k. Lęborka (Pomorskie). Zginęło wtedy dwoje ludzi, a 26 zostało rannych.

"Recepty z pieczątką będą realizowane w aptekach"

Recepty z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ" będą realizowane w aptekach - zapewnił w czwartek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wcześniej lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zdecydowali, że rozpoczną akcję protestacyjną przeciw przepisom ws. recept.

Śledztwo ws. majątku Palikota umorzone

Warszawscy śledczy umorzyli śledztwo ws. złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych przez posła Janusza Palikota oraz działania na szkodę spółki Jabłonna. Powód? - Brak znamion czynu zabronionego - wyjaśnia rzeczniczka prasowa stołecznej prokuratury Monika Lewandowska. Zawiadomienie w tej sprawie w lipcu złożyło do prokuratury CBA.

Ministerstwo poprawia ustawę. Kopacz jest dumna z poprzedniej

- Ja jestem dumna, że ta ustawa powstała wtedy, gdy ja byłam ministrem zdrowia. Gdybym miała kiedykolwiek wrócić i cofnąć czas, zrobiłabym dokładnie to samo - tak zaledwie tydzień temu mówiła obecna marszałek Sejmu i była minister zdrowia Ewa Kopacz, pytana o zamieszanie wokół nowej ustawy refundacyjnej. Dziś - po protestach lekarzy i pacjentów - Ministerstwo Zdrowia poprawia wykaz leków refundowanych. A marszałek Kopacz nabrała wody w usta.

Jedziesz na narty, sprawdź nowe przepisy

Dzieci do 16 roku życia będą musiały jeździć w kaskach, a dla pijanych i odurzonych narkotykami narciarzy przewidziane są grzywny. W Sylwestra wchodzą w życie nowe przepisy dla szusujących na stokach.

Od dziś informacja publiczna z ograniczeniami

Dostęp do informacji publicznej od dziś jest ograniczony. Weszła w życie wrześniowa nowelizacja ustawy, z której wynika, że można ograniczyć prawo do informacji ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa".

Polacy masowo dojeżdżają do pracy

Przybywa osób, które dojeżdżają do pracy. W ubiegłym roku było ich już 10,3 mln spośród prawie 16 mln pracowników - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", przywołując Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności wykonane przez GUS. Prawie 4 mln osób pracuje w innej gminie niż ta, w której mieszka, a niektórzy w drodze do miejsca zatrudnienia pokonują nawet kilkaset kilometrów.

Rozkradają Most Północny

Jeszcze nie została otwarta, a już jest rozkradana. Z budowy Trasy Mostu Północnego zniknęła m.in. laweta, latarnia, sprężarka, szalunki i kable elektryczne. Najwięcej kradzieży jest po białołęckiej stronie budowy. Tylko w ostatnich miesiącach było ich kilkanaście.

NIK skontroluje rząd i służby

Najwyższa Izba kontroli zbada, jak rząd realizuje program energetyki jądrowej. Będzie to pierwszy od wielu lat dokładny monitoring służb specjalnych - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Partie opozycyjne chcą więcej praw w Sejmie

Partie opozycyjne żądają większych uprawnień w Sejmie. Z tego powodu chcą zmienić regulamin Izby. Pomysłami opozycji prawdopodobnie zajmie się specjalna podkomisja - informuje "Rzeczpospolita".

Autokar utknął pod wiaduktem. 7 rannych

Siedem osób zostało lekko rannych w wypadku czeskiego autobusu wycieczkowego, do jakiego doszło w środę wieczorem w miejscowości Kokotów w powiecie wielickim (woj. małopolskie). Piętrowy autobus, który jechał drogą powiatową, nie zmieścił się pod wiaduktem.

"Polska to kraj dla bogaczy, a nie emerytów i dzieci"

- Paliwo, energia, odzież dla dzieci czy bilety kolejowe - to m.in. zdrożeje w 2012 roku. Podwyżki cen mają różne przyczyny, ale wszystkie bolą tak samo. - To jest po prostu kraj dla bogaczy, a nie dla emerytów i dzieci - mówi reporterowi "Polski i Świata" jedna z mieszkanek Torunia.

W południe minister wytłumaczy się z listy leków

Na godz. 12 w Ministerstwie Zdrowia zapowiedziana jest konferencja prasowa, podczas której nowy szef resortu Bartosz Arłukowicz ma się odnieść do kontrowersji związanych z listą leków refundowanych. Ta ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia. Tego dnia wejdzie też w życie ustawa refundacyjna, zgodnie z którą leki będą miały stałe ceny i marże, wynegocjowane przez MZ z firmami farmaceutycznymi. Błędy w nowych przepisach wytykają m.in. lekarze, aptekarze i pacjenci.