Obsadzanie ministrów w trudnych resortach wymaga kompetencji - uznała w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. Jej zdaniem najwięcej problemów w nadchodzącej kadencji czeka tych ministrów, którzy z unijnymi urzędnikami będą mieli najwięcej do czynienia.

- Jedyną kompetencją pana posła Gowina do obejmowania resortu sprawiedliwości jest to, że sprawia wrażenie człowieka sprawiedliwego - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego" Zbigniew Girzyński (PiS). Gowin, desygnowany przez Donalda Tuska na nowego ministra sprawiedliwości jest pierwszym po 1989 roku szefem na tym stanowisku bez wykształcenia prawniczego. Wyboru Gowina bronił Paweł Olszewski (PO), zaś Janusz Piechociński (PSL) apelował, by wstrzymać się z ocenami do piątkowego expose.

PO będzie przewodniczyła 11 komisjom sejmowym, w tym komisji finansów i spraw zagranicznych. PiS kieruje 6 komisjami, w tym gospodarki. Po dwie przypadły Ruchowi Palikota i PSL, a po jednej Solidarnej Polsce i SLD. Wśród znanych posłów m.in. Grzegorz Schetyna będzie szefem komisji spraw zagranicznych, Ryszard Kalisz (SLD) komisji sprawiedliwości, a Bolesław Piecha (PiS) komisji zdrowia.

23 jednostki straży pożarnej walczyły z pożarem, który wybuchł w czwartkowe popołudnie w składzie materiałów budowlanych w Wielgolesie Brzezińskim (woj. mazowieckie). Na szczęście obyło się bez ofiar, ale z hali o powierzchni 500 metrów kw. nie pozostało niewiele.

- Wszyscy, którzy mnie znają, pozytywnej energii nie mogą mi odmówić - w ten sposób Krzysztof Kwiatkowski w "Faktach po Faktach" skomentował słowa Donalda Tuska, który tłumaczył, że nowym ministrem sprawiedliwości będzie Jarosław Gowin, który "ma pozytywną szajbę". Wcześniej dotychczasowy szef resortu przekonywał, że ministerstwo sprawiedliwości to nie miejsce, "gdzie można filozofować", czyniąc subtelną aluzję do wykształcenia swojego następcy, który jest historykiem filozofii.

Decyzją radnych miasta, Maciej Maciejowski (PiS) został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego komisji kultury i promocji miasta. To pokłosie jego wypowiedzi na temat Prezydenta RP, którymi zajęła się również prokuratura.

Wycofany ze specpułku Tu-154 zostanie wystawiony na sprzedaż jako mienie niewymagające specjalnej koncesji na handel uzbrojeniem - zapowiedział w czwartek wiceminister obrony Marcin Idzik. Agencja Mienia Wojskowego przygotowuje listę krajów, którym można zaoferować samolot.

Awantura w LOT. Jak dowiedział się portal tvn24.pl najpierw kapitan Tadeusz Wrona rezygnuje z członkostwa w Związku Zawodowym Pilotów Liniowych, potem przeciwko jego szefowej do sądu kierowane są dwa pozwy, a szefowa innej organizacji pracowniczej - Związku Zawodowego Personelu Pokładowego - zostaje zwolniona z pracy. Obie kobiety podpisały się pod krytykującym kierownictwo spółki oświadczeniem, wydanym po awaryjnym lądowaniu Boeinga 767.

- To jest dosyć dziwna sytuacja, że nie prawnik, ale zobaczymy - tak Jarosław Kaczyński skomentował wybór Jarosława Gowina na ministra sprawiedliwości. To jedyny - jak na razie - komentarz prezesa PiS ws. nowego rządu. Bardziej wylewni byli inni członkowie partii. Mariusz Błaszczak podkreślił, że w momencie gdy w Europie powstają rządy eksperckie, w Polsce powstaje gabinet "złożony z politykierów". A rzecznik PiS Adam Hofman dodał: - W nowym gabinecie, poza Donaldem Tuskiem i Waldemarem Pawlakiem, nie będzie silnych osobowości politycznych.

Matka trzyletniej Weroniki, której ciało wyłowiono we wtorek z morza przy sopockim molo w przeszłości wielokrotnie porzucała już córkę i leczyła się psychiatrycznie - ustalili reporterzy "Prosto z Polski".

Od 6. rano prokuratorzy i policjanci prowadzili przeszukania w domu Włodzimierza Olewnika. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, poszukiwali nagrań z kamer wokół posesji Krzysztofa Olewnika. Do tej pory rodzina i inni świadkowie twierdzili, że dom w Świerczynku pod Drobinem nie był monitorowany.

Andrzej Poczobut został w czwartek laureatem Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego, przyznawanej autorowi materiału dziennikarskiego, który istotnie wpłynął na świadomość Polaków. Wyróżnienia honorowe otrzymali Wawrzyniec Smoczyński i Witold Gadomski.

Doktor nauk humanistycznych - Mikołaj Budzanowski - został mianowany przez premiera Donalda Tuska kandydatem na stanowisko ministra skarbu. Warto jednak wspomnieć, że naukowiec jest ekspertem w dziedzinie świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. A zwłaszcza "nisz kultowych" na "górnym tarasie" budowli.

Aż 42 proc. Polaków zalicza się do zwolenników ustępującego rządu Donalda Tuska wynika z ostatniego sondażu CBOS. 25 proc. badanych jest mu przeciwnych, a obojętność wobec rządu wyraża 31 proc. ankietowanych.

Sejm wybrał w czwartek jednego zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu i 15 jego członków. Posłowie nie poparli jednak kandydatury Karola Karskiego z PiS, w którego obronie stanął sam Jarosław Kaczyński. Prezes partii przed głosowaniem przekonywał, że polityk jest bezpodstawnie krytykowany za tzw. aferę meleksową. Cypryjskie władza zarzucały mu oraz innemu posłowi PiS, że po wpływem alkoholu rozbili jeden z golfowych wózków.

Donald Tusk przedstawił swój rząd. W jego skład wejdzie 18 konstytucyjnych ministrów. Wśród nich jest ośmiu dotychczasowych oraz dziesięć nowych szefów resortów. Prezentujemy sylwetki osób, które weszły do rządu.

Praca w Polsce może zaszkodzić karierze i przekreślić szanse na udział w światowej nauce - uważają zagraniczni badacze. I dlatego omijają nasz kraj szerokim łukiem - twierdzi "Rzeczpospolita".

Stołeczna policja, po analizie nagrań z monitoringu, zwróci się do prokuratury o wydanie zgody na publikację zdjęć osób, które wzięły udział w zamieszkach 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości. Publikacja ma pomóc w ustaleniu ich tożsamości. Jak poinformował rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński, funkcjonariusze w dalszym ciągu analizują nagrania wideo, poszukując sprawców zamieszek, do jakich doszło 11 listopada na ulicach Warszawy.

Bez jedności zdań w PSL na temat nowego rządu Donalda Tuska. Stanisław Żelichowski ocenił skład gabinetu dobrze, jako rząd "idealny". Jednak Eugeniusz Kłopotek ma inną opinię. - To bardzo ryzykowny skład, wypowiadanie się o nim to jak stąpanie po polu minowym - przyznał.

- To są jego decyzje i odpowiedzialność, bardzo ciekawe i nazwiska, i pomysł - tak skomentował dobór nowych ministrów przez Donalda Tuska Grzegorz Schetyna. Były marszałek podkreślił, że nowy gabinet to "rząd autorski, bardzo mocno napisany przez Donalda Tuska". Zapewnił też, że "nie czuje się pominięty" przez premiera.