Parlamentarzyści związani ze Zbigniewem Ziobrą, Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim, wykluczonymi z Prawa i Sprawiedliwości, założą klub w Sejmie. Będzie nazywał się "Solidarna Polska" i należeć będzie do niego 16 posłów i 1 senator. Szefem został Arkadiusz Mularczyk. - Wszystkie deklaracje o jedności były nic nie warte - tak to wydarzenie skomentował na gorąco rzecznik PiS Adam Hofman. - Będziemy im dziękować - stwierdził.

We wtorek zbliży się do nas wielka asteroida. Choć na razie nie ma niebezpieczeństwa, że 2005 YU55 uderzy w Ziemię, niewykluczone, że w przyszłości czeka nas spotkanie tego typu. Jeśli chcemy uniknąć losu dinozaurów, które zostały dosłownie "wymiecione" przez asteroidę 65 milionów lat temu, będziemy musieli któregoś dnia stawić czoła temu kosmicznemu zabójcy.

- Nic nie jest już w stanie nas zaskoczyć. Po takich decyzjach, które podejmował Jarosław Kaczyński to jest naturalna rzecz - komentowała w "Faktach po Faktach" powstanie nowego klubu parlamentarnego "Solidarna Polska" Elżbieta Jakubiak. Podobnego zdania był Marek Jurek, który jednak nie uważa żeby Zbigniew Ziobro został politycznym wrogiem Jarosława Kaczyńskiego.

Zarząd Platformy Obywatelskiej zdecydował, że kandydatem na wicemarszałka Sejmu będzie Cezary Grabarczyk. Wiadomo także, że kandydatem na szefa klubu będzie jego dotychczasowy wiceprzewodniczący, Rafał Grupiński. Kandydatem na marszałka Senatu jest Bogdan Borusewicz. Natomiast kandydatem na szefa senackiego klubu PO jest Marek Rokicki.

W środę Sąd Najwyższy zajmie się odwołaniami posłów elektów PiS, prokuratorów w stanie spoczynku Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego od decyzji o wygaszeniu im mandatów - poinformował marszałek senior Józef Zych z PSL, który rozmawiał z pierwszym prezesem SN. Oznacza to, że posłowie-elektowie nie złożą we wtorek ślubowania. Posłom PiS mandaty wygasił Grzegorz Schetyna.

Mogłoby się wydawać, że gruntowny remont obwodnicy Jaworzna to powód do radości. Jednak nie dla przedsiębiorców, których firmy znajdujące się przy budowie - zostały odcięte od świata, a tym samym od klientów. Inwestor, czyli miasto nie widzi jednak problemu. Twierdzi, że po zakończonym remoncie, gdy klienci będą mogli korzystać z nowej pięknej drogi, przedsiębiorcy zapewne odrobią swoje straty.

- Policja pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie wszczęła dochodzenie w sprawie propagowania faszyzmu na internetowej stronie Redwatch - poinformowała rzeczniczka prasowa prokuratury, prok. Monika Lewandowska. Za publiczne nawoływanie do nienawiści rasowej i propagowanie faszyzmu grozi do dwóch lat więzienia.

- Boję się przyjść jutro do pracy, ale przyjdę i spełnię to, czego ode mnie oczekują - mówił świeżo rekomendowany przez klub SLD na wicemarszałka Sejmu, Jerzy Wenderlich. Funkcję wicemarszałka pełnił również w poprzedniej kadencji parlamentarnej. Jego kontrkandydatką była Krystyna Łybacka.

Po godz. 17 rozpoczęło się posiedzenie zarządu krajowego PO. Politycy Platformy rozmawiają m.in. o stanowiskach w Sejmie, a także w rządzie. Być może dziś zapadnie decyzja o politycznej przyszłości Grzegorza Schetyny. Do tej pory politycy PO spekulowali, że ma on objąć resort infrastruktury lub zostać szefem MSWiA. Jednak z informacji PAP, która powołuje się na osobę z otoczenia marszałka wynika, że Schetyna może - decyzją Tuska - znaleźć się poza rządem.

Wierni z miejscowości Ludzisko koło Inowrocławia mają już dość swojego proboszcza. Pod petycją przeciwko kapłanowi podpisało się ok. 600 osób. Duchowny ustąpić ani myśli ustąpić, więc w ostatnią niedzielę parafianie postanowili nie wpuścić kapłana do kościoła. Ten, wraz z garstką swoich zwolenników zamknął się na plebani i nie wydał kluczy do świątyni przedstawicielowi kurii.

Tomasz "Agent Tomek" Kaczmarek, świeżo upieczony poseł PiS, nie będzie już pobierał emerytury. Wypłacanie emerytury Kaczmarkowi, który jest byłym policjantem i byłym funkcjonariuszem CBA, zawiesił Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Okazuje się, że sztuka może służyć pomocą policji. Funkcjonariusze zatrzymali Mariusza W. ps. "Wacek" dzięki portretowi pamięciowemu, który narysowała studentka ASP - przypadkowy świadek kradzieży. Mężczyzna podejrzany jest o kradzieże samochodów na tzw. butelkę.

O naruszenie swobody głosowania oskarżyła Prokuratura Rejonowa w Busku-Zdroju 25-latka, który przed wyborami parlamentarnymi umieścił w internecie film z groźbami wobec wyborców PiS. Na nagraniu mężczyzna mówił, że głosujący na tę partię mogą zginąć.

Na sześć lat pozbawienia wolności krakowski sąd skazał 34-letniego Marka K., za odcięcie maczetą dłoni klienta jednej z krakowskich agencji towarzyskich. Wyrok nie jest prawomocny.

Zaświadczenia o wyborze odebrali w poniedziałek w Sejmie nowi posłowie. Otrzymał je także Dariusz Barski, któremu marszałek Sejmu wygasił poselski mandat. Nie wszyscy parlamentarzyści pojawili się na uroczystości. Zabrakło także marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, choć - jak informują jego współpracownicy - jest w Warszawie, a także premiera Donalda Tuska.

34-letni mężczyzna, który podając się za komisarza policji, wyłudzał pieniądze od osób palących papierosy na dworcu autobusowym w Wieluniu (Łódzkie), został zatrzymany przez policję. Grozi mu 8 lat więzienia.

Czy radny PiS odpowie za obelgi pod adresem prezydenta? Na razie sprawą zajęła się prokuratura. Śledczy zbadają czy są podstawy do wszczęcia postępowania przeciwko Maciejowi Maciejowskiemu za publiczne znieważenie Bronisława Komorowskiego.

O tym, że Ruch Palikota zmieni swoją nazwę mówiło się od dawna. Teraz ugrupowania, markowane dotąd nazwiskiem posła z Lublina, zdradza szczegóły tej zmiany. Nowa nazwa partii zostanie wyłoniona w internetowym konkursie dostępnym dla każdego. Na zwycięzcę będzie czekała nagroda - informuje Polskie Radio.

Jeszcze dzisiaj, ok. godz. 16, mają spotkać się posłowie PiS popierający wykluczonego z partii Zbigniewa Ziobrę - dowiedziała się TVN24. Zamierzają się policzyć i zebrać podpisy pod wnioskiem o stworzenie nowego klubu parlamentarnego. Potrzebnych jest 15 nazwisk.

Jutro o godz. 15 Bronisław Komorowski desygnuje dotychczasowego szefa rządu, Donalda Tuska na premiera. Wcześniej prezydent przyjmie dymisję obecnego gabinetu i powierzy mu tymczasowe pełnienie obowiązków - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.