Thatcher "pod wielkim wrażeniem odwagi i patriotyzmu" Jaruzelskiego

Margaret Thatcher, zmarła niedawno była brytyjska premier, w rozmowach z Michaiłem Gorbaczowem w 1989 roku mówiła, że jest pod wrażeniem "odwagi i patriotyzmu" gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Żelazna Dama określała Jaruzelskiego mianem ważnego i uczciwego polityka, który robi dla swojego kraju wszystko, co może. Dokumenty ze spotkań premier Thatcher i sekretarza Gorbaczowa z lat 80. XX wieku opublikował Uniwersytet George’a Waszyngtona.

Przeżyli katastrofę? "Nie mam w sobie takiej odwagi..."

- O tym, czy był zamach, czy go nie było, powinna odpowiedzieć nawet nie komisja, ale niezawisły sąd i prokuratura - mówił w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Joachim Brudziński z PiS. Poseł krytykował pracę rządowej komisji badającej katastrofę smoleńską argumentując, że Maciej Lasek "nie jest dla niego żadnym autorytetem".

Duda: nie wierzę w zamach

- Nie wierzę w zamach, ale w kontekście katastrofy smoleńskiej nie wyjaśniono wielu spraw i wielu okoliczności i nikt nie poniósł za to konsekwencji - powiedział w "Faktach po Faktach" przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Jak dodał, eksperci komisji Millera i zespołu Macierewicza powinni spotkać się przed kamerami i wymienić argumentami.

Kaczyński spotkał się z Saakaszwilim. "Wspaniała chemia"

Światowa demokracja powinna czynić wszystko, by gruzińska niepodległość i demokracja były bronione - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim. Prezydent Gruzji podkreślił, że między naszymi narodami jest "wspaniała chemia".

"Go Africa". Tusk chce polskich inwestycji w Nigerii

Nigeria jest jednym z najważniejszych partnerów Polski na kontynencie afrykańskim - powiedział premier Donald Tusk w piątek podczas otwarcia polsko-nigeryjskiego forum gospodarczego w Abudży. - Czas na obecność polskich firm i ich przedstawicielstw w Nigerii - zapowiedział Tusk.

Prezydent podpisał. Pierwszy krok do polskiej tarczy

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek, podczas wizyty na posterunku radiolokacyjnym dalekiego zasięgu w Szypliszkach, nowelizację ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych, która ma zagwarantować finansowanie programu obrony przeciwrakietowej. - Z tego miejsca najlepiej widać problemy obronności kraju, ale także to co udało się osiągnąć - powiedział Bronisław Komorowski.

Dzieci Lucyny D. będą pod opieką babci

Dzieci 41-letniej Lucyny D. z Lubawy pozostaną pod opieką babci, mimo, że ich ojciec nie usłyszał żadnych zarzutów i został na wolności - zdecydował Sąd Rejonowy w Iławie. Dziś odbywa się sekcja zwłok trzech noworodków, które we wtorek w domu małżeństwa D. odnaleziono w zamrażalniku. O ich zabójstwo oskarżono matkę.

Fundacja Karta Historii rezygnuje z działalności. KARTA zadowolona

Fundacja Karta Historia, która 10 kwietnia przed Pałacem Prezydenckim kolportowała ulotki informujące o wycieczce do Smoleńska, wycofała wniosek o rejestrację i rezygnuje z działalności. Dyrektor Fundacji Ośrodka KARTA Artur Jóźwik, który protestował przeciwko rejestracji organizacji o bliźniaczo podobnej nazwie, pisze, że podjętą decyzję "przyjął z ulgą".

Kwaśniewski: w Europie Plus musi być miejsce dla Palikota

- Jeśli Ryszard Kalisz zdecyduje się dołączyć do Europy Plus, będziemy więcej niż szczęśliwi - powiedział na konferencji po spotkaniu Europy Plus Aleksander Kwaśniewski. Jak dodał, nadal wierzy we współpracę z SLD i z Leszkiem Millerem. - Z naszej strony nie ma żadnych przeszkód, żeby rozmawiać. Rozsądna rozmowa jeszcze nikomu nie zaszkodziła - mówił były prezydent. Podkreślił jednak, że w Europie Plus musi być miejsce dla Ruchu Palikota, a więc i dla Janusza Palikota, spotkania z którym Miller konsekwentnie odmawia.

Kwaśniewski nalega. Miller mówi NIE i wypomina Palikotowi zdjęcie z "głupawym uśmieszkiem i szampanem"

- Kongres będzie miał sukces, jeśli będzie jak najszerszą formułą, frontem. Musi być tam Ruch Palikota i powinien tam być Janusz Palikot - oświadczył w piątek, przed rozpoczęciem spotkania liderów Europy Plus Aleksander Kwaśniewski. Rozmowy z Leszkiem Millerem nie wykluczył Janusz Palikot. Sam szef SLD, zaznaczył jedak stanowczo - "z Januszem Palikotem nie chcemy mieć nic do czynienia".

Oleksy apeluje o spotkanie Kwaśniewskiego, Millera i Palikota

- Apeluję, żeby Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller i Janusz Palikot się spotkali - powiedział w poranku "Wstajesz i wiesz" wiceprzewodniczący SLD Józef Oleksy. Polityk dodał, że "nie zmienił zdania o niewłaściwości zachowania" lidera sojuszu Leszka Millera, który bez konsultacji z nim zaprosił Lecha Wałęsę na kongres lewicy, ale postanowił "nie zaogniać już sprawy".

Przegląd prasy: Kolejne 80 zawodów do "uwolnienia"

Kolejnych 80 zawodów chce otworzyć Jarosław Gowin. Reforma deregulacyjna nabiera tempa - ujawnia "Rzeczpospolita". Otwarte mają zostać m.in. zawody związane z finansami: makler papierów wartościowych i giełd towarowych, agent firm inwestycyjnych czy rzecznik patentowy.

Spór wokół pomnika na cześć Polaków ratujących Żydów

Padła propozycja, by przy powstającym w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich, stanął też pomnik na cześć Polaków ratujących Żydów. To, że tacy Polacy byli i że wiele żydowskich rodzin zawdzięcza im przetrwanie, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Ale środowiska żydowskie pytają, dlaczego pomnik Polaków ma być akurat tam, na terenie dawnego getta, gdzie największy dramat przeżywali jednak Żydzi.

Układ skarbowy

Historia trzech przedsiębiorców, niesłusznie podejrzanych przez skarbówkę i prokuraturę o pranie brudnych pieniędzy, stała się inspiracją dla głośnego filmu "Układ zamknięty". Film o wszechwładzy i bezkarności urzędników bije rekordy oglądalności, bo scenariusz napisało samo życie. I takich historii jak Pawła Rey i Lecha Jeziornego jest więcej. Nieuzasadnione podejrzenia, fałszywe zarzuty, aresztowanie, wreszcie upadek firmy. A wtedy okazuje się, że wszystko bez powodu. Żaden urzędnik nie ponosi odpowiedzialności, a poszkodowani muszą walczyć nawet o odszkodowanie.

Krzemiński: Cała ta impreza pisowska nagina zaufanie do państwa

- To nie rząd, premier Tusk ani ówczesny marszałek sejmu Bronisław Komorowski rozbił żałobną wspólnotę narodową. (...) Podstawową decyzją, która rozerwała tę wspólnotę żałobną, była decyzja o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu - powiedział w "Kropce nad i" prof. Ireneusz Krzemiński.