Jedna z głównych tras kolejowych już odblokowana

Przez kilka godzin rano zablokowana była jedna z głównych magistrali kolejowych w kraju łącząca południe kraju z Trójmiastem na skutek wypadku, do którego doszło na przejeździe kolejowym w Jaksicach (woj. kujawsko-pomorskie). W zderzeniu pociągu z samochodem osobowym jedna osoba została ranna.

Kilka złotych do puszki, czerwone serduszko na kurtkę

Nie ma w Polsce szpitala, który nie miałby sprzętu medycznego z charakterystycznym czerwonym serduszkiem. Nie ma też lekarza, który nie byłby wdzięczny za nasze wspólne zimowe granie. I co najważniejsze - przybywa rodzin, które dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy są w komplecie. Pierwsze dzieci, którym orkiestrowy sprzęt uratował życie, mają dziś po 20 lat.

W poszukiwaniu Ewy Kopacz

On pytany o nią kończy konferencję prasową, ona od dłuższego czasu w ogóle unika pytań - zwłaszcza tych o niego. Mnożą się więc spekulacje czy to Ewa Kopacz zostawiła w ministerstwie bałagan, z którym nie radzi sobie Bartosz Arłukowicz, czy raczej Bartosz Arłukowicz nie poradził sobie z wprowadzeniem tego, co dobrze przygotowała Ewa Kopacz.

Śmierć na polskich drogach. Bo mandaty są za niskie?

Jako kierowcy - Polacy wciąż nie zdają egzaminu, wzrasta liczba wypadków i liczba ofiar na polskich drogach. Obcokrajowcy, którzy Polskę odwiedzają, są przerażeni "polską jazdą". W ich krajach kary za przekroczenie przepisów są jednak o wiele bardziej surowe.

Dać odpocząć lekarzowi

Czy lekarze powinni mieć - niczym kierowcy ciężarówek - urządzenia kontrolujące czas pracy? Tak, przynajmniej niektórzy - stwierdził ostatnio szef Naczelnej Izby Lekarskiej przerażony przypadkami swoich kolegów po fachu pracujących po czterysta godzin miesięcznie. Tyle, ile etatowy pracownik przez prawie trzy miesiące. Tacy lekarze mogą stanowić zagrożenie.

Zabójczy czad. 2 osoby nie żyją

Ciała 54-letniej kobiety i 57-letniego mężczyzny znaleziono w czwartek wieczorem, w jednym z mieszkań w kamienicy w Końskich (Świętokrzyskie). Małżeństwo prawdopodobnie zatruło się tlenkiem węgla - poinformowali strażacy.

Wichury w całym kraju. 384 interwencji

384 razy interweniowali strażacy w związku z wichurami, które przeszły w czwartek nad woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i dolnośląskim. Nikt nie został ranny. Wynikiem silnego wiatru, który wieje od środy w całej Polsce, są głównie zawalone budynki, utrudnienia na drogach i powyrywane drzewa. W niektórych rejonach kraju silnemu wiatrowi towarzyszą również opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Gaj za Streżyńską na czele UKE

Premier Donald Tusk wysłał w czwartek wniosek do marszałek Sejmu o powołanie Magdaleny Gaj na prezesa UKE i upoważnił ministra Michała Boniego do przedstawienia Sejmowi jej kandydatury - poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Pobili maszynistę i kierownika pociągu

W miejscowości Urle (województwo mazowieckie) nieznani sprawcy zaatakowali maszynistę i kierownika pociągu, jadącego z Warszawy do Małkini. Interweniowała policja. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala w Węgrowie na obserwację.

PiS mocno traci, PO umacnia pozycję

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, zwyciężyłaby PO z 38 proc. poparciem. PiS mógłby liczyć na 20 proc. głosów, a trzecią siłą w parlamencie byłby nadal Ruch Palikota - z poparciem na poziomie 12 proc. - wynika z sondażu SMG KRC dla "Faktów" TVN.

Iwiński: Leki to jest czubek góry lodowej

- Jeśli chodzi o leki, to jest to czubek góry lodowej. Co najważniejsze, w Polsce nie ma zgody co do tego, w jakim kierunku reforma służby zdrowia ma przebiegać - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł SLD, Tadeusz Iwiński. Za to Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski stwierdził, że za chaos wokół ustawy refundacyjnej odpowiedzialny jest rząd i radził, aby "przestał on straszyć i uderzył się we własną pierś".

Aptekarze: "Sprzedajemy leki z refundacją ryzykując własne pieniądze"

- Też mieliśmy postanowienie o proteście, ale po rozmowach z ministrem postanowiliśmy protest zawiesić - mówił w "Kropce nad i" Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Dodał, że wprawdzie aptekarze otrzymali zapewnienie od NFZ, że mogą sprzedawać leki z refundacją mimo stawianych przez lekarzy pieczątek, ale i tak robią to "ryzykując własne pieniądze". Z kolei prezes związku zawodowego lekarzy przekonywał, że stempel "Refundacja do decyzji NFZ" na recepcie ma jedynie "wymiar symboliczny".

Lekarze mają rację, ale powinni zawiesić protest

W sporze o leki refundowane to nie rząd, ale lekarze mają rację - uważa przeważająca większość badanych w sondażu SMG/KRC dla Faktów TVN. Jednocześnie jednak wskazują oni, że medycy powinni zakończyć swój "pieczątkowy protest". Za panujący w aptekach chaos respondenci nie żądają głowy ministra zdrowia.

W regale trzymali arsenał

40 ręcznych granatów, panzerfaust, pociski moździerzowe i artyleryjskie, karabiny, pistolety oraz amunicja strzelecka - taki, ukryty w regale, domowy arsenał policja odkryła podczas przeszukania jednego z mieszkań w Koszalinie. Łącznie saperzy wywieźli ok. 60 kilogramów amunicji i broni.

Zarzuty dla motorniczego. "Nie dostosował prędkości"

Zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym postawiła prokuratura motorniczemu, który spowodował wypadek, w którym rannych zostało 47 osób - poinformowała w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus. Do zderzenia tramwajów doszło w czerwcu 2011 r. u zbiegu dwóch poznańskich ulic.

Dzwonią na pogotowie jak na infolinię. "To plaga"

Nie wykorzystujcie telefonu alarmowego pogotowia jako numeru informacji o dyżurach aptek - apeluje do mieszkańców Mielca (Podkarpackie) dyrekcja tamtejszego pogotowia ratunkowego. Tłumaczy, że w ten sposób telefonujący uniemożliwiają udzielenie pomocy, często w sytuacjach zagrożenia życia.

Czempiński po przesłuchaniu: Wesołych świąt życzę

Gen. Gromosław Czempiński, podejrzewany o korupcję były szef UOP, po siedmiu godzinach składania zeznań opuścił budynek katowickiej prokuratury. Po spotkaniu ze śledczymi generał miał wydać oświadczenie, ale ograniczył się tylko do złożenia życzeń... z okazji święta Trzech Króli.

RP przeciw "wydawaniu 2 mln zł na zabawki"

- To, że Kancelaria Sejmu wydaje prawie 2 mln zł na takie zabawki, choć mamy pieniądze na zakup sprzętu i innych niezbędnych rzeczy do pracy biur poselskich, jest skandalem - tak decyzję o zakupie tabletów dla posłów skomentował rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Jego klub uważa, że sprzęt ten parlamentarzyści powinni sfinansować ze środków na wyposażenie biur poselskich.

Możliwe zarzuty dla oficerów BOR

Warszawscy prokuratorzy kończą śledztwo ws. organizacji wizyt tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska w Smoleńsku. Najprawdopodobniej prokuratura skieruje akt oskarżenia wobec funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu - dowiedział się tvn24.pl.

PiS: Rząd i lekarze bawią się zdrowiem i życiem pacjentów

- Mamy do czynienia z zabawą zdrowiem, a czasami życiem pacjentów. Bawi się w taką grę zarówno rząd, jak i związek lekarzy - oświadczył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. W ten sposób ocenił brak porozumienia między lekarzami a ministerstwem w sprawie ustawy refundacyjnej. Dowód troski o pacjentów wyraził także prezydent. Bronisław Komorowski spotkał się po południu z premierem Tuskiem. Rozmowa dotyczyła m.in. protestu lekarzy.

Pozazdrościli policji. Chcą więcej

W samo południe w całej Polsce można było usłyszeć syreny - to protest części służb mundurowych. Po tym, jak premier zapowiedział w expose podwyżki dla policjantów i żołnierzy, o swoje prawa postanowili powalczyć państwowi strażacy oraz strażnicy więzienni i graniczni.

Razem z autem prezesa partia sprzedała komórkę z SMS-ami

Kontakty do znajomych, prywatne wiadomości czy kondolencje po katastrofie smoleńskiej - takie informacje, jak ustalił Dziennik.pl, zawierał telefon komórkowy Jarosława Kaczyńskiego, sprzedany przez biuro Prawa i Sprawiedliwości razem z limuzyną, którą prezes PiS podróżował. Telefon miał niewyczyszczoną kartę SIM.

Nowy egzamin za rok

Kandydaci na kierowców mogą odetchnąć z ulgą. Ministerstwo Transportu chce przesunięcia o rok terminu wejścia w życie nowelizacji ustawy wprowadzającej nowe zasady egzaminowania na prawo jazdy. Resort złożył już w sejmowej komisji infrastruktury stosowne dokumenty. Powód? - Chcemy wydłużyć czas wdrożenia nowych zasad - wyjaśnia minister transportu Sławomir Nowak.

Wpadł "Matejko". Znów za fałszerstwa

Prokuratura Rejonowa w Olkuszu postawiła zarzuty fałszowania pieniędzy 68-letniemu Zdzisławowi N. Mężczyzna trafił do aresztu - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Podejrzany był już wielokrotnie karany za fałszerstwa. Media nazywały go "Matejką".

Protest lekarzy jeszcze co najmniej przez tydzień

Protest pieczątkowy potrwa jeszcze przez co najmniej tydzień. Dopiero 13 stycznia Naczelna Rada Lekarska wyda rekomendację, czy go zakończyć czy też nie. Lekarze nie czekają jednak na rekomendację NRL, tylko na to, aż resort zdrowia zmieni przepisy refundacyjne, do czego zobowiązał się minister zdrowia. Pacjenci nadal będą więc mieć problemy z wykupem leków refundowanych.

Za tydzień wyrok ws. stanu wojennego

Wyrok w procesie o wprowadzenie stanu wojennego zapadnie 12 stycznia. Dziś oskarżony 84-letni Stanisław Kania, były I sekretarz KC PZPR wnosił o uniewinnienie. - Byłem przeciwny siłowemu rozwiązaniu w 1981 r. - mówił.

Boni chce spiąć ZUS z NFZ

Do połowy roku powinien zostać utworzony elektroniczny Centralny Wykaz Ubezpieczonych, który pozwalałby na wymianę danych pomiędzy NFZ a ZUS - zapowiedział w TVN24 minister cyfryzacji i administracji Michał Boni. Jak zapewnił, dostęp do niego mają mieć wszystkie placówki służby zdrowia.

Wichura. Runął fragment kościoła

Na skutek silnego wiatru runął fragment zabytkowego kościoła w Lututowie koło Wieruszowa (woj. łódzkie). Zdjęcie z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy od @Mariusza.

Kopacz. Jak ją widzą na starych śmieciach?

Ustawa refundacyjna, która spowodowała chaos z receptami, została przygotowana przez resort zdrowia za Ewy Kopacz. Lekarze z Szydłowca, gdzie była minister zdrowia pracowała, problemu nie widzą, feralnych pieczątek na receptach nie stawiają. Inaczej w Radomiu - rodzinnym mieście obecnej marszałek Sejmu.