Sejm podtrzymał w piątek weto prezydenta Bronisława Komorowskiego do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych. Miała ona przywrócić 79 najmniejszych sądów rejonowych, zlikwidowanych przez reformę Jarosława Gowina.
Głosowało 445 posłów. Za odrzuceniem weta opowiedziało się 235 posłów, przeciw było 208, zaś 2 wstrzymało się od głosu. Większość konieczna do odrzucenia weta wynosiła 267. Do ponownego uchwalenia ustawy, a tym samym odrzucenia prezydenckiego weta, potrzeba 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W czwartek podczas debaty za przyjęciem weta prezydenta opowiedział się klub PO. Kluby PSL oraz opozycyjne PiS, RP, SLD i SP zapowiadały głosowanie za ponownym uchwaleniem obywatelskiej ustawy i odrzuceniem weta. Zgłoszoną jako projekt obywatelski ustawę o okręgach sądowych w parlamencie pilotował klub PSL. Miała ona na celu przywrócenie 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów. W wyniku tzw. reformy Jarosława Gowina od początku tego roku stały się one wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Ustawa wyszczególniała wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Określała też, że w przyszłości każda zmiana struktury sądownictwa musiałaby następować w trybie nowelizacji ustawy tak, aby minister nie mógł takich zmian dokonywać w drodze rozporządzenia.
"Chaos terminologiczny"
W czwartek wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk zaapelował do posłów o podtrzymanie weta. Argumentował m.in., że ustawa wprowadza chaos terminologiczny i organizacyjny. Jak mówił, obywatelska ustawa "utrwala negatywne zjawiska w sądownictwie".
- Utrwala niedociążenie jednych sądów kosztem przeciążenia pozostałych, uniemożliwia skuteczne zastępowanie się sędziów i ich specjalizację, stawia w trudnej sytuacji te sądy, które już pracują w mniejszej obsadzie etatowej - zaznaczył.
Autor: db/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24