Krew ze studzienek. "To się zdarza"

Widok krwi wypływającej ze studzienek kanalizacyjnych na ul. Traugutta zszokował dziś mieszkańców Kościerzyny (woj. pomorskie). Na miejscu pojawiła się policja i pracownicy pogotowia wodociągowego. "To ścieki z zakładu mięsnego" - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury "KOS-EKO". O sprawie poinformował Reporter 24 o nicku Grzybek, który zamieścił w serwisie Kontaktu 24 nagranie.

Auto w ogniu. Kierowca ZTM ruszył na pomoc

Samochód osobowy stanął w płomieniach przy placu Starynkiewicza w Warszawie. Płonące auto zauważył kierowca miejskiego autobusu, który natychmiast ruszył z pomocą - relacjonuje internauta o nicku dreg, który sfotografował zdarzenie. Jak informuje straż pożarna, nikomu nic się nie stało.

Snowboardzista skosił narciarza, który stał na środku stoku

Sporty zimowe bywają równie przyjemne, co niebezpieczne. Dowodem jest między innymi nagranie, jakie internauta Zbyszek zamieścił w serwisie Kontaktu 24. Widać na nim, jak w trakcie zjazdu ze stoku w Białce Tatrzańskiej snowboardzista uderzył z dużą prędkością w narciarza, który zatrzymał się na środku trasy. "Na szczęście nikomu nic się nie stało" - napisał Zbyszek.

"Skrzydło jest słabsze niż brzoza. Zbyt uwierzyli we własną pracę"

- Z moich obliczeń wynika, że skrzydło jest nieco słabsze niż brzoza i prawdopodobnie urwało się tak, jak jest to opisane zarówno w raporcie MAK, jak i komisji Millera - powiedział w TVN24 fizyk z Uniwersytetu w Toronto prof. Paweł Artymowicz. O tym, że nie było zderzenia z brzozą przekonują eksperci z USA pracujący dla zespołu Antoniego Macierewicza - prof. Kazimierz Nowaczyk i prof. Wiesław Binienda. Podkreślają oni, że - nawet jeśli tupolew zderzyłby się z brzozę - skrzydło powinno przeciąć drzewo, a nie odpaść.

Radio ZET ma przeprosić prezesa PiS

Radio ZET ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za to, że publikując wynik sondażu na temat decyzji sądu o poddaniu lidera PiS badaniom psychiatrycznym, podało jego dane i wizerunek - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. Wydawca radia rozważa apelację.

Po 15 latach znaleźli sprawcę. Chciał zabić

To mieszkaniec Dolnego Śląska okazał się sprawcą usiłowania zabójstwa sprzed 15 lat - poinformowała we wtorek śląska policja. Udało się go wskazać po ponownym przeanalizowaniu śladów linii papilarnych przez polskie tzw. "Archiwum X". Mężczyzna nie żyje od 7 lat.

W jaguarze pół, a w domu ponad 9 kg marihuany

W ręce elbląskiej policji wpadł 30-letni dealer. Próbował załadować do samochodu znaczną ilość narkotyków. Jak poinformowała warmińsko-mazurska policja, w jego aucie i mieszkaniu znaleziono łącznie 10 kg marihuany o czarnorynkowej wartości 300 tys. złotych.

Rada apeluje do śledczych: wyciszmy emocje i spory

Wszystkie osoby, organy i instytucje odpowiedzialne za działalność prokuratury powinny wyciszyć wszelkie emocje i spory, związane z zaistniałą sytuacją - zaapelowała w specjalnej uchwale Krajowa Rada Prokuratury. Jej przyjęcie zajęło członkom Rady 10 godzin. Ich zdaniem trzeba przygotować i uchwalić nową ustawę o prokuraturze. Jako pierwszy na swoje biurko uchwałę otrzymał prezydent Bronisław Komorowski.

"Art. 27. rodzi niesamowite zagrożenia"

- Przeczytałem dokładnie ten dokument i cały artykuł 27. rodzi niesamowite zagrożenia. Na razie nie ma tam konkretnych rozwiązań prawnych, ale w te ramy można wkomponować coś, co będzie zagrażało wolności i broniło wyłącznie interesu producentów - powiedział w TVN24 psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. I dodał, że przeciwko ACTA protestują nawet niektórzy twórcy.

Autokar z dziećmi wpadł do rowu

Autokar, wiozący na wycieczkę szkolną 50 dzieci, przewrócił się i wpadł do rowu na podkarpackiej drodze powiatowej w Trześni (pow. kolbuszowski). Jak poinformował Marcin Betleja, rzecznik straży pożarnej w Rzeszowie, troje uczniów z lekkimi obrażeniami ciała zabrano do szpitala. Reszta dzieci wróciła bezpiecznie do szkoły.

Boni: nie możemy nie podpisać ACTA. Już za późno

- Nie możemy tego nie podpisać. Wszystkie kraje europejskie to podpisały (...), myślę, że jest trochę za późno, ten proces przecież trwa tak naprawdę od 2006 roku, Polska w nim uczestniczy od 2008 roku - przekonywał w RMF FM minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, pytany czy Polska może odstąpić od ratyfikownia ACTA. I dodał, że Polska powinna "dobudować do tej umowy klauzulę, która będzie pokazywała, jak my interpretujemy te punkty".

Chcą legalizacji, ale nie wiedzą czego

Blisko połowa gimnazjalistów chce legalizacji narkotyku. Ale wiedzą nim niewiele - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Jak wynika z badań Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, aż 48 proc. gimnazjalistów opowiada się za legalizacją marihuany. W poprzednim badaniu - z lata 2010 roku - było ich o 21 proc. mniej.

Organizacje "rozczarowane". "Dyskusji już nie będzie"

Organizacje pozarządowe są "rozczarowane" postawą rządu ws. umowy ACTA. W poniedziałek minister Michał Boni zapowiedział wznowienie konsultacji w tej sprawie, ale umowa i tak zostanie podpisana w najbliższy czwartek. - To sygnał, że poważnej dyskusji na temat praw własności intelektualnej i prawa autorskiego nie będzie; będzie tylko represyjne podejście do jego egzekwowania - napisali w oświadczeniu przedstawiciele kilku organizacji. Chcą, by ACTA zbadał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Chwycił mróz. Jest bardzo ślisko

Wygląda na to, że wróciła zima. We wtorek w całym kraju najwyższe temperatury będą sięgały maksymalnie 2 st. C, co znaczy, że przez większość dnia będą ujemne. Z rana chodniki pokryły się cienką warstwą lodu.

Pożar w hali pełnej tekstyliów

Pożar w hali magazynowo-produkcyjnej w Łodzi. W nocy częściowo spłonęło pomieszczenie firmy produkującej tekstylia. Gdy pojawił się ogień, w zakładzie było 19 osób. Nikomu nic się nie stało.

Kopacz na dywaniku u premiera

Szef rządu Donald Tusk nie jest zadowolony z zamieszania wokół ustawy refundacyjnej autorstwa Ewy Kopacz, byłej minister zdrowia. Postawił przed panią marszałek konkretne zadanie - ma wspierać wdrażanie kolejnych ustaw zdrowotnych jej autorstwa.

"Dziękuję hakerom za test strony. Atak odparty". Do czasu

- MSZ ma nowoczesny system komputerowy - mówił w poniedziałek wieczorem szef resortu Radosław Sikorski, choć podkreślał, że nie zamierza mówić, iż jest on "bezpieczny" od ataków hakerów, aby nie "zapeszać". Jakiś czas później chwalił się na Twitterze, że "kolejny atak odparty" i odwoływał się do odpowiedzialności hakerów. Po godz. 22 strona internetowa MSZ już nie działała.

ACTA chroni korporacje, nie twórców? Kukiz: Artyści dostają ochłapy

Paweł Kukiz, jak mówił w "Kropce nad i" w TVN24, odnosi wrażenie, że ACTA nie ma na celu ochrony twórców, ale korporacji, które na twórcach zarabiają. Odniósł się do braku konsultacji kontrowersyjnej umowy z najbardziej zainteresowanymi: To trochę przypomina komunę. Komuniści zawsze wiedzieli, co jest dla mnie dobre. Janusz Palikot, który także był gościem Moniki Olejnik komentował słowa Kukiza na gorąco mówiąc, że zrozumiałe jest, że ZAIKS popiera ACTA, bo czerpie z tego korzyści.

"Obecny atak jest lata świetlne od stanu wojennego"

- Z powodu obecnego ataku hakerów jesteśmy lata świetlne od wprowadzenia stanu wojennego, ale nie możemy lekceważyć tego sygnału - powiedział w "Rozmowie bardzo politycznej" szef BBN Stanisław Koziej. W jego ocenie, w skali od 1 do 10, atak na rządowe strony można określić jako "3-4".

Boni: Polska gotowa na ACTA. Nie zmieni polskiego prawa

- Umowa ACTA w niczym nie zmieni polskiego prawa, także w sferze praw internautów i funkcjonowania Internetu - zapewniał na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Michał Boni. Dodał, że Polska "jest gotowa" podpisać umowę, ale podpis nie oznacza natychmiastowego wejścia dokumentu w życie. Minister Bogdan Zdrojewski przekonywał z kolei, że dokument został przekazany do konsultacji ponad 30 podmiotom już w maju 2010 roku i nie napotkał głosów sprzeciwu.

"Teraz w mediach też powiecie, że to awaria?"

"Kolejny atak hackerów - tym razem na stronę Ministerstwa Obrony Narodowej" - pisali internauci na Kontakt 24. Około godziny 17.40, podczas konferencji prasowej ministrów Michała Boniego i Bogdana Zdrojewskiego, na stronie ministerstwa przez kilka minut można było przeczytać komunikat: "Teraz w mediach też powiecie, że to 'awaria'? We are Anonymous. You have been warned". Po chwili strona przestała działać. "Doszło do ataku" - przyznał w poniedziałek wieczorem w rozmowie z naszą redakcją Jacek Sońta, rzecznik resortu.

"Mam żal, ale zawsze trochę winy jest po naszej stronie"

- Mam żal, gdy ktoś mówi, że dokument był tajny, a wisiał na stronie albo gdy ktoś mówi, że nie było konsultacji, a trwały one 1,5 roku. Ale zawsze trochę winy jest po naszej stronie - tłumaczył się w "Faktach po Faktach" minister kultury Bogdan Zdrojewski, który wyjaśniał wątpliwości ws. umowy ACTA.

Nawet osiem lat więzienia grozi za ataki hakerskie

Za ataki hakerskie grozi - według przepisów kodeksu karnego - do trzech lat więzienia. Jeśli w wyniku takiego ataku wyrządzi się "znaczną szkodę majątkową", kara wzrasta do pięciu lat pozbawienia wolności. Jednak specjaliści zwracają uwagę, że w przypadku, gdy atak dotyczy instytucji państwowych, kara może wzrosnąć nawet do 8 lat więzienia.

"Szeryf z Ohio nie zamknie sieci internaucie z Radomia"

- ACTA jest ogólnie zbieżny z naszymi oczekiwaniami, bo zwiększa ochronę własności intelektualnej w sieci i umożliwia uzyskiwanie i wymianę informacji z innymi krajami. Ale nie obawiałbym się, że jakiś szeryf z Ohio zamknie dostęp do sieci użytkownikowi w Radomiu - mówił w TVN24 Marek Staszewski, pełnomocnik prawny Związku Producentów Audio-Video. Przed totalnym potępieniem bronią też ACTA takie organizacje jak ZAiKS i FOTA.

GIODO: ACTA niebezpieczne dla konstytucyjnych praw i wolności

"Podpisanie i ratyfikacja konwencji ACTA są niebezpieczne dla praw i wolności określonych w konstytucji" - napisał generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski w opinii, którą w poniedziałek wysłał do resortu administracji i cyfryzacji. Zdaniem GIODO przyjęcie przez Polskę ACTA jest niewskazane, a wystarczającą podstawę do ścigania poważnych naruszeń praw autorskich dają przepisy o wymianie informacji między organami ścigania krajów UE.

Polski internet szykuje się na dobrowolny blackout

Część polskich serwisów internetowych przygotowuje się do protestu przeciwko planom podpisania umowy ACTA. We wtorek kilkadziesiąt stron zamierza "zniknąć" z sieci na godzinę, a przez całą dobę być zasłoniętych przez banner protestacyjny.

"Jechał zygzakiem". Policjanci ruszyli w pościg

Zatrzymaniem 64-letniego kierowcy zakończył się poranny pościg ulicami Białegostoku. Poruszający się zygzakiem kierowca osobowej Skody zwrócił na siebie uwagę policjantów, którzy postanowili go zatrzymać. Mężczyzna jednak nie zatrzymał się do kontroli - przez blisko kilometr uciekał przed policyjnym radiowozem. Jak się okazało, miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Całe zdarzenie zarejestrował Reporter 24 Piotr_Tomanek, który w serwisie Kontaktu 24 zamieścił nagranie z pościgu.

Prezydent podpisał ustawę refundacyjną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy refundacyjnej - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Lekarze OZZL apelowali do niego, by odesłał nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego, bo według nich niekonstytucyjny był tryb uchwalania zmian.