Prezydent apeluje o spokój. "Odwoływanie PKW to szaleństwo". Decyzje personalne może po wyborach

Szaleństwem nazwał prezydent Bronisław Komorowski próby odwołania członków PKW w trakcie wyborów. - Nie ma zgody na kwestionowanie uczciwości wyborów, na przykład przez lansowanie szkodliwej tezy o konieczności powtórzenia wyborów - zaznaczył prezydent. I zaapelował o uspokojenie debaty wokół kłopotów ze sprawnym policzeniem głosów oddanych w niedzielnych wyborach samorządowych.

Co czwarty głos nieważny. "Wybory zmieniają się w farsę"

Niemal jedna czwarta osób, które w powiecie malborskim oddały głos w wyborach do sejmików, źle wypełniły karty do głosowania. Po spłynięciu danych z innych powiatów okazuje się, że niemal wszędzie jest podobnie. 20-25 procent głosów jest nieważnych. - Wybory są podstawowym narzędziem państwa, jeśli pojawia się coraz więcej uchybień i zamieniają się w farsę, to trzeba się przyjrzeć naszemu systemowi wyborczemu - twierdzi dr Janusz Erenc z Uniwersytetu Gdańskiego.

Ekspert: W systemie PKW wiele podstawowych błędów. To skandal

- System informatyczny dla Państwowej Komisji Wyborczej był prawdopodobnie tworzony przez osobę z niewielkim doświadczeniem - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Młynarski, ekspert ds. bezpieczeństwa internetowego. Odniósł się w ten sposób do ujawnionego w sieci programu Kalkulator PKW, z którego korzystają komisje wyborcze przy wysyłaniu wyników głosowania.

NIK kontrolowała Krajowe Biuro Wyborcze już w 2003 r. Były problemy

Firma Nabino, która dostarczyła PKW system do podliczania wyników głosowania, uczestniczyła w przeszłości w przetargu na obsługę strony internetowej Najwyższej Izby Kontroli. NIK jednak ofertę odrzuciła. - Oceniliśmy, że oferta nie spełnia oczekiwań jakościowych - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Kwiatkowski. Prezes NIK powiedział również, że "identyczna kontrola", jak ta przeprowadzana teraz, odbyła się w Krajowym Biurze Wyborczym w 2003 r. - Sprawdzimy, jak zrealizowano nasze wnioski - zapowiada.

Włamanie na serwery PKW. Jest już reakcja ABW

Hakerzy włamali się na serwery Państwowej Komisji Wyborczej. Mieli uzyskać dostęp do bazy, w której znajdują się m.in. maile, loginy i hasła. PKW zawiadomiła Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW już wydała szereg zaleceń dotyczących m.in. zmiany haseł i zabezpieczeń logowania. PKW podkreśla, że atak nie dotyczy systemu wyborczego, a jedynie strony internetowej pkw.gov.pl.

Napieralski wraca do gry. "Jeśli nic się nie zmieni, przegramy"

- Jeśli nic się nie zmieni, przegramy wybory prezydenckie i parlamentarne - ostrzega były szef SLD Grzegorz Napieralski, który ostro krytykuje kolegów z Sojuszu za słaby wynik wyborów samorządowych. Przypomina, że on sam trzy lata temu po porażce w wyborach parlamentarnych, podał się do dymisji. Leszek Miller takiego scenariusza nie bierze pod uwagę. Materiał "Faktów" TVN.

Komisje wyborcze wracają do liczenia. Ręcznego

W środę rano pracę rozpoczyna większość wojewódzkich komisji wyborczych, które nie otrzymały dotychczas wszystkich protokołów z komisji powiatowych i miejskich. Są one podstawą do obliczenia wyników wyborów do sejmików. Głosy są liczone ręcznie, bo zawiódł system informatyczny.

PKW broni się kłamstwem? Wątpliwości co do informacji o przetargach

Członek PKW, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, publicznie mówi nieprawdę - zarzuca Władysławowi Rymsowi dziennikarz radia RMF FM. Z jego ustaleń wynika bowiem, że podał on nieprawdziwą informację dot. ogłoszenia przetargu na system informatyczny, który nie zadziałał prawidłowo podczas niedzielnych wyborów samorządowych.

"Dzisiaj wszyscy 'huzia na Józia' na PKW, a trzeba było dać więcej pieniędzy na system"

Na pewno jest to kompromitacja Krajowego Biura Wyborczego. Niestety, w tym momencie zaufanie do Państwowej Komisji Wyborczej będzie podważone. Oni nie są od informatyki, tylko od nadzorowania uczciwości wyborów - powiedział w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz. Z kolei Roman Giertych zarzucił, że nie byłoby problemu z systemem liczenia głosów, gdyby Sejm dał na niego więcej pieniędzy.

Drzewiecki: całe szczęście, że przegraliśmy te wybory

- Gdybyśmy my te wybory wygrali, to byłby poważny problem - mówił w "Faktach po Faktach" Mirosław Drzewiecki z PO sugerując, że podejrzeń ewentualnych fałszerstw byłoby w przypadku zwycięstwa rządzącej partii więcej. - Na konferencje przychodzą takie śnięte anioły, które nie potrafią wytłumaczyć, jak to się stało, że system nie działa - atakował z kolei Państwową Komisję Wyborczą Krzysztof Gawkowski z SLD.

Radomskie porażki. Półbratek i Wróbel przegrały

Plakat Małgorzaty Półbratek i piosenka wyborcza Marzeny Wróbel znalazły się wśród pereł samorządowej kampanii. Ale nie przełożyły się na wygrane kandydatek. Pierwsza nie dostała się do rady miasta w Radomiu, druga nie została jego prezydentem.

PO z dużą przewagą nad PiS do parlamentu. Sondaż sprzed wyborów lokalnych

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie listopada, wygrałaby je PO z 38-procentowym poparciem. To wyniki sondażu CBOS. Deklarację głosowania na Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Solidarną Polska Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina) złożyło 27 proc. badanych. Sondaż prowadzono po ujawnieniu tzw. afery madryckiej z udziałem trzech - już wyrzuconych z partii - posłów PiS, w czasie kampanii wyborczej do władz lokalnych.