"Bardziej polskiego przemówienia żaden amerykański polityk nie wygłosił"

To było bardzo dobre i mocne przemówienie, z daleko idącymi konsekwencjami - ocenił wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Amerykański przywódca stwierdził w nim m.in., że przybył na obchody 25-lecia polskiej wolności, by potwierdzić zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Polski.

Ukraina na świeczniku, mocne słowa wsparcia. "Dalsze prowokacje to więcej kosztów dla Rosji".

Nie ma wolności bez solidarności, a nasza solidarność jest dziś szczególnie potrzebna narodowi ukraińskiemu - mówił w środę prezydent Bronisław Komorowski na placu Zamkowym w Warszawie. Przywódcy biorący udział w obchodach 25-lecia wolności zgodnie podkreślali solidarność z Ukrainą. Zapewnili o swoim wsparciu i pomocy. - Nasze wolne narody będą stały ramię w ramię, aby dalsze rosyjskie prowokacje oznaczały więcej izolacji i kosztów dla Rosji - mówił Barack Obama.

"Sprzeciw wobec przejawów nienawiści i dyskryminacji". Głowy państw przyjęły Warszawską Deklarację Wolności

- Wyrażamy sprzeciw wobec wszelkich przejawów nienawiści i form dyskryminacji. Potępiamy wszystkie akty przemocy z nimi związane - głosi Warszawska Deklaracja Wolności, którą przyjęli dzisiaj szefowie zagranicznych państw. W dokumencie potępiono aneksję Krymu, uznając, że "narusza fundamenty porządku polityczno-prawnego w Europie i podważa funkcjonowanie całego systemu międzynarodowego".

50 zagranicznych delegacji w Polsce. Secret Service i BOR w gotowości

- Barack Obama, to prezydent najpotężniejszego państwa na świecie, które prowadzi działania wojenne, dlatego przygotowania do jego wizyty muszą być inne niż pozostałych delegacji - powiedział w TVN24 gen. Marian Janicki. Były szef BOR tłumaczył, jak wygląda zabezpieczenie wizyty zagranicznych oficjeli, którzy zjechali do Warszawy, by uczestniczyć w obchodach 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Ks. Isakowicz-Zaleski: Obama nic nie zrobił dla Polski. Są tylko puste gesty

Nie oczekuję niczego po dzisiejszym przemówieniu Baracka Obamy na pl. Zamkowym, ponieważ przez dwie kadencje nic nie zrobił dla Polski. Są tylko puste gesty - stwierdził w "Jeden na jeden" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, były działacz demokratycznej opozycji. Skrytykował też uroczystości z okazji rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. - Dziś jest święto władzy, a to szarzy ludzie przełamali komunizm, nie kilku polityków - powiedział.

Kawałek ziemi, o którym pamiętał diabeł, a zapomnieli Polacy. 25 lat wolności w obiektywie CNN

Unikalne zjawisko, według legendy przypadkowe dzieło diabła, któremu w drodze do Olkusza rozdarł się worek pełen piachu. W drugiej części cyklu CNN "On the Road: Poland" dziennikarze stacji ruszyli z kamerami na Pustynię Błędowską. - Cisza, nieskazitelność i... ostatnia rzecz, którą oczekujesz znaleźć w tym kraju - zachwyca się reporterka nad tym znikającym fenomenem natury. I miejscem zapomnianym przez samych Polaków.

Wyjęli zwłoki, złożyli pod płotem, by w grobie zmieścić kolejne. "Bezprawna ekshumacja"

- Rozwalili trumnę ojca, wyjęli zwłoki, rzucili do worka, a worek położyli pod płotem i udawali, że nic się nie stało - opowiada o pracy grabarzy pan Grzegorz. Podczas pogrzebu matki mężczyzny w Marklowicach Górnych (śląskie) zbezczeszczono zwłoki jego ojca. Grabarze prawdopodobnie zaczęli pracę zbyt późno. Rodzina zmarłej zorientowała się, że w grobie jest tylko jedna trumna, ale nie spodziewali się, że drugie szczątki znajdą w krzakach. Sprawę bada policja, grabarz został odsunięty od wykonywania zadań. Materiał "Blisko Ludzi" TTV.

Obama spotka się z Poroszenką w środę

Prezydent USA Barack Obama spotka się w środę, ok. godz. 9.30 z prezydentem elektem Ukrainy Petro Poroszenką. Obaj politycy składają wizytę w Warszawie w związku z uroczystymi obchodami 25-lecia wolności.

Wieczorne spotkanie Poroszenki i Komorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek późnym wieczorem w Belwederze z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką, który przebywa w Warszawie z okazji obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

MSZ odtajniło PRL-owskie szyfrogramy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odtajnia szyfrogramy z 1989 roku. Odnajdziemy tam wytyczne dla dyplomatów, jak mają relacjonować wydarzenia w kraju w rozmowach z zagranicznymi partnerami. Dokumenty przede wszystkim pokazują, że władze PRL chciały uspokajać inne socjalistyczne kraje, że nie tracą kontroli nad wydarzeniami. Są też dowodem, że wynik czerwcowych wyborów był dla nich zaskoczeniem.

Reglamentowana wolność. 25 lat temu zrobiliśmy wyłom w żelaznej kurtynie

25 lat temu Polacy poszli do wyborów, które pomogły zmienić świat. Dzierżący władzę od niemal pół wieku komuniści otrzymali wówczas od społeczeństwa nokautujący cios. Opozycja odniosła totalne zwycięstwo, zdobywając niemal wszystkie mandaty do Sejmu i Senatu, spośród tych, które były dostępne. Po takim "geście Kozakiewicza" ze strony społeczeństwa władza już się nie podniosła. Pół roku później PZPR rozwiązała się sama.

"Nam udało się głową przebić mur". Toast "za wolność i solidarność"

- Dzisiaj możemy razem powiedzieć, że nam udało się głową przebić mur. (...) Wznoszę toast za wolność i solidarność! - powiedział Bronisław Komorowski do gości zgromadzonych na uroczystej kolacji z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy oraz szefów państw i rządów odwiedzających Warszawę w związku rocznicowymi obchodami.

25 lat wolności. Aktorski spór o Polskę

- Polska daleka jest od moich marzeń o niej. Nie cieszę się tym, do czego doszliśmy po tych 25 latach. Mam wiele rozczarowań - stwierdził w "Kropce nad i" aktor Jerzy Zelnik. Jak dodał, "problemów jest bardzo wiele" a on sam nie ma w naszym kraju "poczucia bezpieczeństwa". - Oglądam siebie i nas - Polskę z perspektywy. Być może doceniam to, co się stało bardziej niż ludzie, którzy nie mają takiej możliwości - stwierdził z kolei Wojciech Pszoniak.