Mariusz T. będzie izolowany w ośrodku zamkniętym. Jest decyzja sądu

Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał, że Mariusz T. jest osobą zagrażającą innym i nakazał umieszczenie go w specjalnym ośrodku. Orzeczenie to będzie wykonalne dopiero po jego uprawomocnieniu się. Stronom przysługuje odwołanie, dlatego po poniedziałkowej rozprawie pełnomocnik Mariusza T. mec. Marcin Lewandowski powiedział, że "na pewno wniesie zażalenie".

"Straciłem syna przez lekarzy". Dramat 11 rodzin, szpital bez konsekwencji

- Czuję się, jakbym od każdego słyszał: co on się tak uparł, przecież dzieci czasem umierają - mówi z bólem Damian Kunert, który rok temu stracił syna. Mężczyzna obwinia o tragedię personel szpitala w Zduńskiej Woli, który nie wiedział, że dziecko było zbyt duże, żeby narodziło się naturalnie. Do dzisiaj w sprawie nikt nie usłyszał zarzutów.

Tak powstaje trasa W-Z. "Filmowa" prezentacja z łódzkiej budowy

Zamaist nudnych plansz - dynamiczny, teledyskowy montaż. Zamiast statycznych ujęć - przeloty dronem nad maszynami budowlanymi. W ten sposób Zarząd Dróg i Transportu prezentuje postęp na budowie trasy W-Z w Łodzi. Specjalny, zaprezentowany w poniedziałek klip kosztował 4 tys. złotych.

Miller po posiedzeniu RBN: III wojny światowej nie będzie

Strategia polskich działań w sprawie Ukrainy, możliwość wprowadzenia sankcji wobec Rosji, dalsze posunięcia NATO i UE - to niektóre tematy poruszone podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Politycy zwracali uwagę między innymi na konieczność zwiększenia presji na Rosję, natomiast Leszek Miller pytany o najgorszy możliwy scenariusz rozwoju wypadków, podkreślił, że oczekiwanie, "iż za chwilę wybuchnie trzecia wojna światowa, jest bez sensu".

Jest pisemne uzasadnienie wyroku ws. Papały

Warszawski sąd sporządził pisemne uzasadnienie wyroku uniewinniającego Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z., ps. Słowik, od zarzutów nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały. Bez uzasadnienia nie można złożyć apelacji, co już wcześniej zapowiadała prokuratura.

Komorowski ponagla Sikorskiego. Potrzebne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej

- Rolą Polski jest konsekwentne wskazywanie na złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję - powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Bronisław Komorowski. Prezydent podkreślił jednocześnie, że bezpieczeństwo Polski nie jest bezpośrednio zagrożone. Przypomniał, że Polska zabiega o posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w trybie art. 4 i dodał, że poprosił szefa MSZ o wyjaśnienia, dlaczego nie zostało jeszcze złożone stanowisko z żądaniem konsultacji.

"To jest coś, co w 1938 roku nazywano Anschlussem"

- To jest okupacja inaczej. To jest coś, co w marcu 1938 roku nazywano Anschlussem - mówił w TVN24 o sytuacji na Krymie Witold Waszczykowski z PiS. Jego zdaniem wobec Rosji należy wprowadzić sankcje. Przeciwnego zdania jest Tadeusz Iwiński z SLD. - Nie można otwierać puszki Pandory (...). Nie wiadomo, czy to by się nie skończyło III wojną światową - mówił.

Ambasador USA w Polsce: Rosja musi się wycofać albo zapłaci bardzo wysoką cenę

- Prezydent Barack Obama powiedział bezpośrednio Władimirowi Putinowi: będą poważne koszty dla Rosji, jeśli ich żołnierze nie wrócą do baz - zapewnił w programie "Jeden na jeden" ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull. - Będziemy bardzo twardzi w naszym podejściu - dodał. Zdradził również, jak przebiegała niedzielna rozmowa Bronisława Komorowskiego z amerykańskim prezydentem.

Wynoszono i niszczono materiały z celi Mariusza T. Jak wyglądały ostatnie próby zatrzymania go w zamknięciu

Kierownictwo zakładu karnego w Rzeszowie od blisko dwóch lat wiedziało o tym, że Mariusz T. miał w celi prace z wizerunkami dzieci - wynika z informacji tvn24.pl. W grudniu dyrektor nakazał zniszczenie tylko części z nich, bo uznał je za niestosowne. Nie powiadomił prokuratury, T. nie został ukarany. Sprawa materiałów wróciła w dziwnych okolicznościach dopiero tuż przed jego wyjściem z więzienia. Czy taki plan stworzono już dawno temu? Wszystkie poszlaki na to wskazują.

Tusk na linii z Merkel i Cameronem

Możliwość zwołania nadzwyczajnego spotkania Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Ukrainie była jednym z tematów niedzielnych rozmów telefonicznych premiera Donalda Tuska z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Donald Tusk apeluje również do polskich polityków, żeby nie pozwolić światu odwrócić się od Ukrainy.

Miller: Martwmy się o Ukraińców, ale i Polaków

Leszek Miller zwraca uwagę na gospodarczy efekt konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, który będzie miał wpływ na interesy Polaków. Według gościa "Faktów po Faktach" rząd powinien przygotować fundusz dla polskich przedsiębiorców, którzy poniosą straty. - Martwmy się o Ukraińców, ale i Polaków - zaapelował szef SLD.

Pobiegli dla Ukrainy. Rozwinęli wielką flagę

W geście braterstwa z Ukrainą i w hołdzie ofiarom Majdanu zorganizowano w niedzielę w Katowicach bieg. Ubrani w niebiesko-żółte stroje uczestnicy pokonali 5-kilometrową trasę spod Spodka do chorzowskiego Parku Śląskiego.

Kaczyński: Jesteśmy blisko stanu jedności. U premiera "pełna zgoda" ws. Ukrainy

Po godz. 15 w niedzielę zakończyło się spotkanie liderów polskiej polityki z Donaldem Tuskiem w sprawie kryzysu na Ukrainie. U premiera pojawił się też Jarosław Kaczyński. - Jesteśmy bardzo blisko stanu, w którym można mówić o jedności w tej niezwykle ważnej sprawie - podkreślał po spotkaniu prezes PiS. Zadeklarował, że jego partia będzie "dążyć do tego" by ten stan utrzymać.

Tusk: To konflikt, który może poprzedzić wojnę. Ale na razie Polska nie jest zagrożona

- To konflikt mający wszelkie znamiona konfliktu, który może poprzedzić wojnę, który angażuje wszystkie państwa świata - mówił po spotkaniu z polskimi politykami i ekspertami ws. Ukrainy premier Donald Tusk. Szef rządu dodał, że konsekwencje kryzysu, nawet przy najlepszym scenariuszu, "będą bardzo poważne". Uspokoił jednak, że na razie "nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski i jej granic". - Ale musimy twardo mobilizować naszych przyjaciół, żeby to zagrożenie nie przerodziło się w jakiś dramat - dodał.

Szejnfeld: Trzeba wygasić atmosferę wojny

- Trzeba prowadzić bardzo dynamiczną politykę i dyplomację rozmów w celu wygaszenia atmosfery wojny. Przede wszystkim trzeba wygasić atmosferę wojny, a potem można osiągnąć cele dyplomatyczne dotyczące Ukrainy - powiedział w programie "Kawa na ławę" poseł Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld. Bardziej radykalni byli inni goście programu.

"Wyjątkowa sytuacja". Jarosław Kaczyński chce przyjść do premiera i do prezydenta

Jarosław Kaczyński po raz pierwszy weźmie w niedzielę udział w spotkaniu zwołanym przez Donalda Tuska, którego tematem będzie sytuacja na Ukrainie. Chce też uczestniczyć w poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. - Sytuacja jest wyjątkowa i nie trzeba chyba tłumaczyć dlaczego prezes PiS podjął taką decyzję - wyjaśnia rzecznik PiS Adam Hofman.

Sytuacja "nieprzewidywalna". MSZ odradza wyjazdy na Ukrainę

Ministerstwo spraw zagranicznych przestrzega przed podróżami na Ukrainę, a Polakom przebywającym na terenie tego kraju zaleca "zachowanie szczególnej ostrożności". Resort w sobotę wieczorem wystosował w tej sprawie specjalny komunikat.

"Dla Putina to katastrofa. Walczy nie o Krym, ale o siebie"

Najgorsze, co mogliby zrobić teraz europejscy i światowi przywódcy, to czekać na rozwój wypadków na Krymie - taką tezę stawiają zgodnie Paweł Kowal, Dariusz Rosati i Marek Siwiec, którzy w "Faktach po Faktach" komentowali ostatnie wydarzenia na Ukrainie. W ich opinii świat ma narzędzia - choćby gospodarcze - żeby przeciwstawić się Rosji. - To, co dzisiaj robi Putin, to katastrofa. On już przegrał i teraz walczy nie o Krym, czy Charków, ale o siebie - przekonywał Siwiec.

Tusk obdzwania innych przywódców. "Świat na krawędzi, moment dramatyczny, test prawdy"

Po decyzji rosyjskiego parlamentu, który zgodził się na użycie sił zbrojnych na terytorium Ukrainy, premier Donald Tusk apeluje do Polaków i europejskich przywódców o "jedność działań". - Świat stanął na krawędzi konfliktu, którego skutków jeszcze nie dostrzegamy. Nie wszyscy w Europie zdają sobie sprawę z sytuacji - mówił szef rządu na specjalnie zwołanym briefingu. W ocenie Tuska znaleźliśmy się dzisiaj "w historycznym, dramatycznym momencie, który będzie testem prawdy".