Ponad 130 tys. głosów różnicy. Rozbieżność w wynikach

Po raz drugi pojawiła się rozbieżność w wynikach dotyczących województwa śląskiego. Chodzi o dane na temat liczby oddanych głosów ważnych. Mamy tu dwie różne liczby: 1 348 961 podaną przez Wojewódzką Komisję Wyborczą oraz 1 481 479 podaną przez PKW.

PKW odpiera "obraźliwe" zarzuty. "Nie faworyzowaliśmy PSL-u"

Karty do głosowania w formie broszury nie są "nowym wymysłem PKW", używane są od 1991, a ostatnio w wyborach do europarlamentu - oświadczył członek PKW sędzia Stanisław Zabłocki, odnosząc się do zarzutów formułowanych m.in. przez polityków, że taka forma broszury mogła wprowadzić wyborców w błąd. PKW odniosła się także do problemów z systemem informatycznym, który zliczał głosy w wyborach samorządowych.

Usuwał wieńce i znicze z grobu syna znajomej. Z zemsty

Zaskakujące rozwiązanie sprawy kradzieży na cmentarzu w Gliwicach. Rok po pogrzebie syna, matka nie mogła się pogodzić z nieustannym okradaniem jego grobu. Zamontowała kamerę. I już wie. Wieńce i znicze usuwał pracownik ochrony, który okazał się jej znajomym.

Wykryliśmy błąd PKW. Nie 7, ale 5 mandatów dla PSL na Śląsku. PiS ma 16

W sejmiku województwa śląskiego PSL zdobyło 5 mandatów - poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach, ale - jak ustaliła tvn24.pl - nastąpiła tu rozbieżność. PKW, podając oficjalne wyniki wyborów samorządowych, dodała ludowcom dwa mandaty, ogłaszając, że w śląskim sejmiku ludowcy zdobyli siedem mandatów.

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Zobacz, kto wygrał

Głosy policzono już we wszystkich województwach. Pod względem liczby zdobytych mandatów PO wygrała w ośmiu województwach, PiS - w sześciu, a PSL - w dwóch. Jak podała w sobotę wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza, procentowo wybory wygrało PiS (26,85 proc.), zaraz za nim była PO (26,36 proc.), dalej PSL (23,68 proc.) i SLD (8,78 proc.). Przedstawiamy szczegółowe wyniki i porównujemy je z poprzednimi wyborami.

Prezes TK: Politycy poczuli krew, anarchizują państwo. Wezwania do powtórki wyborów "niepoważne"

- Nie każdy polityk partii opozycyjnej jest gotów powiedzieć, że Polska to wczesna Białoruś, ale są tacy, którzy to mówią przy każdej okazji, mówiąc o wyborach - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że Polska nie znajduje się w kryzysie, ale to politycy "anarchizują" państwo, bo "poczuli krew". Jego zdaniem posłowie, którzy wzywają do powtórzenia wyborów pod patronatem OBWE i UE są "niepoważni". - To był dobry moment, żeby zejść, a nie został wykorzystany - powiedział, odnosząc się do apeli Leszka Millera.

"Dynamiczny Sasin, zmęczona Gronkiewicz-Waltz". Debata "przewidywalna"

- W sensie wizerunkowym, to dynamika była po stronie Sasina, a zmęczenie po stronie Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział w "Faktach po Faktach" Jarosław Sellin (PiS), oceniając sobotnią debatę kandydatów na prezydenta stolicy. Michał Boni (PO) stwierdził, że debata była merytoryczna, z kolei zdaniem Tadeusza Iwińskiego (SLD) była bardzo przewidywalna.

Amerykańskie śmigłowce w polskim polu. Przymusowe lądowanie

Pięć amerykańskich śmigłowców przymusowo wylądowało pod Choszcznem (woj. zachodniopomorskie). Lot z Mirosławca do Lipska utrudniła im mgła. Obsługa techniczna składająca się z siedmiu osób spędziła noc we wsi, a w sobotę wczesnym popołudniem cała ekipa odleciała do bazy w Niemczech.

Celebryci w wyborach. Mandaty radnych dla nielicznych

W sporcie, aktorstwie i muzyce odnosili lub wciąż odnoszą sukcesy, ale w walce o głosy wyborców znani i lubiani w większości ponieśli klęskę. Mandaty radnych różnych samorzadowych szczebli zdobyło niewielu. Wśród nich jest m.in. Marek Citko, Paweł Kukiz, Katarzyna Bujakiewicz i Krystyna Prońko.

"Za zaproszenie nie można uważać zamkniętych drzwi, które następnie się forsuje"

Jeszcze dziś policja ma skierować do sądu wnioski w sprawie 10 osób zatrzymanych podczas protestów w siedzibie PKW. Są oskarżeni o naruszenie miru domowego. - Osoby, które tam się znalazły nie skorzystały z zaproszenia. Za zaproszenie nie można uważać zamkniętych drzwi, które następnie się forsuje - powiedział we "Wstajesz i weekend" w TVN24 adwokat Łukasz Chojniak.

Kandydatów kłopoty z prawem. "Ostateczny cios może paść dopiero w kolejnych wyborach"

Z wyrokami, w trakcie procesu, odwołani, zawieszeni - kandydatów, którzy mają kłopoty z prawem, w tych wyborach nie brakowało. Powiodło się im różnie. Jednym wyborcy wciąż ufają, inni stracili ich bezpowrotnie. Niektórzy mają szansę wrócić po kilkuletniej banicji. - Pierwsze wpadki niemal zawsze osłabiają kandydata, ale ostateczny cios może paść dopiero w kolejnych wyborach - mówi dr Jarosław Flis, politolog.

Miller bliżej Kaczyńskiego. Koniec żelaznego kanclerza?

Na powyborczym podium są PiS, PO i  PSL. Lewica praktycznie nie istnieje. Leszek Miller, walczący do tej pory z PiS, spotyka się z Jarosławem Kaczyńskim. Podejmują wspólną akcję. I choć szef SLD zapewnia, że to nie koalicja, to wyborcy mogą czuć się dodatkowo zawiedzeni. Czy to koniec żelaznego kanclerza? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Katarzyna Bujakiewicz w sejmiku. Aktorka będzie radną w Poznaniu

Aktorka Katarzyna Bujakiewicz, wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk, poseł SLD Wiesław Szczepański i prezydent Poznania Ryszard Grobelny są wśród osób, które zdobyły mandaty radnych wielkopolskiego sejmiku. Wybory przegrał m.in. olimpijczyk Szymon Ziółkowski.

Cały "stary" skład PKW do dymisji

Sześciu kolejnych sędziów zapowiedziało w piątek rezygnację z członkostwa w PKW po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych, co oznacza zmianę całego składu Komisji.

Za płotem. Misja łowców samolotów

Lotnisko to ich drugi dom. Uzbrojeni w aparaty fotograficzne i teleobiektywy obserwują, nasłuchują i namierzają swój cel – samoloty. Wszystko po to, by uwiecznić kluczowy moment startu i lądowania. Efekt ich pasji to nie tylko tysiące zdjęć zachowanych na dyskach czy publikowanych na prestiżowych portalach lotniczych. Spotterzy wspomagają ochronę lotniska oraz często - stanowią bezcenne źródło informacji dla służb.

Dziennikarze nie przyznali się do winy. Rozprawa odroczona do środy

Policja postawiła fotoreporterowi PAP Tomaszowi Gzellowi i dziennikarzowi Republika TV Janowi Pawlickiemu zarzut "naruszenia miru domowego" w czasie obsługi medialnej nocnych zajść w PKW, gdy wyprowadzano okupujących. Dziennikarze w piątek wieczorem stanęli przed sądem. Rozprawa została odroczona do 26 listopada.

"Nie twórzmy wrażenia, że Polska jest gdzieś między Białorusią a Mozambikiem"

- Jeżeli w jakimś kraju głosy w wyborach nie są policzone przez tydzień, budzi to ogromny niepokój wśród obserwatorów - zauważył w "Faktach po Faktach" Paweł Kowal (Polska Razem). Jacek Protasiewicz (PO) zaapelował z kolei, by "nie tworzyć wrażenia, że Polska jest gdzieś pomiędzy Białorusią a Mozambikiem". Krzysztof Gawkowski (SLD) skrytykował natomiast postawę Bronisława Komorowskiego, który "stanął po stronie tego, że się nic nie stało".

Kalisz: wydarzenia w PKW to "anarchizacja państwa"

Zajęcie siedziby PKW przed demonstrantów to anarchizacja państwa - oświadczył w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska). Podkreślił, że organy państwa nie są w stanie jej przeciwdziałać. Zgodził się z nim Eugeniusz Kłopotek (PSL), który przyznał, że oglądał czwartkowe wydarzenia w PKW z zażenowaniem.

Dymisje w PKW. Odchodzi przewodniczący i kolejny z członków

Stefan Jaworski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego PKW - prezydent ją przyjmie. Także sędzia Stanisław Zabłocki zdecydował, że zrzeknie się członkostwa w PKW. Z powodu ukończenia 70 lat członkiem PKW przestał być sędzia Stanisław Kosmal. Jego miejsce zajął sędzia Sądu Najwyższego, Wiesław Kozielewicz.