Na znak żałoby opuszczone flagi

Na znak żałoby po śmierci Władysława Bartoszewskiego flagi Belwederu, Pałacu Prezydenckiego zostały opuszczone do połowy masztów - poinformowała prezydencka kancelaria. Także Sejm oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opuściła flagi do połowy masztu.

"Odszedł wielki Polak". Żegnają Władysława Bartoszewskiego

"Panie Profesorze, praca z Panem była dla mnie największym zaszczytem, a Pańska przyjaźń największym darem" - napisał na Twitterze Donald Tusk. Radosław Sikorski poinformował z kolei, że Sejm opuści flagi do połowy masztu dla uczczenia pamięci Władysława Bartoszewskiego, który zmarł w piątek wieczorem. Miał 93 lata.

"Biografia pełna paradoksów"

Uważam się za dziecko przeznaczenia. Szczególne warunki, w których przyszło mi spędzić całą młodość, pozbawiły mnie możliwości wahań. Jedyny wybór, przed którym stałem, był taki: albo zaakceptuję coś, co uważam za zło, albo odmówię akceptacji. Nic więcej - wspominał Władysław Bartoszewski w wywiadzie-rzece z Michałem Komarem. Bartoszewski, znany z niezawodnej pamięci, poczucia humoru i ciętego języka zmarł w piątek w Warszawie. Miał 93 lata.

Władysław Bartoszewski nie żyje

Nie żyje Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz AK. Bartoszewski w piątek wieczorem trafił do szpitala MSW przy ulicy Wołoskiej w Warszawie.

Schetyna o zakazie dla Nocnych Wilków: to nie jest efekt żadnej histerii

- Nie będzie przestrzeni na polityczną prowokację - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Grzegorz Schetyna. Skomentował w ten sposób decyzję o odmowie wjazdu do Polski motocyklistów z grupy Nocne Wilki. - Intencje, jakie przyświecały tym, którzy chcieli przyjechać, były złe - dodał szef MSZ.

"Polska opinia publiczna jest rozhisteryzowana"

- Szef służb przy okazji chlapnął zdanie niezręcznie i to poruszyło 38-milionowy naród. Mój Boże, no ceńmy się trochę - powiedział w "Piaskiem po oczach" były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Skomentował w ten sposób słowa szefa FBI na temat udziału Polski w Holocauście.

"Stanowczy protest". Rosja oburzona decyzją o niewpuszczeniu Nocnych Wilków

"Pod wymyślonym pretekstem 'nieterminowego przekazania niewystarczającej informacji' o przejeździe polskie władze zerwały akcję pamięci. To jawne kłamstwo" - Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w ostrym tonie zareagowało na decyzję Warszawy o odmowie wjazdu na terytorium Polski zorganizowanej grupy motocyklistów z Rosji. Rosyjskie MSZ wyraziło w piątek "stanowczy protest" i oświadczyło, że jest oburzone tą odmową.

"Polska powinna domagać się dużych odszkodowań, by następnym razem ktoś się ugryzł w język"

- Należy stworzyć w Polsce strukturę, która zajmowałaby się wytaczaniem procesów za krzywdzące dla Polski sformułowania - powiedział w "Faktach po Faktach" Jarosław Sellin (PiS), który komentował amerykańską grę, w której pojawiło się sformułowanie "nazistowska Polska". Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, zwrócił z kolei uwagę, że jak dotąd w Polsce nie znaleziono odpowiednich pieniędzy, by walczyć z podobnymi przypadkami.

Ambasador Rosji krytykuje polskie MSZ. Nocne Wilki: pojedziemy pojedynczo

- Jak zaplanowaliśmy, tak będziemy działać - oznajmił Aleksandr Załdostanow, lider organizacji motocyklistów Nocne Wilki, komentując decyzję Warszawy o tym, by nie wpuścić kolumny motocyklistów do Polski. - Pojedziemy pojedynczo, z różnych miejsc - powiedział dziennikowi "Kommiersant". Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew stwierdził natomiast, że nie zgadza się z decyzją polskich władz, ponieważ ambasada "dokładnie informowała o trasie przejazdu Nocnych Wilków".

Żona chwali Dudę w najnowszym spocie

- Andrzej to bardzo troskliwy mąż i ojciec - chwali w najnowszym spocie wyborczym kandydata PiS na prezydenta jego żona Agata. Na filmie widać Andrzeja Dudę m.in. podczas spotkań z wyborcami. Spot został zaprezentowany w Krakowie, gdzie urodził się Duda.

Rajd Nocnych Wilków do Polski nie wjedzie. "Decyzja nie ma charakteru politycznego"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało notę dyplomatyczną Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie z informacją o odmowie wjazdu na terytorium Polski zorganizowanej grupy motocyklistów, w której znajdowali się przedstawiciele klubu Nocne Wilki - poinformowało w komunikacie MSZ. Powodem miał być m.in. brak "precyzyjnych informacji dotyczących harmonogramu pobytu grupy w Polsce". Nie jest jednak wykluczone, że motocykliści mogą jednak wjechać do Polski indywidualnie.

Wyniki sekcji: dwa pociski z policyjnej broni zabiły 29-latka

Rozległe obrażenia czaszkowo-mózgowe były przyczyną śmierci 29-latka postrzelonego na komendzie policji w Kutnie. Prokuratorzy poinformowali o wstępnych wynikach sekcji zwłok. Śledczy na razie nie podjęli decyzji, czy i jakie zarzuty mogą być postawione kutnowskiemu policjantowi, z broni którego padły strzały.

Bus uderzył w samochód osobowy. Ośmioro dzieci lekko rannych

- Dzieci ze szkoły w Łęczycy jechały na basen do Ozorkowa, ich autobus wpadł w inny pojazd tuż przed końcem trasy - informuje tvn24.pl policja. W wyniku wypadku niegroźnie rannych zostało ośmioro uczniów. Trafili do szpitali w Łodzi i Łęczycy.

Będzie można mieć 10 gramów marihuany na własny użytek?

Prokuratury otrzymają propozycje nowych wytycznych dotyczących "nieznacznych ilości" narkotyków, które mogą być podstawą do umorzenia śledztwa. Dotąd konkretne ilości narkotyków, które można posiadać na własny użytek, nie były sprecyzowane.

Rosjanom nie podoba się polski 8 maja. "Rewizja historyczna, krótka pamięć"

8 maja będzie Narodowym Dniem Zwycięstwa - postanowił w piątek polski Sejm, znosząc zarazem Święto Zwycięstwa i Wolności 9 maja. Rosjanom ten ruch się nie podoba. Oświadczenie w tej sprawie złożył rzecznik MSZ Aleksander Łukaszewicz, mówiąc "o próbach rewizji historycznego wkładu narodów rosyjskiego i polskiego w zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej".

Najpierw dwa strzały, 4-7 sekund później trzeci. Co wydarzyło się w komendzie w Kutnie?

Powiedział, że zjawi się na komendzie, jeżeli "przyjedzie po niego radiowóz". Przesłuchanie przebiegało spokojnie, aż do chwili, kiedy 29-latek miał podpisać protokół - wtedy miały paść dwa strzały, trzeci był kilka sekund później. Przynajmniej jeden okazał się śmiertelny. Co się wydarzyło w czwartek po południu w komendzie w Kutnie wyjaśniają śledczy. A co już wiemy?

Pół kilometra dzieli ratowników od uwięzionych górników

Siódmego dnia akcji poszukiwawczej w KWK "Wujek-Śląsk" ratownicy dotarli do 113 metra od wejścia do wyrobisk. Przed nimi jeszcze prawie 500 metrów do miejsca, w którym prawdopodobnie znajdują się uwięzieni górnicy. Bardzo doświadczony ślusarz oraz doświadczony górnik dozoru średniego pracujący w rudzkiej kopalni mogą znajdować się w okolicy kombajnu, gdzie prowadzili pracę zabezpieczające.