Czekają nas dwa referenda, bo... Duda "nie myśli samodzielnie", a Komorowski "strzelił z biodra"

Rekomendowałbym Senatowi zablokowanie prezydenckiej inicjatywy ws. referendum - stwierdził w "Ławie polityków" poseł PO Marcin Święcicki. Dodał, że jego zdaniem Andrzej Duda "nie myśli" i "mechanicznie podpisuje to, co podsuwa mu PiS". Z kolei Jerzy Wenderlich (SLD) krytykował obie inicjatywy referendalne. Stwierdził, że Bronisław Komorowski "strzelił z biodra", ogłaszając plebiscyt w kampanii wyborczej.

Kolejna wojna na górze? Brak współpracy prezydenta i premier

Zarówno prezydent, jak i premier mówią o współpracy, ale od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy do spotkania nie doszło. Ewa Kopacz ponawia prośbę o zwołanie przez prezydenta Rady Gabinetowej, on wciąż nie odpowiada. Tak zaczyna się kolejna wojna na górze, której oboje ponoć chcieli uniknąć. Materiał "Faktów" TVN.

"Pytanie w referendum przepisane z naszej umowy"

Pytanie o obniżenie wieku emerytalnego, które ma być zadane w referendum 25 października, jest przepisane z umowy programowej podpisanej jeszcze z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą – powiedział Piotr Duda. Szef Solidarności odwiedził w sobotę Opole.

Awaryjne lądowanie Błękitnego 24

Śmigłowiec używany przez TVN do obsługi medialnej Air Show w Radomiu awaryjnie lądował na polach w okolicach lotniska. Pilot i operator kamery, którzy trafili na badania diagnostyczne, wyszli już ze szpitala.

Spór o drugie referendum. "Sześć milionów Polaków domagało się tego"

- Mam nadzieję, że się odbędzie - ocenił w sobotę losy zaproponowanego przez siebie referendum prezydent Andrzej Duda. Tego samego dnia premier Ewa Kopacz powiedziała, że wysłuchanie przez niego w tej sprawie tylko środowiska popierającego PiS, świadczy o jego "hermetyczności". Z kolei zdaniem Beaty Szydło głosowanie w Senacie nad prezydenckim wnioskiem będzie testem dla polityków PO.

Beata Szydło chwyciła za wałek. "Trzeba wziąć się do roboty. Damy radę"

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło osobiście pomaga w remoncie szkoły podstawowej w Pcimiu. Mimo, że zbliża się rok szkolny to placówka nie jest gotowa na przyjęcie uczniów. - Bardzo często słyszymy od polityków PO: "nie da się", a ja mówię, że czas, aby przestać jęczeć, narzekać. Trzeba wziąć się do roboty. Damy radę - przekonywała.

"Szybka i prosta" decyzja urzędników. Zbudowali drogę zastępczą. Mieszkańcy: nie rozwiązali problemu

Mieszkańcy bloku przy Hetmańskiej w Łodzi nie mogą parkować przed budynkiem, bo pokłócili się z deweloperem, a ten postawił betonowe bariery. Mógł to zrobić, ponieważ publiczna droga powstała na jego prywatnej działce. Negocjacje w sprawie przejęcia gruntu wciąż trwają. Urzędnicy chcieli jednak doraźnie pomóc mieszkańcom, więc podjęli "szybką i prostą" decyzję. Wydali na zastępczą drogę dojazdową ponad 20 tys. złotych. Efekt? Mieszkańcy prawie nie zauważyli różnicy. Cieszą się za to ich sąsiedzi, sami urzędnicy i... deweloper, bo nowa droga ułatwia dojazd do jego nowej inwestycji.

Demokracja bezpośrednia. Czy Polska zmienia ustrój państwa?

Gdy politycy zgłaszają wciąż nowe tematy do kolejnych referendów, prawnicy się spierają, czy to jest zgodne z Konstytucją RP. Czy warto o wszystko pytać, gdy do rozstrzygania tych spraw wybieramy parlament? Czy przypadkiem na naszych oczach toczy się nie tylko doraźna polityczna gra, ale też zasadniczo, choć nieformalnie, zmienia się ustrój państwa? Materiał "Faktów" TVN.

Rokita o sporze referendalnym: chcą z nas zrobić idiotów, to jest piaskownica

Politycy PO i PiS bawią się jak dzieci i próbują zrobić z nas idiotów - stwierdził w programie "Świat" Jan Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat, pytany o spór referendalny. - Jedni sobie wymyślili, że ktoś będzie prywatyzował lasy, w związku z tym ta druga strona robi ustawę, że nie będzie prywatyzować lasów. To jest piaskownica - ocenił. Dodał, że "całkowicie nieprawdziwy zarzut" rzekomej prywatyzacji lasów został wymyślony przez spin-doktorów PiS dekadę temu.

Kopacz: pytania w referendum to kierunek na drugą Grecję

My nie unikamy trudnych decyzji i pokazaliśmy to, gdy wprowadzaliśmy odważne zmiany, które dziś PiS chce populistycznie cofnąć - stwierdziła w "Faktach po Faktach" premier Ewa Kopacz. Powiedziała także, że referendalne pytania kierują Polskę na tory "drugiej Grecji". Zapowiedziała, że nie poprze plebiscytu, bo to referendum PiS-u, a nie wszystkich Polaków.

"Warto zadawać nawet te pytania, które są Platformie nie na rękę"

- My nie mówimy, że się boimy tych pytań - przekonywał w "Tak jest" w TVN24 Michał Kamiński, pytany o propozycję drugiego referendum, którą złożył wczoraj prezydent Andrzej Duda. Sekretarz stanu w kancelarii premiera tłumaczył też apel Ewy Kopacz o "rozszerzenie" październikowego referendum.

Senat rozpatrzy wniosek Dudy ws. referendum 4 września

Do marszałka Senatu wpłynął projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu referendum ws. zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, obniżenia wieku emerytalnego i Lasów Państwowych - poinformował marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dodał, że izba rozpatrzy go 4 września, ale przed poddaniem go pod głosowanie, wniosek powinien zostać uzupełniony o dodatkowe uzasadnienie.

Piechociński chce koalicji z PO i PiS "na warunkach PSL"

PSL z rezerwą podchodzi do zapowiedzi ogłoszenia drugiego referendum ogólnopolskiego - stwierdził w piątek w Gdańsku prezes ludowców, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Dodał, że chciałby, aby po wyborach parlamentarnych powstała koalicja PO-PiS-PSL.

Radna PiS zakłada własny komitet. "Działanie na szkodę partii"

Marszałek województwa podkarpackiego - i zarazem pełnomocnik zarządu PiS w okręgu rzeszowskim - Władysław Ortyl złożył wniosek o wykluczenie z partii radnej sejmiku Lidii Błądek. Powodem jest planowany start Błądek do Senatu z własnego komitetu wyborczego.

Mężczyzna w Niemczech niszczył szarfy z imionami powstańców warszawskich

Niemiecka policja zatrzymała sprawcę uszkodzenia instalacji artystycznej we Frankfurcie nad Menem. Złożona z 1600 szarf przywiązanych do drzew praca jest poświęcona byłym więźniom obozu koncentracyjnego wykorzystywanym do pracy w fabryce zbrojeniowej Adlerwerke. Byli nimi głównie powstańcy warszawscy. 61-letni mężczyzna dostał zakaz zbliżania się do obiektu.

Komisja Europejska przypomina o rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow

O poszanowanie pamięci i oddanie hołdu wszystkim ofiarom reżimów totalitarnych i autorytarnych w XX wieku w Europie zaapelowali w piątek członkowie Komisji Europejskiej. Komisarze ds. rządów prawa Frans Timmermans oraz ds. sprawiedliwości Vera Jourova przypomnieli o przypadającej na 23 sierpnia 76 rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Ryś - nowy mieszkaniec łódzkiego zoo. Możesz pomóc wybrać mu imię

Przyszedł na świat w maju, ale dopiero teraz można było go zobaczyć. Wcześniej do rysia - noworodka nie dopuszczała nikogo Bertha, jego matka. - Rysie to fajne chłopaki, ich klan powiększył się o jednego osobnika - uśmiechają się zarządcy łódzkiego zoo. I dodają, że każde narodziny rysia są cenne - tych zwierząt w Polsce jest tylko około 200. Ogród ogłosił konkurs na imię dla kota - musi mieć literę na literę "G". Swoje propozycje można przesyłać na adres: m.kaczmarska@zzm.lodz.pl.