"Ustawa naprawcza" dla TK w Sejmie. Dziś pierwsze czytanie i debata

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu kolejnej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Zmiany zakładają m.in. to, że Trybunał Konstytucyjny ma co do zasady orzekać w pełnym składzie, a decyzje będą w nim podejmowane większością 2/3 głosów. Opozycja twierdzi, że to sparaliżuje prace TK. Posłowie zajmą się dziś także zmianami w ustawie o służbie cywilnej.

Wojciech Jasiński nowym prezesem PKN Orlen

Wojciech Jasiński został prezesem PKN Orlen - poinformowała spółka w środę wieczorem w komunikacie, potwierdzając informacje portalu tvn24.pl. Z kierowania spółką został odwołany prezes Jacek Krawiec, który był prezesem PKN Orlen od września 2008 r.

Petru: Puste szuflady Beaty Szydło. Rząd nic nie robi

Premier Beata Szydło deklaruje, że ma ważne ustawy do przeprowadzenia w parlamencie, ale ich nie zgłasza - stwierdził w "Faktach po Faktach" przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru. - Rząd nic nie robi - ocenił pierwsze 30 dni urzędowania Rady Ministrów PiS. Uznał także, że propozycje gospodarcze PiS są nietrafione. - To są dyletanci ekonomiczni - powiedział.

"Pani premier, służba cywilna to pani dominium". Poseł pyta, odpowiada Kempa

Dlaczego to nie premier bierze na siebie odium skutków tych drastycznych zmian? - pytał poseł PO Ryszar Wilczyński o przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. W imieniu Beaty Szydło odpowiadała szefowa jej kancelarii Beata Kempa. - Pragnę pana zapewnić, iż znamy nasze obowiązki wynikające z konstytucji - mówiła. W czwartek w Sejmie pierwsze czytanie projektu.

Za dużo wypili, zdemolowali szkołę. Zarzuty dla jednego z wandali

19-latek, który zdemolował szkołę w Dubeninkach (woj. warmińsko-mazurskie), usłyszał zarzuty. 16-latek, który także brał udział w zdarzeniu, po zatrzymaniu w Izbie Dziecka wrócił pod opiekę rodziny. Wandale uszkodzili 20 aut i zdewastowali szkołę. Tłumaczyli, że zachowywali się agresywnie, bo wypili za dużo alkoholu.

PO: PiS za bardzo się spieszy, potrzebna zmiana Regulaminu Sejmu

Platforma Obywatelska zaproponowała zmianę w Regulaminie Sejmu. Projekt zakłada, że pierwsze czytanie projektów ustaw czy uchwał miałoby się odbywać nie wcześniej niż siódmego dnia od doręczenia posłom druku, a termin ten skrócony mógłby być decyzją 2/3 ustawowej liczby posłów lub 2/3 członków komisji sejmowej.

Szefowa Służby Cywilnej podała się do dymisji

Claudia Torres-Bartyzel zrezygnowała ze stanowiska Szefa Służby Cywilnej - dowiedziała się w środę PAP w źródłach zbliżonych do rządu. Na stanowisko została powołana w październiku 2014 r. przez ówczesną premier Ewę Kopacz.

Finał procesu ws. płatnej protekcji przy weryfikacji WSI. Oficer skazany, dziennikarz uniewinniony

4 lata więzienia i 54,5 tys. zł grzywny - taki wyrok usłyszał emerytowany płk WSW i WSI Aleksander Lichocki za płatną protekcję przy weryfikacji oficera WSI. Sąd uniewinnił natomiast dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego. Sędzia przyznał, że sprawa miała "szczególne tło". - Ta sprawa pozostawała w szczególnym zainteresowaniu marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, Pawła Grasia i szefa ABW Krzysztofa Bondaryka - powiedział sędzia Stanisław Zdun.

Wniosek o ukaranie Kaczyńskiego. Za gestapo i gorszy sort

Nagany między innymi za "porównanie ludzi, którzy nie zgadzają się z poglądami Prawa i Sprawiedliwości do funkcjonariuszy gestapo" domagają się wobec prezesa Jarosława Kaczyńskiego politycy Platformy Obywatelskiej. Złożyli w tej sprawie wniosek do sejmowej komisji etyki poselskiej.

Zespół narodowo-demokratyczny powstał w parlamencie

- Chcemy, żeby ludzie, którzy czują się związani z dziedzictwem, tradycją, historią obozu narodowego, Narodowej Demokracji, znajdowali swoje miejsce w parlamencie - tak poseł Robert Winnicki (Kukiz'15) tłumaczył powołanie Narodowo-Demokratycznego Zespołu Parlamentarnego.

Dera uważa, nie ma podstaw do złożenia ślubowania przez trójkę sędziów

Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, poinformował we środę, że publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia nie ma wpływu na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który nie odebrał ślubowania od sędziów TK wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Podobne stanowisko prezentował w środę szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Wałęsa gotów. "Znów stanąć na czele i poprowadzić walkę"

To wszystko staje się coraz bardziej niebezpieczne - mówił Lech Wałęsa, odnosząc się w trakcie uroczystości upamiętniających wydarzenia Grudnia '70, m.in. do zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego. I zadeklarował, że "jeśli nie zrozumiemy, że trójpodział władzy jest niezbędny", będzie musiał "jeszcze raz stanąć na czele i poprowadzić ten bój".

Papież apeluje do Polaków, żeby umieli przebaczać

Papież Franciszek zaapelował do Polaków podczas audiencji generalnej, aby umieli przebaczać i pojednać się z innymi. - Drzwi naszych serc powinny być zawsze szeroko otwarte, aby nikogo nie wykluczyć - mówił papież. Wierni złożyli papieżowi życzenia z okazji przypadających w czwartek 79. urodzin.

Według Magierowskiego prezydent nie może zaprzysiąc trójki sędziów, bo TK liczyłby 18 członków

- Prezydent przyjął ślubowanie od pięciu wybranych przez Sejm tej kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Nie może zaprzysiąc tej trójki (wybranej przez poprzedni Sejm - red.), bo wtedy liczba sędziów byłaby niezgodna z prawem - mówił w rozmowie z TVN24 Marek Magierowski. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta komentował publikację wyroku TK, w którym orzeczono, że wybór trzech sędziów odbył się zgodnie z przepisami.

PO: propozycje PiS to przepalenie ostatniego bezpiecznika

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS sparaliżuje prace TK, zmarginalizuje ten organ; to kolejny zamach na Trybunał - przekonywali posłowie PO Borys Budka i Krzysztof Brejza. Ich zdaniem niektóre propozycje PiS mogą być niezgodne z konstytucją.