Zakończyła się okupacja PKW. Policja wyprowadziła protestujących

Policja wyprowadziła osoby, które w proteście zajęły w czwartek wieczorem salę konferencyjną w Państwowej Komisji Wyborczej i domagały się m.in. dymisji członków Komisji. Zatrzymano łącznie 12 osób. Wcześniej przewodniczący PKW Stefan Jaworski ogłosił, że w związku z wtargnięciem Komisja przerywa pracę. PKW zapowiedziało wznowienie pracy od 6 rano w piątek.

Członków PKW miałyby nominować partie? "Zadusiliby Polskę własnymi rękami"

- Ta nowelizacja, o którą się Jarosław Gowin dopytuje, polega na tym, żeby kandydatów do PKW nominowały partie. Wyobrażacie sobie, jakby to politycy organizowaliby nam wybory? To by już nie trzeba było żadnych wrogów zewnętrznych. Oni by tę Polskę zadusili własnymi rękami - denerwował się prof. Tomasz Nałęcz w "Kropce nad i".

Podwyżki w wojsku. Mniej oficerów, za to żołnierze dostaną "bodziec motywujący"

Coroczną podwyżkę dodatku za długoletnią służbę dla najbardziej doświadczonych żołnierzy przewiduje rozporządzenie szefa MON, opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zmianę, dotyczącą ok. 30 proc. wojskowych, zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz. Skąd będą na to pieniądze? "Kwota 39 mln zł rocznie została wygospodarowana wskutek zmniejszenia liczby oficerów" - tłumaczy w komunikacie resort obrony.

Startował na wójta, system chciał go zrobić prezydentem Szczecina. "To przestaje być śmieszne"

W większości województw nadal nie zliczono wszystkich głosów. Na Mazowszu komisja jest przygotowana na dłuższe dyżury do końca tygodnia. Na Dolnym Śląsku obawiają się, że na wyniki będzie trzeba poczekać nawet tydzień lub dłużej. W Szczecinie w wyborach na prezydenta system uczynił zwycięzcą kogoś, kto w ogóle nie startował na to stanowisko; wyniki trzeba było ponownie przeliczać. Na Podlasiu tracą cierpliwość i zaznaczają, że sytuacja "przestaje być śmieszna".

"Ludzie są wściekli, że państwo nie może policzyć głosów, a Kaczyński się w to wsłuchuje"

- To są goście, którzy na pewno wsłuchują się w oczekiwania społeczne. Bo właśnie o tych problemach z wyborami mówi się w tramwajach, autobusach, metrze - mówił o propozycji Leszka Millera i Jarosława Kaczyńskiego o powtórzeniu wyborów Paweł Poncyliusz. Stefan Niesiołowski nazwał ją "partyjniactwem". - Im chodzi o władzę - wyjaśniał. Politycy byli gośćmi "Faktów po Faktach" w TVN24.

"Nikt nie uratuje tego wyniku". Miller: nowe wybory

Należy ponownie przeprowadzić wybory samorządowe - uważa Leszek Miller. Szef SLD był gościem "Faktów po Faktach". - Błędy w przygotowywaniu kart wyborczych, niezwykle duża liczba głosów nieważnych, kompromitacja PKW, olbrzymia skala nieprawidłowości - wyliczał argumenty za nowymi wyborami.

TNS: PiS przed PO w wyborach do Sejmu. CBOS prognozuje odwrotnie

Prawo i Sprawiedliwość dostałoby największe, 29-procentowe poparcie, a Platforma Obywatelska 26 procent głosów. Tak, według sondażu TNS Polska, wyglądałaby czołówka w wyborach parlamentarnych, gdbyby odbywały się one w pierwszej połowie listopada. Z kolei według sondażu CBOS, którego wyniki ogłoszono we wtorek, Platforma zdecydowanie wygrałaby z PiS. Oba badania przeprowadzono w podobnym terminie: po wybuchu "afery madryckiej" a przed wyborami lokalnymi.

Prezydent apeluje o spokój. "Odwoływanie PKW to szaleństwo". Decyzje personalne może po wyborach

Szaleństwem nazwał prezydent Bronisław Komorowski próby odwołania członków PKW w trakcie wyborów. - Nie ma zgody na kwestionowanie uczciwości wyborów, na przykład przez lansowanie szkodliwej tezy o konieczności powtórzenia wyborów - zaznaczył prezydent. I zaapelował o uspokojenie debaty wokół kłopotów ze sprawnym policzeniem głosów oddanych w niedzielnych wyborach samorządowych.

Co czwarty głos nieważny. "Wybory zmieniają się w farsę"

Niemal jedna czwarta osób, które w powiecie malborskim oddały głos w wyborach do sejmików, źle wypełniły karty do głosowania. Po spłynięciu danych z innych powiatów okazuje się, że niemal wszędzie jest podobnie. 20-25 procent głosów jest nieważnych. - Wybory są podstawowym narzędziem państwa, jeśli pojawia się coraz więcej uchybień i zamieniają się w farsę, to trzeba się przyjrzeć naszemu systemowi wyborczemu - twierdzi dr Janusz Erenc z Uniwersytetu Gdańskiego.

Ekspert: W systemie PKW wiele podstawowych błędów. To skandal

- System informatyczny dla Państwowej Komisji Wyborczej był prawdopodobnie tworzony przez osobę z niewielkim doświadczeniem - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Młynarski, ekspert ds. bezpieczeństwa internetowego. Odniósł się w ten sposób do ujawnionego w sieci programu Kalkulator PKW, z którego korzystają komisje wyborcze przy wysyłaniu wyników głosowania.

NIK kontrolowała Krajowe Biuro Wyborcze już w 2003 r. Były problemy

Firma Nabino, która dostarczyła PKW system do podliczania wyników głosowania, uczestniczyła w przeszłości w przetargu na obsługę strony internetowej Najwyższej Izby Kontroli. NIK jednak ofertę odrzuciła. - Oceniliśmy, że oferta nie spełnia oczekiwań jakościowych - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Kwiatkowski. Prezes NIK powiedział również, że "identyczna kontrola", jak ta przeprowadzana teraz, odbyła się w Krajowym Biurze Wyborczym w 2003 r. - Sprawdzimy, jak zrealizowano nasze wnioski - zapowiada.

Włamanie na serwery PKW. Jest już reakcja ABW

Hakerzy włamali się na serwery Państwowej Komisji Wyborczej. Mieli uzyskać dostęp do bazy, w której znajdują się m.in. maile, loginy i hasła. PKW zawiadomiła Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. ABW już wydała szereg zaleceń dotyczących m.in. zmiany haseł i zabezpieczeń logowania. PKW podkreśla, że atak nie dotyczy systemu wyborczego, a jedynie strony internetowej pkw.gov.pl.

Napieralski wraca do gry. "Jeśli nic się nie zmieni, przegramy"

- Jeśli nic się nie zmieni, przegramy wybory prezydenckie i parlamentarne - ostrzega były szef SLD Grzegorz Napieralski, który ostro krytykuje kolegów z Sojuszu za słaby wynik wyborów samorządowych. Przypomina, że on sam trzy lata temu po porażce w wyborach parlamentarnych, podał się do dymisji. Leszek Miller takiego scenariusza nie bierze pod uwagę. Materiał "Faktów" TVN.