"Walka o dusze Polaków trwa. Jej wyniki ukształtują Europę Wschodnią". Tak #PisząoPolsce

"Rezultat działań PiS-u jest istotny dla reszty świata", bo walka o stworzenie nowoczesnej tożsamości narodowej Polaków za swój punkt wyjścia mającej uznanie kraju za ofiarę rosyjskiej polityki, podniesie napięcie w regionie – pisze portal magazynu "Foreign Policy". "The Wall Street Journal" omawia obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej, a brytyjski "The Observer" stwierdza w kontekście Polski, że UE musi odpowiedzieć sobie na najtrudniejsze pytania od 60 lat. Tak #PisząoPolsce.

"Ewidentnie pan prezes lekce sobie waży wypowiedź pana prezydenta"

- Obawiam się, że to jest lekceważenie przez Jarosława Kaczyńskiego pana prezydenta. Dobrze wszyscy wiemy, że ich wypowiedzi nie były spójne - komentował niedzielne przemówienia Ryszard Petru (Nowoczesna). Zdaniem Marcina Kierwińskiego (PO) prezes PiS "dalej chce budować na katastrofie smoleńskiej mit założycielski V RP". - Nie po drodze z tym panu prezydentowi - ocenił.

Ma być tani wynajem. O co chodzi w programie "Mieszkanie plus"?

Program Rodzina 500 plus właśnie się rozpoczął, a na horyzoncie jest kolejny – "Mieszkanie plus". Szczegóły mamy poznać jeszcze w tym miesiącu, ale już wiadomo, że program ma być podobny do tych w Niemczech czy Czechach. Mieszkania zostaną wybudowane na gruntach państwowych, a Polacy mają je za przystępne pieniądze wynajmować. Materiał "Faktów TVN".

Tak wyglądały obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej

W niedzielę w całym kraju uczczono 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda apelował o wzajemne wybaczenie, które - jego zdaniem - jest Polsce niezbędne. - Wybaczmy sobie niepotrzebne, niesprawiedliwe słowa, gorszące zachowania, momenty poniżenia - namawiał prezydent. Co działo się przez cały dzień?

"Dopóki nie będzie prawdy, to pojednanie nie będzie pełne"

- Wybaczenie musi mieć bardzo solidny fundament, tym fundamentem musi być prawda - powiedział Jacek Sasin, poseł PiS. - Nie mogę uwierzyć w to, że dzisiaj wciąż są osoby, które mówią o zamachach, o zbrodniach - odpowiadał Andrzej Halicki, poseł PO. Parlamentarzyści komentowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 apel prezydenta Andrzeja Dudy o pojednanie w szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Załoga nie powinna być dopuszczona do lotu w dniu 10 kwietnia 2010 roku

"Dowódca kapitan Protasiuk z zawieszonymi wszystkimi uprawnieniami, bez ważnych dopuszczeń do lądowania. Nawigator pokładowy bez praktycznego przeszkolenia na samolocie Tu-154M i bez uprawnień. Drugi pilot przy niewielkim doświadczeniu. Załoga nie powinna być dopuszczona do lotu w dniu 10 kwietnia 2010 r." - tak brzmi fragment ekspertyzy biegłych powołanych przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Biegli wskazują, że taki dobór załogi nie był przypadkiem, a jedną z przyczyn katastrofy smoleńskiej był rozkład elitarnego 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Ostatnie godziny przed lotem do Smoleńska. Załoga z łapanki i bez uprawnień, błędna prognoza

Załogę Tu-154M kompletowano "z łapanki". Zamiast przepisowych dwóch godzin jej członkowie mieli na przygotowania 20 minut. Przed odlotem zapoznali się z niewłaściwą prognozą pogody. Aktualne schematy i procedury obowiązujące na lotnisku Smoleńsk Północny Rosjanie przysłali dwie godziny po katastrofie. Tak według biegłych wojskowej prokuratury wyglądały w 36. specpułku przygotowania do lotu, w którym zginęła elita państwa.

"Obawiam się, że to się może skończyć jak z katastrofą gibraltarską"

- Mam wątpliwości, czy po sześciu latach jesteśmy w stanie dojść do takich dowodów, które by przedstawiły sprawę w zupełnie innym świetle - mówił w "Kawie na ławę" o wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej Rafał Trzaskowski (PO). - Musimy poznać prawdę. Na tej prawdzie będziemy mogli budować przyszłość - podkreślał natomiast prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powiedział zaś, że ma obawy, czy kiedykolwiek uzyskamy wyjaśnienie satysfakcjonujące dużą część opinii publicznej.

Od startu do zderzenia z ziemią. Cztery odcinki lotu tupolewa

Większość symulacji usiłujących odtworzyć tragiczny lot Tu-154M skupia się na jego ostatniej fazie. Na podstawie ustaleń biegłych prokuratury wojskowej i danych z polskiego rejestratora lotu ATM przywiezionego z Moskwy dwa dni po katastrofie, mamy specjalną analizę lotu. Przypominamy archiwalny materiał "Faktów" TVN.

8:41 na warszawskich Powązkach

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej sprzed sześciu lat. Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.

Msza w intencji ofiar katastrofy

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński uczestniczyli w niedzielę rano w mszy św. odprawionej w kościele seminaryjnym w Warszawie w intencji osób, które zginęły 6 lat temu pod Smoleńskiem. Po nabożeństwie przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci.

Morze zniczy, kwiatów i cisza. Tak wyglądała Polska w żałobie

Już chwilę po wiadomości o katastrofie, przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie pojawiły się pierwsze znicze i kwiaty. Przez całą noc i od wczesnych godzin rannych pojawiali się nowi ludzie. Podobnie było na pobliskim placu Piłsudskiego. Żałoba narodowa rozpoczęła się oficjalnie w sobotę 10 kwietnia 2010 r. o godz. 18 i trwała do niedzieli 18 kwietnia - dnia pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

Zginęli pod Smoleńskiem. Lista ofiar

10 kwietnia 2010 r. w samolocie Tu-154M, który krótko przed godziną 9:00 runął na ziemię 1,5 kilometra od lotniska w Smoleńsku, przebywała para prezydencka. Oprócz niej na pokładzie znajdowały się inne najważniejsze osoby w państwie.

To miała być spokojna sobota. Tak dowiedzieliśmy się o katastrofie

Sobota, 10 kwietnia 2010 r. Na antenie TVN24 od godz. 7 trwa poranne pasmo. Program prowadzi Jarosław Kuźniar. Ten dzień ma być spokojny. Planowana jest transmisja uroczystości związanych z rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Do redakcji dociera jednak dramatyczna informacja o kłopotach prezydenckiego samolotu podczas lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Sześć lat po katastrofie tupolewa wracamy do tego tragicznego poranka.

"Pan, z którym planowałam przyszłość". Teraz jest śmiertelnym zagrożeniem

Zastraszał swoją byłą partnerkę, zlecił i opłacił jej pobicie. Jej dom został obrzucony koktajlami Mołotowa, wcześniej doszczętnie spłonęła stodoła. Dla sądu to jednak było za mało, żeby odizolować niebezpiecznego mężczyznę. Dostał dozór policyjny, wpłacił kaucję i cieszył się wolnością. Tymczasem ofiary mężczyzny - była partnerka, jej rodzice, siostra i niespełna dwuletnie dziecko, żyli w nieustannym strachu. Materiał programu "Blisko Ludzi" TVN24.

"Spełni się życzenie hierarchów"

- Jeśli w Sejmie pojawi się projekt zakazujący aborcji, ma szansę zostać przyjęty. Spełni się życzenie wielu hierarchów, którzy mówią, że prawo boże ma być nadrzędne w stosunku do stawa stanowionego - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller.