TVN24: opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy o TK w ciągu tygodnia

Na początku przyszłego tygodnia Komisja Wenecka ma wydać opinię na temat ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przyjętej w zeszłym tygodniu przez Sejm - dowiedział się w poniedziałek reporter TVN24 Michał Tracz, który śledzi tę sprawę od miesięcy. Naszą informację potwierdził później rzecznik Rady Europy.

MEN chce skrócić rok szkolny

Rok szkolny będzie się kończył w najbliższy piątek następujący po 20 czerwca - taką zmianę w rozporządzeniu w sprawie organizacji roku szkolnego proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt noweli rozporządzenia trafił do konsultacji publicznych.

Kaczyński: zbrodnia wołyńska to było ludobójstwo

- Nigdy nie może być tak, że tego rodzaju zbrodnia, popełniona na Polakach, ale każda zbrodnia tego rodzaju była pomijana, była relatywizowana, była określona jako coś mniej istotnego niż to co wyraża słowo ludobójstwo - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w poniedziałek, po tym jak złożył kwiaty pod Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

Nowoczesna chce zaskarżyć ustawę o TK

Jeśli uznamy, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, która wyjdzie z Senatu jest niekonstytucyjna, to zaskarżymy ją do TK - poinformował w poniedziałek lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

"Polska odpada od sojuszników". Prasa w USA o słowach Obamy

"Obama potrząsnął polską demokracją", "Niezwykła publiczna reprymenda udzielona sojusznikowi USA", "Polska dołączyła do listy wyzwań". Tak amerykańskie media skomentowały słowa prezydenta Baracka Obamy o zaniepokojeniu sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Miliony z MSZ dla Rydzyka i organizacji związanych z prawicą

Sześć milionów złotych z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych trafi do organizacji, z których część jest powiązanych z prawicą. W konkursie na prowadzenie Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej wygrały między innymi, uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka, organizacja publicysty „Gazety Polskiej” i fundacja prowadzona przez asystenta europosła PiS.

Waszczykowski o słowach Obamy: to nie była krytyka rządu

- Obama uznał, że Polska w dalszym ciągu jest ostoją demokracji. Nie było tam krytyki pod kątem polskiego rządu - powiedział w "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, pytany o piątkowe słowa amerykańskiego prezydenta dotyczące sporu o polski Trybunał Konstytucyjny.

Polska modernizuje armię. Jakie są najpilniejsze potrzeby?

Poradziecki sprzęt jak najszybciej powinien trafić nie do magazynów, ale na złom. Polskie wojsko ma ogromne pieniądze do wydania, ale potrzeby są jeszcze większe. Z długiej listy pilnych zakupów trzeba wybrać najpilniejsze. Materiał "Faktów TVN".

Macierewicz "budowany na numer jeden w PiS"

- Nie można tego wytłumaczyć inaczej: pan Antoni jest budowany w przyszłości na numer jeden w PiS - tak w "Faktach po Faktach" Adam Szejnfeld (PO) ocenił pochwałę prezesa PiS dla szefa MON za organizację szczytu NATO. - To jest przejaw pewnego niezrozumienia mechanizmów przez pana Kaczyńskiego - mówił z kolei b. szef BBN Marek Siwiec.

Co z Polakami i Rumunami na Wyspach? "Mówimy jednym głosem"

- Szczyt NATO w Warszawie podjął bardzo ważne decyzje dla Europy Środkowo-Wschodniej - przekonywał prezydent Andrzej Duda. - Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki gwarantuje solidność i stabilność flanki wschodniej - uważa prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Obaj prezydenci podczas niedzielnych rozmów Belwederze podjęli także m.in. temat skutków Brexitu.

Szydło: Polska jest państwem prawa, oazą wolności w świecie

Wam, którzy wierni jesteście zawsze, nie poddajecie się, nie ulegacie i wtedy kiedy jest najtrudniej, jesteście zawsze z naszą ojczyzną. Serdecznie za to dziękuję – mówiła w niedzielę na Jasnej Górze premier Beata Szydło do uczestników dorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. Szefowa rządu wskazała na potrzebę obrony wyrastających z chrześcijaństwa wartości i rozwiązywania w Polsce wewnętrznych sporów.

Kanadyjski premier w Oświęcimiu. Zwiedził Muzeum Auschwitz

Przybyły na szczyt NATO premier Kanady Justin Trudeau został w Polsce nieco dłużej. W niedzielę zwiedził Muzeum Auschwitz. Przed południem polityk wszedł na teren byłego niemieckiego obozu przez bramę główną z napisem "Arbeit macht frei". Trudeau towarzyszył m.in. były więzień Nate Leipciger.