Prezydent: słowa o "ojczyźnie dojnej" były niepotrzebne

- Nie powinienem używać tego cytatu. Dziś sformułowałbym to inaczej - tak prezydent Duda skomentował swoje słowa o "ojczyźnie dojnej", wypowiedziane w Otwocku na początku marca. Prezydent w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" odniósł się także do kwestii ewentualnych zmian w prawie aborcyjnym.

Częstochowy nie stać na wizytę papieża. W budżecie brakuje milionów złotych

Światowe Dni Młodzieży za trzy i pół miesiąca, a problem z organizacją ma nie tylko Kraków, ale także Częstochowa, którą chce odwiedzić papież Franciszek, a razem z nim - tłum wiernych. Miasto nie ma pieniędzy na tak kosztowne spotkanie, a w przeciwieństwie do Krakowa, nie otrzyma pieniędzy z budżetu państwa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Pewnie poczuli się, jakby dostali policzek"

- Kiedy (Jagland i Timmermans - red.) odczytali tę informację, jak zachował się minister sprawiedliwości, jak próbował skandalicznie zastraszać sędziów TK, pewnie nie poczuli się komfortowo - powiedziała była premier Ewa Kopacz w programie "Kropka nad i" odnosząc się do listu, który do prezesa Andrzeja Rzeplińskiego wysłał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"To już jest jakieś naigrywanie się z państwa prawa"

- To pismo mnie zdumiewa, szczególnie zakończenie tego pisma, w którym wyraźnie grozi się nie tylko prezesowi, ale także innym sędziom - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego o liście ministra Ziobry do TK. W podobnym tonie wypowiadali się prof. Monika Płatek i Waldemar Żurek, członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Sędzia TK: Obecność na sali i mój głos niczego nie legitymizują. Przeciwnie

Podczas środowych obrad Trybunału Konstytucyjnego z odrębnym zdaniem do wyroku zgłosił się sędzia Piotr Pszczółkowski. - Kto milczy, okazuje zgodę, jeżeli powinien i mógł mówić. Ta prawnicza maksyma powinna wyjaśnić komentatorom mojego dzisiejszego zachowania, iż obecność na sali i mój głos niczego nie legitymizuje - mówił sędzia.

Ilu członków zarządu potrzeba do otwarcia bramy na działkę?

Pan Daniel chce odnowić swój dom na działce, dlatego poprosił o klucz do bramy ogrodu Pienista w Łodzi. Nie wiedział, że klucza nie da się "tak po prostu dać". Bo do tak poważnej decyzji potrzebne jest pisemne podanie, posiedzenie zarządu i wydanie odpowiedniej zgody dla działkowego klucznika... a na wszystko trzeba czasu.

"Nie jest rolą polityka zmuszać kobiety do heroizmu". Tak PiS wycofuje się z zakazu aborcji?

- Nie jestem w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której matka miałaby być przepisami prawnymi zmuszana do tego, żeby przyjęła postawę heroiczną - mówił w środę "Jeden na jeden" w TVN24 Joachim Brudziński (PiS). W ten sposób odpowiedział na pytanie o to, czy zagłosuje za ewentualnym projektem ustawy wprowadzającym całkowity zakaz aborcji. Sprawdziliśmy, co na ten temat mówią inni politycy prawicy.

"Ten list to wypowiedzenie wojny". Opozycja komentuje pismo Ziobry

- To jest niebezpieczny sygnał dla wszystkich polskich sądów - oświadczył Krzysztof Brejza z PO. To komentarz do pisma, jakie prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego. - Widać, że PiS wykonując krok do przodu, wykonuje dwa kroki do tyłu - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL.

List Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego. Zobacz, co napisał

"Próby działania Trybunału Konstytucyjnego poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci uczestnictwa w nich Prokuratora Generalnego. Mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa" - napisał Zbigniew Ziobro do prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

PiS wspiera Ziobrę. "Ministrowi nie wolno napisać listu? To naprawdę chore"

- Nie traktowałbym tego jako nacisk, traktowałbym to jako apel - tak list prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry do prezesa Trybunału Konstytucyjnego ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jednocześnie zaapelował do prezesa TK, by "nie zaostrzał konfliktu politycznego w Polsce". Zdaniem polityków PiS niezgodna z prawem jest środowa rozprawa Trybunału.

Pijany motorniczy usnął, zabił trzy osoby. Biegły zaskakuje. "Mógł być chory"

Sąd apelacyjny wypuścił z aresztu 36-letniego Piotr M., który został już nieprawomocnie skazany za śmierć trzech osób. Piotr M. pił wódkę i usnął za sterami tramwaju, a rozpędzony skład staranował przechodzące po pasach kobiety. Przełomem w tej sprawie jest opinia biegłego neurologa, który uznał, że motorniczy mógł stracić przytomność nie dlatego, że był pijany, ale przez problemy zdrowotne.

Karty rowerowe powinny być obowiązkowe? Zagłosuj w naszej sondzie

Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie obowiązkowych kart rowerowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Urzędnicy przekonują, że to poprawi bezpieczeństwo na drogach i zmniejszy liczbę wypadków z udziałem rowerzystów. Czy Waszym zdaniem takie karty powinny być obowiązkowe? Zagłosuj w naszej sondzie!

Rzecznik Ziobry: to nie ostrzeżenie, to klasyczne pismo

- To jest klasyczne pismo procesowe, nazywanie tego "instrukcją" jest interpretacją - mówił na antenie TVN24 Sebastian Kaleta, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. Komentował w ten sposób treść pisma, jakie prokurator generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Prezes Rzepliński: Ziobro w liście ostrzega sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny zakończył rozprawę, na której zajmował się przepisami Kodeksu wyborczego odnoszącymi się do uprawnień komisarzy wyborczych. Wyrok zostanie ogłoszony o godz. 13.45. To pierwsza rozprawa niezwiązana z samym Trybunałem od listopada. W posiedzeniu nie wziął udział przedstawiciel prokuratora generalnego. Jak poinformował prezes TK Andrzej Rzepliński, Zbigniew Ziobro przesłał list, w którym ostrzegł sędziów Trybunału przed łamaniem prawa.

Szalona ucieczka motocyklisty. Koszt: 52 punkty

Ignorował znaki, przejeżdżał na czerwonym świetle i wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej. Co najmniej 12 wykroczeń popełnił 24-letni motocyklista, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Ełku i uciekał przez policją. Jak się okazało, nie miał uprawnień do prowadzenia motocykla. Pirat drogowy dostał 52 punkty karne i stracił prawo jazdy kat. B.

Brudziński: uwagi Jaglanda i Timmermansa są dla nas ważne, ale nie wiążące

Nie mam nic przeciwko temu, żeby do Warszawy przyjeżdżali ważni urzędnicy brukselscy i przyglądali się, jak naprawdę wygląda polska demokracja - powiedział w "Jeden na jeden" wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS). Zastrzegł przy tym, że ich wskazówki dla polskich władz dotyczące kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego są "ważne, ale nie wiążące".

Przesłuchanie, przeszukanie, wariograf. Były szef w CBA o ostatnim dniu pracy

- Usiłuje się mnie nieudolnie straszyć – mówi Zbigniew Stawarz, były szef delegatury CBA we Wrocławiu. Były oficer tej służby w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" Leszkiem Dawidowiczem opowiada o swoim ostatnim dniu pracy. Alarmuje również sejmową speckomisję, twierdząc, że wymuszano na nim zeznania mające obciążyć byłego szefa CBA Pawła Wojtunika. Centralne Biuro Antykorupcyjne odpiera zarzuty.

Amerykańscy kongresmeni po wizycie w Polsce. "Przyglądamy się, ale nie jesteśmy częścią gry"

- Myślę, że wszyscy jesteśmy przekonani, że Polska dojdzie do właściwego rezultatu - oświadczył goszczący w Polsce członek delegacji Kongresu USA zapytany o rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jak stwierdził, ma na myśli takie wartości, jak "rządy prawa, szacunku dla demokracji, demokracji przedstawicielskiej". Inny uczestnik delegacji zapewnił natomiast, że bez względu na to, jakie będą decyzje, nie osłabią one więzów obu krajów.