Rewolucja w szkolnych sklepikach. Zwalczy plagę otyłości?

Batoniki, chipsy i słodkie napoje gazowane znikną ze szkolnych sklepików. Czy uda się dzięki temu powstrzymać plagę otyłości wśród polskich nastolatków? Zgodnie z danymi WHO polskie dzieci plasują się w czołówce tych najgrubszych, a w dodatku najmniej ruchliwych. "Fakty" TVN.

Zapłacimy więcej za wymianę opon? UE wprowadza nowe przepisy

Unia Europejska chce zadbać o to, by na drogach było bezpieczniej. Najnowszym pomysłem Brukseli jest m.in. obowiązkowe umieszczenie w samochodach czujników ciśnienia w oponach. Kierowcy martwią się jednak, że wpłynie to na wzrost kosztów wymiany opon. Jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone? "Polska i Świat".

Jak dbać o bezpieczeństwo gazowych instalacji?

Przyczyną katastrofy w katowickiej kamienicy mogło być rozszczelnienie instalacji gazowej. Starych kamienic jak ta są w Polsce tysiące, mieszka w nich bardzo wiele polskich rodzin. Jak zadbać o bezpieczeństwo gazowych instalacji? Materiał reportera programu "Polska i Świat".

Odwiedzili miejsce katastrofy. "Swoją maskotkę jedna dziewczynka znalazła"

- Na dzień dzisiejszy niczego nie brakuje - mówi w rozmowie z TVN24 ks. Krzysztof Bąk, dyrektor katowickiego oddziału Caritas, który zajmuje się pomocą dla osób poszkodowanych w czwartkowym wybuchu w kamienicy w centrum miasta. Duchowny zaznacza jednak, że od początku nowego tygodnia potrzebne będą środki czystości.

Oni już wygrali. Sprawdź, gdzie wyborów nie było i nie będzie

Choć wybory dopiero za trzy tygodnie, ponad 1700 kandydatów na radnych w całej Polsce wygraną ma już w kieszeni. Powód? Chętnych zgłosiło się tylu, ile mandatów jest do rozdania. A w prawie 250 miejscowościach o fotel wójta lub burmistrza ubiega się tylko jedna osoba. Tam zamiast wyborów odbędzie się referendum. - Może to i dobrze. Nie ma zamętu, kłótni i innych zamieszek - mówi jeden z "kandydatów-jedynaków".

Stracili dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa

- Kiedy zamykałam oczy, to mi się wydawało, ze wszystko na nas spadnie, cały sufit, szyby - mówi o pierwszej nocy po katastrofie jedna z mieszkanek zawalonej katowickiej kamienicy. Wybuch zabrał lokatorom dom i dobytek, ale także poczucie bezpieczeństwa. Zdani są teraz na pomoc miasta i życzliwych osób, które dzielą się tym, czym tylko mogą.

"Do wybuchu doszło prawdopodobnie na drugim piętrze"

Rozerwane ściany, zawalone stropy, doszczętnie zniszczone wnętrze katowickiej kamienicy. Wybuch sprawił, że część budynku złożyła się jak domek z kart. Jak to możliwe, że siła wybuchu jest tak potężna, że zmienia w gruzowisko ogromny budynek? Materiał "Faktów" TVN.

Sikorski "jest geniuszem w polityce zagranicznej"

- Radosław Sikorski jest geniuszem w polityce zagranicznej i tak jest traktowany na świecie - stwierdził w "Piaskiem po oczach" w TVN24 Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier ocenił, że być może słynny wywiad Sikorskiego dla portalu Politico był po to, by przypomnieć Amerykanom o Ukrainie.

Kopacz z opóźnieniem wróciła do Warszawy. Premier: drobny, niesympatyczny wypadek

W piątek wieczorem Ewa Kopacz wróciła do Warszawy z dwudniowego szczytu UE w Brukseli, na którym liderzy Unii uzgodnili ramy nowej polityki klimatycznej do 2030 roku. Lot polskiej premier do Polski został opóźniony ze względu na usterkę techniczną samolotu. Delegacja wróciła innym samolotem. - Takie rzeczy się zdarzają, to złośliwość rzeczy martwych - powiedziała Ewa Kopacz.

MSZ cofnęło akredytację rosyjskiemu korespondentowi

Leonid Swiridow, korespondent rosyskich mediów w Warszawie, na wniosek ABW został pozbawiony akredytacji i musi opuścić Polskę. Informację o cofnięciu akredytacji potwierdziło polskie MSZ. Kilka lat temu Swiridow został usunięty z Czech z powodu podejrzeń o o szpiegostwo.

"Powiedziałam mu: Radek, to jest dla ciebie nauczka"

- Następnym razem nie wyjdziesz do dziennikarzy, by ich odesłać - tak przebieg swojej wtorkowej rozmowy z Radosławem Sikorskim relacjonowała w piątek premier Ewa Kopacz. Nawiązała do zachowania byłego szefa MSZ w Sejmie dzień po publikacji przez portal Politico jego wypowiedzi nt. rzekomej propozycji Władimira Putina złożonej Donaldowi Tuskowi, a dotyczącej udziału Polski w rozbiorze Ukrainy.

Prokuratura nie zajmie się sprawą "pająka" Wardęgi. "Brak znamion czynu zabronionego"

Nie będzie dochodzenia w sprawie Sylwestra Wardęgi. Umieścił on w internecie film z psem przebranym za gigantycznego pająka. Prokuratorzy z Mławy nie dopatrzyli się w tym znamion czynu zabronionego. Odrzucili tym samym wniosek osoby prywatnej, która donosiła: "pająk" Wardęgi naraził zdrowie ludzi. Nagranie z przestraszonymi ludźmi, których mijało zwierzę, biło rekordy popularności w sieci.

"Nadzieja odchodzi ostatnia. Ale jeśli odchodzi, dotykamy strasznie głębokiej bezradności"

- Jedyne, co możemy, to zapytać: gdzie jest nasz posterunek? I co my możemy zrobić oprócz tego bólu, tego żalu - nie kryje wzruszenia po śmierci rodziny w katowickiej kamienicy psycholog Jacek Santorski. Jak mówi, Polacy nie umieją składać kondolencji. Bardzo cierpią i przeżywają tragedie i śmierć bliskich ludzi. - Potrzebujemy przeżywać, towarzyszyć sobie przy takim bólu, stracie - mówi. Radzi jednak: - Pomagajmy, ale nie roztkliwiajmy się. Wspierajmy, ale nie przysparzajmy swoim przeżywaniem cierpień tym, którzy płaczą po stracie drugiego człowieka.

Chcąc odwołać prezydenta Łodzi, fałszowali podpisy? "Dane z mandatów na listy poparcia"

- My niczego takiego nie podpisywaliśmy, to nie są nasze podpisy - tak mówią śledczym osoby, które w tamtym roku rzekomo chciały zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydenta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Łódzka prokuratura sprawdza, czy listy poparcia mogły być sfałszowane i czy ktoś przepisywał na nie dane osobowe z mandatów nałożonych w łódzkich tramwajach i autobusach.

Brygida Frosztęga-Kmiecik: Nie ma czasu na rozklejanie się

Na co dzień zachwycała nie tylko siłą charakteru, ale też wrażliwością. Brygida Frosztęga-Kmiecik za swoje filmy dokumentalne była obsypywana nagrodami. Z bohaterami potrafiła płakać. - Ale nie dawaj tego, proszę - mówiła w swoim ostatnim wywiadzie na dwa tygodnie przed tragiczną śmiercią. - Bo jaki ma sens to, że zaczniesz płakać? Przecież to ta druga osoba jest w złej sytuacji. Ma cię zacząć pocieszać? - pytała.

"Skromność była jego znakiem firmowym. Niesamowicie rodzinny facet"

- Niesamowicie rodzinny facet. Tak ciepło mówił o Brydzi, swojej żonie. Tak się cieszył, kiedy na świecie pojawił się ich syn, Remik. Tyle mówił o przeprowadzce do nowego mieszkania, opowiadał, jak się nie może doczekać, jak się szykuje - wspominał Dariusza Kmiecika Kamil Durczok.

"The Economist": "Paląca na potęgę pani doktor", trochę jak "Żelazna Dama". Tylko bez wizji?

"Paląca na potęgę pani doktor" wyraźnie ma apetyt na ryzyko, ale nic nie wskazuje na to, żeby miała je podjąć - pisze "The Economist" w artykule "Przebłyski kompetencji" o premier Ewie Kopacz. Zwraca uwagę na to, że była marszałek Sejmu sięgnęła po tekę premiera po ustępującym Donaldzie Tusku, ale jednocześnie obiecała wyborcom brak jakichkolwiek radykalnych ruchów przed przyszłorocznymi wyborami.