Wiceszef MSWiA zapowiada podwyżki dla mundurowych

Podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, stworzenie mapy zagrożeń, program modernizacji - zapowiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, nadzorujący m.in. policję i straż pożarną. Podkreślił również, że służby mundurowe mają obywatelom kojarzyć się przede wszystkim z niesieniem pomocy.

Prokuratura w ręce ministra. Co jeszcze zakłada flagowy projekt Ziobry?

Stanowisko prokuratora generalnego zostanie połączone z funkcją ministra sprawiedliwości. Każdy prokurator, niezależnie od funkcji, ma prowadzić śledztwa i bronić spraw w sądzie. Prokuratorzy wojskowi będą ścigać także zwykłych przestępców, a nie tylko tych w mundurach. Do najcięższych przestępstw zostaną powołane osobne wydziały, koordynowane centralnie. Takie są najważniejsze nowości w projekcie ustawy o prokuraturze ministra Zbigniewa Ziobry.

Siemoniak zapowiada powstanie "frontu obrony konstytucji"

Wiceszef klubu PO i kandydat na szefa tej partii Tomasz Siemoniak zapowiedział w poniedziałek tworzenie "frontu obrony konstytucji", tak by uniemożliwić zmianę ustawy zasadniczej w parlamencie. Do współpracy chciałby zaprosić kluby .Nowoczesnej i PSL.

Dowody osobiste dla uchodźców. Kilkaset już wydano

Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał już co najmniej kilkaset dowodów osobistych dla uchodźców z ponad piętnastu tysięcy do tej pory zamówionych przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych - informuje RMF FM. Dokumenty mają być "doskonale zabezpieczone" i trudne do sfałszowania.

Jaki: sędziowie TK mają się wziąć do pracy, zamiast jeździć do Chin

- Polski Trybunał Konstytucyjny musi się wziąć do pracy, tak jak niemiecki, i zacząć orzekać w sprawach ważnych dla obywateli, a nie ruszać sobie na wycieczki do Chin - mówił w poniedziałek Patryk Jaki (klub PiS). Wiceminister sprawiedliwości podkreślał, że mają do tego doprowadzić przygotowane przez PiS przepisy dotyczące TK. Kontrowersyjną nowelizację ustawy podpisał w poniedziałek prezydent.

Petru: PiS będzie mógł zebrać 38 milionów haków

Prawdopodobnie zaskarżymy ją do TK i zobaczymy, jak szybko Trybunał rozpatrzy tę naszą skargę w stosunku do tempa prac poprzedniego Trybunału - powiedział w poniedziałek Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej skomentował w ten sposób spodziewane zmiany w ustawach o policji i służbach specjalnych. Odniósł się też do decyzji prezydenta o podpisaniu nowelizacji ustawy o TK.

Prezydent Duda: nowelizacja ustawy o TK wzmacnia pozycję Trybunału

- Rozwiązanie, które zostało przyjęte, wzmacnia pozycję Trybunału Konstytucyjnego i jego powagę w oczach społeczeństwa - ocenił nowelizację przepisów o TK autorstwa PiS Andrzej Duda. - Zmiany są istotne, ale wierzę, że przyczynią się one do poprawy sytuacji - mówił o podpisanej przez siebie w poniedziałek ustawie prezydent.

Budka: ustawa o TK nie wejdzie w życie, bo jest niekonstytucyjna

Ta ustawa nie wejdzie w życie, wbrew temu, co wydaje się niektórym, dlatego że jest ona niekonstytucyjna, więc Trybunał nie będzie nią związany - powiedział w poniedziałek w były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO). W ten sposób skomentował decyzję Andrzeja Dudy, który podpisał dziś nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.

Zoll: prezes TK powinien wystąpić do sądu powszechnego

- Myślę, że najlepszym krokiem byłoby wystąpienie Andrzeja Rzeplińskiego do sądu powszechnego o ustalenie stanu prawnego trzech sędziów (zaprzysiężonych przez prezydenta - red.) - ocenił w rozmowie z TVN24 Andrzej Zoll. Przyznał też, że liczył, iż prezydent Andrzej Duda nie podpisze "ewidentnie niekonstytucyjnej" nowelizacji ustawy o TK.

Co podpisał prezydent? Najważniejsze przepisy nowelizacji ustawy o TK w punktach

Większa liczba sędziów tworząca pełny skład, nowy sposób głosowania w Trybunale, powierzenie prezydentowi i ministrowi sprawiedliwości możliwości wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędziemu Trybunału. Co jeszcze zmienia - a co pozostawia - podpisana w poniedziałek przez prezydenta nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS? Wyjaśniamy w punktach.

"Fikcyjna kontrola" sądów nad służbami? Co zmieni nowa ustawa o policji

Dane telekomunikacyjne wydają się niewinne, bo to nie jest podsłuch. Natomiast wbrew pozorom na ich podstawie można bardzo wiele ustalić - mówił we "Wstajesz i wiesz" Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon. Planowane zmiany w ustawach o policji i służbach specjalnych komentował wraz z nim także Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

Błaszczak broni ustawy: jeśli nie wejdzie w życie, będziemy mieli raj dla złodziei

- Ta ustawa musi wejść, bo w przeciwnym razie od 6 lutego będziemy mieli w III Rzeczypospolitej raj dla złodziei, bo będą mogli być bezkarni - mówił w "Jeden na jeden" szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Bronił w ten sposób projektu nowelizacji ustaw o policji i służbach specjalnych przygotowanego przez posłów PiS. Jak stwierdził, propozycja "odpowiada najwyższym standardom".

Polscy lekarze stworzyli model serca płodu w 3D

Lekarze będą się uczyć, a rodzice łatwiej zrozumieją na czym polega wada serca u ich dziecka – krakowski położnik i ginekolog wraz z zespołem opracowali i wydrukowali w 3D model serca płodu. Wygląda trochę jak zabawka, ale pomoże zdiagnozować jeszcze w łonie matki aż 29 najczęściej występujących wad serca. "Fakty" TVN.