Szydło rozmawiała z Schulzem. Szef europarlamentu zdanie o Polsce podtrzymuje

Premier Beata Szydło we wtorek rano w Strasburgu, w gmachu Parlamentu Europejskiego, rozmawiała z przewodniczącym PE Martinem Schulzem przed debatą o sytuacji w Polsce. Jak powiedział Schulz, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze. - Swoje zdanie zawsze podtrzymuję - podkreślił przewodniczący PE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Ani miś, ani chłód". Prezydencki minister o spotkaniu Duda-Tusk

To była poważna rozmowa dwóch poważnych, europejskich polityków - ocenił w "Jeden na jeden" Krzysztof Szczerski. Prezydencki minister komentował w ten sposób poniedziałkowe spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Tuskiem. Szczerski dodał, że podczas wizyty w Brukseli prezydent osiągnął założone przez siebie cele.

JOW-y i nowe okręgi wyborcze? PiS chce zmienić ordynację wyborczą

Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do zmiany ordynacji wyborczej. Jak dowiedział się reporter "Faktów" TVN, mają one uwzględniać częściowe wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu oraz wyznaczenie nowych okręgów wyborczych. Opozycja obawia się, że ordynacja zostanie skrojona wprost pod kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Materiał "Faktów" TVN.

"Niepotrzebne bitwy są ostatnią deską ratunku głupców"

Obecny obóz władzy ruszył na bardzo wiele różnych wojen, z których część jest całkowicie bezsensowna - ocenił w "Kropce nad i" Ludwik Dorn. Były wicepremier w rządach PiS jest zdania, że Polska mogła uniknąć procedury monitorowania praworządności, którą wszczęła tydzień temu Komisja Europejska, gdyby polscy ministrowie rzeczowo odpowiedzieli na wątpliwości KE.

"Tusk wiedział, jakie złośliwości chce prawić"

- PiS stosował podwójny język. Co innego mówiło się w kraju, co innego na zewnątrz - mówił w "Faktach po Faktach" senator niezależny Marek Borowski. Nawiązał tym samym do toczącego się sporu na linii Polska - Unia Europejska. Zdaniem Marka Migalskiego, byłego europosła PiS, wspólny apel Donalda Tuska i Andrzeja Dudy o powściągliwość w tej kwestii był pozytywnym efektem ich spotkania.

Prof. Osiatyński: zmiana ustawy o TK gwałci konstytucję

PiS ma większość i prezydenta, mogą uchwalać ustawy, natomiast nie mogą dokonywać zamachu na ustrój państwa, na którym wszystko się opiera - powiedział w "Tak jest" prof. Wiktor Osiatyński. Prawnik skomentował w ten sposób nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS, która weszła w życie w grudniu ubiegłego roku.

Szef MSZ: damy odpór atakom, które wychodzą przeciwko Polsce

Pani premier będzie tłumaczyć, że zarzuty stawiane Polsce są nieadekwatne - powiedział w poniedziałek Witold Waszczykowski, na dzień przed debatą w europarlamencie, która będzie poświęcona aktualnej sytuacji w naszym kraju. Szef MSZ dodał, że szczegóły wtorkowej debaty będą znane po śniadaniu z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Martinem Schulzem.

Stoltenberg zapowiada. Będzie "większa obecność NATO w Polsce niż kiedykolwiek"

Wszyscy musimy upewnić się, że po szczycie w Warszawie Sojusz będzie silniejszy i bardziej elastyczny - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu w Brukseli z Andrzejem Dudą. Polski prezydent mówił z kolei, że celem szczytu powinny być decyzje o wzmocnieniu Europy Środkowej i południowej flanki NATO. Duda wspomniał też o potrzebie prowadzenia dialogu z Rosją.

Politycy po spotkaniu Duda-Tusk. "Tusk potrafi na trzeźwo ocenić sytuację", "mówili jednym głosem"

- Mam nadzieję, że do polityków opozycji dotrze to, co dzisiaj mówił Donald Tusk, żeby rzeczywiście ta debata jutrzejsza była debatą konstruktywną - mówiła po konferencji Dudy z Tuskiem rzecznik klubu PiS, Beata Mazurek. Zdaniem posła PO, Andrzeja Halickiego, rozmowa prezydenta z przewodniczącym Rady Europejskiej to "przykład jak w konstruktywny sposób powinni się zachować przedstawiciele rządu".

Polski ambasador przy UE ma wracać do kraju

Marek Prawda, Stały Przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej otrzymał decyzję, że jego misja kończy się z końcem lutego - dowiedział się korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski.

Jego tir wpadł w busa, osiem osób zginęło. Kierowca uniewinniony

- Nie mógł zapobiec tragedii - stwierdził w poniedziałek sędzia sądu okręgowego w Łodzi, który uniewinnił 32-letniego Tomasza B. Kierowany przez niego tir w 2011 roku wpadł na osobowego busa, osiem osób zginęło. Uniewinniony kierowca od początku argumentował, że pękła mu opona i dlatego zjechał na przeciwległy pas ruchu.

"Biorą po 25 pigułek dziennie". Lekarze z Łodzi skracają listę leków pacjentom

Na nadciśnienie, na reumatyzm, na zawroty głowy... Lista leków osób po 65 roku życia może porażać i przerażać - zwłaszcza lekarzy. - Specyfiki wchodzą ze sobą w interakcję i mogą być śmiertelnym zagrożeniem - tłumaczy dr Monika Kidawa ze szpitala Jonschera, którego pracownicy "optymalizują" listę leków przyjmowanych przez chorych.

Kaczyński: w przypadku głosowania nad sankcjami nie będzie jednomyślności, to zamyka temat

- Mówienie, że dzisiaj w Polsce demokracja jest zagrożona, jest – łagodnie mówiąc – śmiechu warte - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". - Polska jest suwerennym państwem. Karta Narodów Zjednoczonych i traktat europejski to są podstawy naszego działania i tego trzeba się bezwzględnie trzymać. Nikt nie może mieć złudzeń, że dojdzie do jakiegokolwiek ugięcia się i jakichkolwiek ustępstw - stwierdził.

Jak Węgry zmieniły się za Orbana? Reporter TVN24 sprawdza w Budapeszcie

Prawo i Sprawiedliwość idzie drogą węgierskiego Fideszu Viktora Orbana. Jego rząd całkowicie podporządkował sobie tamtejszy Trybunał Konstytucyjny, zmieniając liczbę i sposób wyboru sędziów oraz ograniczając ich kompetencje. O tym jak wygląda sytuacja na Węgrzech - w materiale Cypriana Jopka w "Czarno na białym" o 20.30.