Według brytyjskich naukowców osoby, które dojeżdżają do pracy na rowerze, żyją dłużej i mniej muszą się obawiać raka. Oprócz tego rowerzyści deklarują, że są mniej zestresowani, są bardziej skupieni na pracy, co zauważają pracodawcy. I choć do Holandii, Danii czy Szwecji wciąż nam daleko, to Polacy z roku na rok coraz chętniej wybierają dwa koła zamiast czterech. ("Polska i świat")
Marta Kurdzielewicz jest lekarką w Międzywojewódzkiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej we Wrocławiu. Bez względu na pogodę i porę roku pięciokilometrową trasę z domu do pracy codziennie pokonuje rowerem.
- Jest zdecydowanie szybciej - zachwala. - Od razu jak wychodzę z domu wsiadam na rower. Nie muszę ani dochodzić do przystanku, ani potem z przystanku dochodzić do pracy. Dzięki temu, że Wrocław ma świetną infrastrukturę rowerową, jadę właściwie prawie bez przerwy - tłumaczy.
Szybciej, taniej, zdrowiej
Badania brytyjskich naukowców pokazują, że dojazd rowerem do pracy jest nie tylko tańszy i szybszy, ale przede wszystkim zdrowszy. Brytyjczycy przez pięć lat przebadali ćwierć miliona osób. Ci, którzy pokonywali na dwóch kółkach średnio 48 kilometrów tygodniowo, żyli dłużej i zdrowiej. Okazało się, że dojeżdżanie do pracy rowerem zmniejsza ryzyko nowotworów i chorób serca prawie o połowę, a przedwczesnej śmierci w ogóle o ponad 40 procent.
- W czasie jazdy na rowerze udział bierze bardzo wiele mięśni - wyjaśnia Piotr Gryglas, kardiolog i hipertensjolog. - A praca tych mięśni powoduje spalanie tłuszczu, nadmiaru cukru, wytwarzanie wolnych rodników, szybsze usuwanie z organizmu substancji, które są dla nas szkodliwe - wylicza.
Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw jazdy na rowerze warto jednak pamiętać o kilku zasadach, zwłaszcza w dużych miastach.
- Powinniśmy zwracać uwagę na komunikaty o tym, jakie w danym dniu jest zanieczyszczenie powietrza. Warto mieć założoną na twarz maseczkę, która będzie wyłapywała i ograniczała pyły - zaleca Gryglas.
Rowerzyści deklarują w badaniu, że są mniej zestresowani (82 proc.) i bardziej skupieni na pracy (77 proc.). Zauważają to pracodawcy - prawie połowa przepytanych menedżerów pracę cyklistów oceniła jako bardziej produktywną.
Do przesiadki na rower zachęcają swoich pracowników zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy.
- Są firmy dające pracownikom, którzy dojeżdżają do pracy na rowerze, gratyfikację. Biurowce, te trochę nowsze i lepszej klasy, są wyposażone w duże parkingi rowerowe, prysznice, szatnie dla rowerzystów - wymienia Adam Osuch ze stowarzyszenia Zdrowy Rower.
Infrastruktura jest tu kluczowa. Brytyjscy badacze przekonują jednak, że inwestycje w nią zwrócą się w mniejszych wydatkach na służbę zdrowia. - Dążymy do standardów zachodnich. Przybywa dobrze budowanej infrastruktury rowerowej, jest po czym jeździć - mówi Osuch.
Do Holandii, Danii czy Szwecji wciąż nam jeszcze daleko, ale Polacy z roku na rok coraz chętniej korzystają z rowerów.
- Kiedy już ktoś zacznie jeździć na rowerze i poczuje ten przysłowiowy wiatr we włosach, to naprawdę odczuwa się z tego przyjemność - tłumaczy Marta Kurdzielewicz.
Autor: kg/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24