Ambasador Przyłębski: sprawa ma uderzyć w moją małżonkę

Nawet jeśli podpisałem jakieś zobowiązanie, to było to wymuszone pod groźbą nie tylko odmowy paszportu, ale także relegacji ze studiów - powiedział ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski. Wyraził przekonanie, że pojawienie się teraz kwestii jego oświadczenia lustracyjnego ma charakter polityczny. - Sprawa ma uderzyć w moją małżonkę - stwierdził. Julia Przyłębska jest prezesem nowego Trybunału Konstytucyjnego.

PiS chce poważnych zmian w samorządach. Co na to Polacy?

51 procent badanych opowiada się za ograniczeniem do dwóch liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 40 procent jest temu przeciwnych. O poglądach na zapowiadaną przez Prawo i Sprawiedliwość zmianę w ustroju samorządu pytał w lutowym sondażu CBOS.

19-latek lubił skakać po wysokich budynkach. Spadł. Nie żyje

Jeszcze we wtorek 19-latek był w szkole. Wieczorem nie otworzył drzwi rodzicom. Przygotowywał się do egzaminu, nie chcieli mu przeszkadzać. Gdy nie odezwał się do czwartku, zgłosili zaginięcie. Kolega chłopaka powiedział policjantom, że 19-latek może być w nieczynnej cementowni. Tam go znaleźli. Nie żył.

Sąd oddalił zażalenie Ziobry. Bez kary dyscyplinarnej dla sędziego

Sędzia Wojciech Łączewski nie będzie miał kary dyscyplinarnej za wypowiedź w mediach z 2016 r., że wyrok skazujący na Mariusza Kamińskiego w 2015 r. "zapadł jednogłośnie". W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na odmowę takiego postępowania.

Pytania o przeszłość ambasadora. IPN weryfikuje oświadczenie Przyłębskiego

Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej wdrożyło w piątek procedurę weryfikacji oświadczenia lustracyjnego ambasadora w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego - poinformowała p.o. dyrektor Biura Edyta Karolak. Sprawa dotyczy domniemanej współpracy Przyłębskiego z SB. Jak wcześniej informowała Karolak, działanie IPN nastąpiło "poza wszelką kolejnością".

Sam prezes Kaczyński zapowiadał zmiany. PiS złożyło projekt ustawy

Klub PiS w piątek złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody w kwestii wycinki drzew - poinformowali politycy tej partii. Projekt zakłada zakaz zbywania nieruchomości, na której przeprowadzono wycinkę, podmiotom gospodarczym przez pięć lat i kary administracyjne w przypadku złamania tej zasady.

Biznesmen, milioner, pasjonat egzotycznych polowań. A także sadysta i gwałciciel

Biznesmen i milioner Marek W. mimo kolejnych wyroków, między innymi za znęcanie się psychiczne i fizyczne, od lat unika kary. Sądom dostarcza dokumentację o rzekomo złym stanie zdrowia. A czas, który powinien spędzać w więzieniu, przeznacza na dalekie podróże i uprawianie sportów ekstremalnych. W ostatnich latach co najmniej osiem razy był na afrykańskim safari i przygotowuje się do kolejnej wyprawy. Jak to możliwe, że tak łatwo udaje mu się unikać odpowiedzialności karnej? I jaką rolę odgrywa ojciec biznesmena, wieloletni szef prokuratury? O tym w reportażu Michała Fuji - w sobotę o godzinie 20 w "Superwizjerze" w TVN24.

Latające cysterny. Polska miała kupić z sojusznikami, chce "w trybie narodowym"

MON długo planowało wspólnie z unijnymi państwami kupno latających cystern, które znacząco wzmocniłyby polskie lotnictwo. Jednak pół roku temu Polska nie podpisała umowy, którą sama negocjowała. Problemem miały być pieniądze i negocjacje offsetowe z firmą Airbus. Teraz MON ogłosiło, że bada możliwość nabycia takich maszyn w - jak to określił resort - "trybie narodowym". Program nazwano "Karkonosze".

Zatrzymali dwóch urzędników. "Współpracowali z gangiem i ujawniali zastrzeżone informacje"

Dwóch pracowników wrocławskiego wydziału komunikacji usłyszało zarzuty. Mężczyźni podejrzewani są o korupcję. W zamian za łapówki mieli między innymi zdradzać informacje objęte tajemnicą zawodową. Zatrzymania to efekt działań śledczych, którzy rozpracowują gang zajmujący się wyłudzaniem podatku VAT. Działalność grupy mogła narazić skarb państwa nawet na 66 milionów złotych strat.

Blacha lecąca z nieba i szkolna hala bez dachu. Nagrania z monitoringu i drona

Uczniowie zespołu szkół im. świętej Jadwigi we Wleniu w piątek nie mieli lekcji. Na terenie placówki trwa sprzątanie i szacowanie strat po czwartkowej wichurze. Silnie wiejący wiatr uszkodził tam dach hali sportowej. Fragmenty blachy poleciały na ziemię, pobliskie drzewa i budynek szkoły. Wszyscy mówili o dużym szczęściu, bo fruwające kawałki poszycia dachu stwarzały zagrożenie. Pokazuje to nagranie z kamery monitoringu.

"Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań"

Bez władzy sądowniczej nie ma ochrony podstawowych praw i wolności obywatelskich, na prawnikach spoczywa obowiązek ratowania demokratycznego państwa prawnego - mówiła w piątek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas otwarcia konferencji sędziów w Katowicach. - Mamy obowiązek występować w obronie państwa prawa - wtórował jej prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Poznań likwiduje sygnalizacje świetlne. "Ruch jest płynniejszy, a na ulicach bezpieczniej"

Po co stać na światłach, gdy wszyscy uczestnicy ruchu ulicznego szybciej pokonają skrzyżowanie bez nich? Z takiego założenia wyszli poznańscy urzędnicy. W ostatnich kilkunastu miesiącach wyłączono 10 sygnalizacji świetlnych. Rozwiązanie chwalą wszyscy: piesi, rowerzyści, kierowcy a nawet policja. - Czasy kiedy na poznańskich ulicach walczyły trzy wrogie plemiona: piesi, rowerzyści i kierowcy samochodów już chyba odchodzą - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Ratowali życie choremu, w tym czasie ktoś okradł karetkę

Gdy ratownicy udzielali pomocy pacjentowi, 23-latek wszedł do karetki i ją okradł. Łupem złodzieja padł panel dotykowy, uszkodził też ssak elektryczny. W sumie spowodował straty w wysokości 2 tysięcy zł. Mężczyzna jest już w rekach policji. Grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Marzą o lepszym życiu. Wykorzystują ich oszuści

Niemal każdego dnia polsko-ukraińską granicę przekraczają setki obywateli Ukrainy. Uciekają z kraju przed biedą i toczącą się tam od kilku lat wojną, wierząc, że w Polsce poprawią swój byt. Tak jak bohaterowie reportażu "Uwagi!" Artur i Denis, którzy do Polski przyjechali z głębi Ukrainy. Według różnych szacunków tak jak oni, w poszukiwaniu pracy przyjechało do Polski ponad milion Ukraińców. Materiał "Uwagi!" TVN.

Waszczykowski rozmawiał z Tillersonem. Zaprosił go do Polski

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson potwierdził w rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa - poinformowała rzecznik resortu Joanna Wajda.