Soloch: zmiany w BOR przygotowywane od dłuższego czasu

Krytyka BOR-u w kontekście piątkowego wypadku premier Beaty Szydło wydaje się nieuzasadniona - mówił w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Zapowiedziana w sobotę reforma BOR przygotowywana jest od dłuższego czasu, a BOR powinno być służbą elitarną - podkreślił. Dodał, że istotne jest też wzmocnienie szefa tej jednostki.

Błaszczak: wszystko wskazuje na to, że kolumna jechała prawidłowo

Wszystko wskazuje na to, że kolumna premier Beaty Szydło jechała w taki sposób, aby móc korzystać z praw pojazdów uprzywilejowanych - powiedział w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Samochody mają systemy rejestrujące, na których jest wszystko dostępne - dodał.

Prokuratura: 22 osoby przesłuchane ws. wypadku. Pięć dni na decyzję o zarzutach dla kierowcy

W środę minie pięć dni, jakie prokurator ma na podjęcie decyzji ws. postawienia ewentualnych zarzutów kierowcy, który uderzył w samochód premier Beaty Szydło - powiedział na antenie TVN24 rzecznik krakowskiej Prokuratury Okręgowej, Janusz Hnatko. Tymczasem Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie projektu ustawy ograniczającej możliwość podróżowania kolumną uprzywilejowaną dla najważniejszych osób w państwie.

Z klasy na ulicę. Nauczyciele mile widziani w straży miejskiej

Nauczycielu, nie bój się o pracę. Jeżeli w wyniku reformy stracisz etat, to zawsze możesz wstąpić do straży miejskiej - taką ofertę dla belfrów wymyślili strażnicy. Eks-nauczyciel ma być pomocny zwłaszcza do pracy z młodzieżą. Ale wcześniej musi zdać egzamin sprawnościowy.

Krzysztof Penderecki z nagrodą Grammy

Kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę Grammy w kategorii "Muzyka chóralna" za album "Penderecki Conducts Penderecki". Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles.

"Rewolucje w służbach niosą ze sobą ryzyko"

Każda rewolucja, w każdej służbie, niesie za sobą pewnego rodzaju ryzyko - powiedział w "Faktach po Faktach" pułkownik Robert Decyk. Były wieloletni funkcjonariusz BOR był pytany, czy zastąpienie tej instytucji (przez Narodową Służbę Ochrony) ma sens. Zmiany takie planuje PiS, informacja pojawiła się po wypadku limuzyny wiozącej premier Beatę Szydło.

"Nasza kultura wymaga, aby kobiety miały połamane ręce, żeby mówić, że zostały zgwałcone"

- Nasza kultura wymaga od kobiet, aby miały połamane ręce i nogi, żeby były ochrypnięte od krzyku, a wtedy możemy ewentualnie mówić, że ktoś został zgwałcony - mówiła w TVN24 Irena Dawid-Olczyk, prezes Fundacji La Strada. Tak skomentowała ustalenia dziennikarzy "Superwizjera", którzy ujawnili nadużycia w "Babińcu", czyli kobiecym oddziale więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

Bałtyk jest dla nich za ciepły. Morsy jadą pod biegun

W Mielnie trwa wielki zlot morsów. Przyjechało ponad 2000 amatorów lodowatej kąpieli. Dla trzydziestki z nich to jednak dopiero początek wrażeń. Członkowie klubu ze Szczecina i Polic już za tydzień wyjeżdżają do Norwegii. Chcą wykąpać się za kołem podbiegunowym – w Morzu Norweskim i jeziorze Prestvannet. O wyjeździe opowiada prezes klubu, Ireneusz Kowieski.

Bison odpalił haubice

Amerykańscy żołnierze wraz z polskimi kolegami ćwiczyli w sobotę na poligonie w Drawsku Pomorskim. Szczególnie widowiskowo wyglądała kanonada z haubic samobieżnych Paladin. To kolejne ćwiczenia w ramach Bison Drawsko 2017, w których biorą udział żołnierze z krajów NATO.

"Jestem porażony graniem na uczuciach, które ma przykryć ten bajzel"

- Mariusz Błaszczak ma być ministrem, a nie ministrantem. Ma nie dreptać za prezesem, tylko ma podejmować decyzje - mówił w "Kawie na ławę" Bartosz Arłukowicz (PO), komentując działania szefa MSWiA po wypadku rządowej kolumny z udziałem limuzyny Beaty Szydło. - Głoszenie różnych, często najdziwaczniejszych teorii dotyczących tego, co się wydarzyło w Oświęcimiu, jest ryzykowne pod względem politycznym - ocenił rzecznik prezydenta Marek Magierowski.

"W tej sytuacji opozycja nie zadaje podstawowego pytania"

- W cywilizacjach bardziej dojrzałych niż nasza, spór dotyczy tego czy państwo dobrze działa. A u nas mamy przepychankę - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 dr Jacek Sokołowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspólnie z prof. Rafałem Chwedorukiem komentowali oni reakcje polityków na doniesienia o piątkowym wypadku premier Beaty Szydło.

"Ani przez moment nie byliśmy na marginesie polityki europejskiej"

- Opozycja cały czas próbuje robić wizję państwa PiS, które nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami. A wystarczy przyjrzeć się temu, co się działo w ubiegłym roku, żeby dostrzec, że kluczowe zadania związane z naszym interesem narodowym są realizowane - przekonywał w "Horyzoncie" prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

"Odeszliśmy od stołu, przy którym podejmuje się decyzje"

- Moje bardzo ważne odczucie: Polska Kaczyńskiego nie zostałaby przyjęta do UE, Polska Macierewicza nie zostałaby przyjęta do NATO. Jesteśmy, ale traktowani trochę jak kraj specjalnej troski - ocenił Janusz Lewandowski, europoseł PO, w programie "Fakty po Faktach" TVN24.

Premier Szydło: czuję się dobrze

"Wsparcie i słowa otuchy są niezwykłe. Dodają siły" - napisała na Twitterze premier Beata Szydło. To jej pierwszy wpis od wypadku, któremu uległa w piątek wieczorem. Szefowa rządu zapewniła, że czuje się dobrze i podziękowała "za każdy dobry gest".