Przepisy obowiązują, na marihuanę w aptekach trzeba poczekać. "To nie oznacza jej dostępności"

Preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza - przewiduje nowelizacja przepisów, która w środę weszła w życie. Dorota Gudaniec z fundacji "Krok po kroku" podchodzi jednak do tej sprawy sceptycznie. Jej zdaniem długo jeszcze poczekamy, zanim marihuana medyczna pojawi się w aptekach. - Ustawa daje tylko to, że już nie jesteśmy przestępcami - oceniła we "Wstajesz i wiesz". - Dopiero zrobiono pierwszy mały krok do tego, żeby marihuana medyczna, a właściwie jej składniki, były dostępne - dodał doktor Paweł Grzesiowski, pediatria i immunolog.

Osobiste rzeczy wykopane po 72 latach. Wiemy, do kogo należały

Szczoteczki do zębów, portfel, dokumenty i broń - takie przedmioty należące do hitlerowca wykopali członkowie stowarzyszenia Perkun na terenie Twierdzy Kostrzyn. Przypuszczano, że mógł to być wysoki rangą działacz NSDAP. Po dwóch tygodniach udało się ustalić, że nie był to szeregowy członek nazistowskiej partii, a sam burmistrz Kostrzyna nad Odrą Hermann Körner.

Magierowski w USA: omawiałem możliwość wizyt premier i prezydenta Polski

- Chcielibyśmy podtrzymać dobrą atmosferę, dobre wyniki wizyty prezydenta Trumpa w Polsce - oświadczył wiceszef MSZ Marek Magierowski po środowym spotkaniu w Waszyngtonie z zastępcą sekretarza stanu USA do spraw Europy i Euroazji Wessem Mitchellem. Jak dodał, tematami rozmów były między innymi kwestia wizyt premier i prezydenta Polski w Waszyngtonie oraz sprawy dotyczące bezpieczeństwa.

"Razem przeciwstawmy się ekstremistom, wszyscy!"

Jednoczymy się przeciw terrorowi - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda po ataku nad brzegiem rzeki Hudson na Manhattanie. "Razem przeciwstawmy się ekstremistom" - zaapelowała premier Beata Szydło. W Nowym Jorku zginęło we wtorek co najmniej 8 osób, a 11 zostało rannych.

"Dopiero śmierć ukazuje nasze życie". Homilia prymasa Polski

Z jednej strony śmierć pozwala odkryć, że nasze akty pychy, gniewu czy nienawiści były marnością, że często nie dość kochaliśmy. Z drugiej strony właśnie w obliczu śmierci widzimy również to, co zasialiśmy naprawdę dobrego - powiedział w środę prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

Wszystkich Świętych na drogach. Nie żyją dwie osoby

Dwie osoby zginęły, a 44 zostały ranne w wypadkach i kolizjach drogowych do godziny 17 w dzień Wszystkich Świętych - poinformowała Komenda Główna Policji. Funkcjonariusze zatrzymali 141 nietrzeźwych kierowców. Policja apeluje o ostrożną jazdę.

Zbierają na remont "poznańskich Powązek"

Po raz 18. poznańscy przewodnicy PTTK kwestują na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Celem prowadzonej od wtorku do czwartku zbiórki jest renowacja nagrobków tej nekropolii. Spoczywa tu blisko 700 osób, w tym były premier Stanisław Mikołajczyk czy byli prezydenci Poznania. Tu też znajduje się symboliczny grób "ludzi gór".

Pochmurne Wszystkich Świętych w Trójmieście

Mżawka i chłód będzie towarzyszył odwiedzającym groby najbliższych w Gdańsku. Jak zwykle ciężko będzie znaleźć miejsce do parkowania, więc miasto zachęca do korzystania z komunikacji publicznej. Warto pamiętać, że wiele przycmentarnych ulic jest zamkniętych, i że nie wjedziemy na teren nekropolii.

Sto niewybuchów na szkolnym boisku

Ponad sto niewybuchów z czasów II wojny światowej wykopali we wtorek saperzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Znaleziono je na terenie boiska szkolnego jednej ze szkół podstawowych w Jarosławiu.

Kobieta zaczęła rodzić przy cmentarzu. Pomogli policjanci

Wokół cmentarzy w Poznaniu pracuje 200 policjantów. Ci przy cmentarzu na Miłostowie musieli przeprowadzić nietypową interwencję. Jedna z kobiet, poczuła, że zaczyna rodzić i poprosiła o pomoc funkcjonariuszy patrolujących okolice nekropolii. - Ci, nie tracąc ani chwili, na sygnałach konwojowali pojazd z rodzącą do szpitala - informuje Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji.

Rury przed cmentarzami. Poznaniacy je kupują masowo

Dla poznaniaków to nieodłączny element Wszystkich Świętych. Dla przyjezdnych - spore zaskoczenie. Przed poznańskimi cmentarzami kwitnie handel zniczami i... rurami. To tradycyjny regionalny wypiek na święto Bożego Ciała i właśnie na 1 listopada.