- Być może strony dojdą do porozumienia, że część pokładów i złóż wykorzystywanych w tych czterech kopalniach będzie zamrożona, natomiast ludzie zostaną alokowani w inne miejsce - mówił w "Faktach po Faktach" o możliwym rozwiązaniu impasu w rozmowach z górnikami eurodeputowany Platformy Michał Boni. - Niech PO nie bajeruje, nie udaje, że chodzi o restrukturyzację. Chodzi o likwidację - przekonywał z kolei eurodeputowany Ryszard Czarnecki (PiS).

Stosowanie tzw. antykoncepcji doraźnej otwiera drzwi do istotnej zmiany kulturowej postaw i relacji międzyludzkich: propaguje swobodę seksualną i brak odpowiedzialności za podejmowanie relacji intymnych - uważają eksperci z zespołu bioetycznego Episkopatu Polski. Podkreślają, że pigułka ta nie jest lekiem, a Polska nie jest zobowiązana do wprowadzenia jej bez recepty.

Europejska firma lotniczo-obronna Airbus Group zapowiada nową falę inwestycji w Polsce – i szersze włączenie polskiego przemysłu do europejskiej sieci produkcyjnej. Francusko-niemiecki potentat stawia jednak warunek: Polska powinna spojrzeć przychylnym okiem na europejskie oferty w zbliżających się do rozstrzygnięcia przetargach obronnych.

Józef Oleksy spoczął w piątek na Powązkach. Zgodnie z życzeniem rodziny, byłego premiera pożegnał Aleksander Kwaśniewski. Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się msza święta. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie byłego premiera Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

- Wszystkie branże podjęły jednomyślną decyzję o ogłoszeniu pogotowia strajkowego w całym kraju - powiedział w piątek po posiedzeniu Sztabu Protestacyjnego NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. - Oznacza to oflagowanie wszystkich organizacji związkowych i przygotowanie do akcji protestacyjnych - wyjaśnił. Stronie rządowej zarzucił nieumiejętność prowadzenia dialogu. - To już jest dyktatura, a nie demokracja - ocenił.

To się nazywa iść z duchem czasu. Ksiądz Jakub Lechniak, proboszcz parafii w podpoznańskich Kamionkach, w trakcie chodzenia po kolędzie, wykorzystuje aplikację na smartfona i udostępnia swoją lokalizację w internecie. Dzięki temu parafianie mogą łatwo sprawdzić, czy duchowny jest już blisko ich domu. - Wiele osób z tego korzysta. Odzew jest bardzo pozytywny - przyznaje ks. Lechniak. I już myśli o kolejnych technologicznych ułatwieniach w parafii.

Sąd w Łodzi uznał, że grudniowe zatrzymanie Tomasza Piotrowskiego, szefa gabinetu Hanny Zdanowskiej było "bezzasadne i nielegalne". Decyzja jest efektem zażalenia złożonego przez działacza PO. Poskarżył się na CBA, które w grudniu zatrzymało go w miejscu pracy i przeszukało jego dom i biuro. Decyzja sądu jest prawomocna.