Policja w Augustowie zatrzymała w piątek sędziego, który wziął udział w kolizji w Suwałkach, a następnie odjechał. Sędzia był nietrzeźwy. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że miał 1,8 promila alkoholu w organizmie.
- Logistyka tego przedsięwzięcia jest tak pomyślana, abyśmy dali sobie radę - mówił w sobotę o festiwalu Pol'and'Rock Jerzy Owsiak. Zapowiedział, że wraz z prawnikami będzie się starał o takie zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych, które uwzględniałyby specyfikę imprezy.
Kąpielisko na Warszowie w Świnoujściu zostało zamknięte z powodu sinic. To jedyna plaża na całym wybrzeżu, na której w sobotę wywieszono czerwoną flagę.
1,5-roczny chłopiec płaczem obudził w nocy swoją mamę. Kiedy kobieta wyjrzała przez okno zobaczyła, że sąsiednia kamienica stoi w ogniu. Mieszkańców budynku udało się w porę ewakuować.
Mężczyzna utonął w jeziorze Ińsko w Zachodniopomorskiem. Do tragedii miało dojść w trakcie nurkowania. Ratownicy wyłowili nurka, ale, mimo ponadgodzinnej reanimacji, nie udało się go uratować.
Płeć piękna i płeć niebezpieczna na jednej plaży? I to na jednym kocu? Wykluczone. Kobiety i mężczyźni nie mieli szans na wspólne plażowanie. Chyba, że udało im się wynająć dziecko na kilka godzin albo "przebrać". Jak pewien Niemiec, który wzdychał do pięknej Polki.
Są piękne, ale też niebezpieczne. Podchodzą do gospodarstw, zagryzają zwierzęta, zaczynają atakować ludzi. W Polsce pojawił się problem z wilkami. Zdaniem specjalistów drapieżników tych jest coraz więcej, a ludzie budują domy bliżej lasów, co też sprzyja częstszym kontaktom człowieka z wilkiem. Materiał magazynu "Polska i Świat".
W związku z podpisaniem ustawy o dopalaczach przez prezydenta za chwilę "zacznie się gwałtowne wyprzedawanie" szkodliwych substancji - ostrzegał we "Wstajesz i weekend" w sobotę Artur Malczewski, kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii. Podkreślił, że zaostrzenie prawa to "milowy krok" w walce z dopalaczami, ale dodał jednocześnie, że zaczyna się najgorszy czas na ich zażywanie.
W piątek wieczorem we Wrocławiu miał miejsce kolejny protest przeciwko forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zmianom w sądownictwie. Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą flagi Polski i Unii Europejskiej, odśpiewali zarówno "Odę do Radości", jak i "Mazurka Dąbrowskiego". Wznosili też okrzyk: "Nie ma wakacji od demokracji".
W dzień upał, wieczorami wciąż ponad 20 stopni. Przez takie temperatury wiele osób może mieć płytki sen, często się budzić albo w ogóle mieć problem z zaśnięciem. Adam Wichniak z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie daje nam kilka wskazówek, które pomogą przetrwać falę upałów. Materiał programu "Polska i Świat".
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ograniczającą wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, tak zwanych dopalaczy - poinformował w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Nowelizacja zakłada, że dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami.
- Odszedł człowiek, który uważał, że pamięć jest ważna, ale też ważne są następne pokolenia - tak zmarłego w piątek generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego wspominał w "Faktach po Faktach" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Postanowienie Sądu Najwyższego ma swoje podstawy konstytucyjne - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat. - To jest podejście bardzo odważne i rzeczywiście trudne, ale mieszczące się w pełni w logice orzecznictwa europejskiego - dodał.
- Nie można respektować czegoś, co jest działaniem bezprawnym - oświadczył w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, komentując czwartkowe postanowienie Sądu Najwyższego. Nazwał je "ekscesem", "pozorem postanowienia", "pozorem rozstrzygnięcia".
W wieku 101 lat zmarł generał brygady, pilot Zbigniew Ścibor-Rylski, bohater wojenny i uczestnik Powstania Warszawskiego, współzałożyciel i prezes Związku Powstańców Warszawskich.
- Sąd Najwyższy postawił się ponad konstytucją, postawił się ponad obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym - stwierdził w "Tak jest" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Wicemarszałek Sejmu i była sędzia Barbara Dolniak oceniła, że to prezydent postawił się ponad prawem, odmawiając przestrzegania postanowienia Sądu Najwyższego.
Pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), sformułowane w czwartek przez Sąd Najwyższy, zostaną wysłane do Luksemburga prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek - przekazał Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.
Z opinią wiceszefa Kancelarii Prezydenta - że postanowienie Sądu Najwyższego zostało wydane bez podstawy prawnej - nie zgodził się w rozmowie z TVN24 konstytucjonalista profesor Ryszard Piotrowski. - Ta podstawa prawna jest, i to bardzo poważna - podkreślił.
Prezesi sądów powołani przez obecnego ministra, prokuratorzy wysokiego szczebla, dwie osoby związane z Trybunałem Konstytucyjnym, adwokaci, radcowie, naukowcy. Sprawdziliśmy, kto kandyduje do Sądu Najwyższego i z czego jest znany.
Mamy do czynienia z pogłębiającym się chaosem konstytucyjno-prawnym. Prawo i Sprawiedliwość ponosi za to winę przez swoje rewolucyjne, bezsensowne zacietrzewienie - ocenił w piątek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
Burmistrz, za nim jego zastępca, próbujący zabrać mu kluczyki do auta, a potem interwencja policji – tak wyglądała akcja koło Urzędu Miasta w Golczewie (województwo zachodniopomorskie) utrwalona przez dziennikarzy. – Wypiłem flaszkę wódki, ale to ustawka przeciwko mnie – bronił się burmistrz.
Po strzelaninie dolnośląski antyterrorysta miał ranę biodra. Przeszedł dwie operacje. Pół roku później wciąż przechodzi rehabilitację. Ta jest wyzwaniem zarówno dla niego, jak i dla fizjoterapeutów.
Czwartkowe postanowienie Sądu Najwyższego zostało wydane bez podstawy prawnej i nie odpowiada polskiemu prawu - powiedział w piątek sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Orzekł, że w polskim systemie prawnym nie ma zawieszenia stosowania przepisów ustawy.
"Wypowiedzi, które nie są poparte merytoryczną argumentacją nie mogą być uznane za poważne, a w przypadku, gdy ich autorami są przedstawiciele organów państwa są ponadto niestosowne" - napisał w piątkowym komunikacie rzecznik prasowy Sądu Najwyższego. To reakcja na krytyczne uwagi po decyzji SN o wysłaniu pytań do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Jurek Owsiak ma żal do komendanta lubuskich strażaków, który nie zgodził się na wjazd wozów PSP na teren Pol'and'Rock w Kostrzynie. Rozgrzanych festiwalowiczów podczas koncertów polewała więc wodą straż pożarna z Berlina. - Jeśli będzie trzeba, fundacja wynajmie kolejne wozy - zapowiedział Owsiak na konferencji prasowej.
Kaczki na szczecińskim jeziorze apelują o niekarmienie ich chlebem. Miejscy urzędnicy nie wiedzą, kto za akcję odpowiada, ale nie interweniują, bo akcja edukuje.
Wszystkie nadmorskie kąpieliska są już otwarte. Po dwóch tygodniach sinice zniknęły z polskiego wybrzeża. Ostatnie tak intensywne zakwity naukowcy zaobserwowali 12 lat temu.
Prezydent Tczewa zdecydował o zlikwidowaniu 10 słupów ogłoszeniowych. Urzędnicy przekonują, że zastąpią je bardziej estetyczne tablice. - Prezydent stara się ograniczyć dopływ informacji do mieszkańców, a przez to utrudnić życie swoim konkurentom przed wyborami - twierdzi opozycyjny radny Zbigniew Urban.
- To mogło skończyć się tragicznie - mówią policjanci o kolizji, do jakiej doszło w Połomi (woj. śląskie). 31-letni kierowca nie zatrzymał się na znaku "STOP" i uderzył w jadącą prawidłowo ciężarówkę.
Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie przepisów o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku. Jednocześnie zadał Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie pięć pytań. Kiedy ma szansę uzyskać odpowiedzi i jak do nich będzie musiała zastosować się Polska?