"Doszło do przykrego kryzysu"

- Teraz odpowiedzialność powinni przejąć politycy po to, aby ten kryzys o naturze nie tylko prawnej, ale przede wszystkim politycznej zażegnać - powiedział w studio TVN24 Jacek Stawiski, dziennikarz TVN24 BiS. Odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz reakcji władz Izraela na nowe przepisy.

Wiceprezes IPN: nie będziemy karać za mówienie prawdy

Instytut Pamięci Narodowej nie zamierza nikogo karać za prowadzenie rzetelnej pracy naukowej ani za mówienie prawdy - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. Odniósł się w ten sposób do przyjętej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN krytykowanej między innymi przez rząd izraelski.

Zniszczył auta, rzucił się z nożem na policjanta

Najpierw pałką teleskopową zniszczył trzy samochody, a gdy interweniowała policja, rzucił się na jednego z funkcjonariuszy z nożem. 23-letni mieszkaniec Tomaszowa pod Żaganiem (woj. lubuskie) trafił już do aresztu. Za napaść na policjanta i uszkodzenie mienia grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Po raz trzeci atakowali razem Nanga Parbat

43-letni Tomasz Mackiewicz i 38-letnia Elisabeth Revol po raz trzeci razem wyruszyli zimą na Nanga Parbat. Jak twierdzi Francuzka, udało im się wejść na szczyt. Polak pozostał na wysokości około 7200 metrów, alpinistkę uratowała czwórka polskich himalaistów. Kim są Mackiewicz i Revol?

"Ruszyli w górę skały, mierząc się z mrokiem nocy". Światowe media o "heroizmie" Polaków

Ratunek w najbardziej nieprzyjaznym miejscu na Ziemi wydawał się niemożliwy, ale pojawiła się elitarna ekipa wspinaczkowa z Polski. Ryzykując życie, ruszyła w wyprawę, jakiej nikt do tej pory się nie podjął. Uratowała Francuzkę Elisabeth Revol. Tomasza Mackiewicza ocalić się nie udało - piszą światowe media. Coraz więcej z nich opisuje akcję ratunkową na Nanga Parbat i cytuje tych, którzy podkreślają, że to, czego dokonali Polacy, jest czymś niezwykłym.

Dwa piętra wpadły do środka. Trwa rozbiórka zniszczonej kamienicy

Cegła po cegle trwa rozbiórka zniszczonej wybuchem gazu kamienicy w Mirsku (woj. dolnośląskie). Dach i pierwsze piętro są już rozebrane. Trwają dalsze prace. - Pozostałości wszystkich pięter, które spadły na parter, będziemy usuwać w poniedziałek - zapowiada burmistrz miejscowości.

Morawiecki o rozmowie z Netanjahu: nie ma mowy o odpowiedzialności Polski za Holokaust

- W rozmowie z premierem Izraela podkreśliłem, że państwo polskie było napadnięte i okupowane. Nie ma mowy o odpowiedzialności Polski za Holokaust - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, pytany o niedzielną rozmowę telefoniczną z szefem izraelskiego rządu. W poniedziałek szef gabinetu prezydenta spotka się z ambasador Izraela, aby porozmawiać o wątpliwościach strony izraelskiej wobec nowelizacji ustawy o IPN.

"Mówiłem wielokrotnie: Kaśka, popełniłaś błąd"

Trzeba było mnie słuchać wcześniej, byłoby dużo lepiej - komentował Ryszard Petru w internetowej części "Jeden na jeden" w tvn24.pl, pytany o rozmowy koalicyjne Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Zdaniem byłego lidera Nowoczesnej tak późne przystąpienie do negocjacji politycznych jest błędem, chociaż - jak dodał - "lepiej późno niż wcale".

"Dyplomacja nie przyłożyła się wystarczająco. Izraelczycy mieli prawo się oburzyć"

- Uważam, że wprost należało napisać, że będą piętnowane na całym świecie sformułowania "polskie obozy śmierci". Definicja użyta w ustawie jest na tyle szeroka, że Izraelczycy mieli prawo się oburzyć - stwierdził w "Jeden na jeden" Ryszard Petru. Były lider Nowoczesnej odniósł się do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Morawiecki i Netanjahu rozmawiali przez telefon

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i polski premier Mateusz Morawiecki rozmawiali przez telefon w niedzielę wieczorem. Tematem była przyjęta przez polski Sejm w piątek nowelizacja ustawy o IPN.