"Ważne są deklaracje potępienia antysemityzmu, ale za tym muszą iść konkretne czyny"

Nie ma kraju w Europie, czy poza nią, który byłby wolny od antysemityzmu. Przyznanie się, że w Polsce antysemityzm istnieje i że mamy z nim problem, to nie jest potępienie Polski - mówiła w "Faktach po Faktach" Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura American Jewish Committee na Europę Środkową. Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i była minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oceniła, że "to zjawisko rozlało się w sposób niebezpieczny".

"Mam apel do opozycji, żebyśmy mówili w tej sprawie jednym głosem"

- Bardzo bym prosił, żeby nie budować takiego przekonania, że myśmy ponieśli jakieś straty (w sporze o nowelizację ustawy o IPN - red.) - powiedział w niedzielę w "Kawie na ławę" Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości. - Widać, że Izrael schodzi z tonu. Poza tym nie widzę jakiegoś wielkiego zamieszania międzynarodowego - ocenił z kolei Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdaniem Grzegorza Długiego z Kukiz'15, ustawa doprowadziła z kolei do tego, że Żydzi mieszkający w Polsce "znaleźli się między młotem a kowadłem".

"Nie sądzę, żeby Izrael chciał swoimi nerwowymi reakcjami stracić sojusznika"

To są rzeczy, które między przyjaciółmi mogą się zdarzać. (...) My nie zrobiliśmy niczego innego, jak tylko przepisaliśmy, przekopiowaliśmy rozwiązania obowiązujące w Izraelu - powiedział przebywający w USA Adam Bielan z partii Porozumienie, komentując spór Polski z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, dotyczący nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

"Miałem cię za przyjaciela i lekarza, a okazałeś się potworem"

Doktor Romuald Ś. z listy stu najbogatszych Polaków trafił prosto do aresztu. Oskarżony o wyłudzenie mienia, pranie brudnych pieniędzy oraz oszukanie prawie 600 osób. Medyczny gigant, który miał obsługiwać milion pacjentów, upadł, a sprawa wciąż czeka na swój finał w sądzie. W cieniu tej afery rozegrała się inna tragedia. Właściciel cennych działek we Wrocławiu zmarł w tajemniczych okolicznościach. Zostawił po sobie notatki. Reportaż "Superwizjera" TVN.

"To są sprawy zbyt poważne, żebyśmy je zostawili tylko politykom"

- Przez dwa lata, kiedy ten projekt [ustawy o IPN - red.] gdzieś krążył pomiędzy komisjami sejmowymi i ministerstwami, nikt nie spytał historyków, co oni na ten temat sądzą - zauważył w programie "Horyzont" prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - To tak, jakby pan robił reformę szpitali i zapomniał spytać lekarzy, czy to jest dobra metoda do leczenia - dodał.

"Byłem zaskoczony tym apelem". Polski ambasador odpowiada na list o ustawie o IPN

"Jest haniebne, że polscy więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau, którzy zwalczali pojęcie 'polskich obozów' w zagranicznych mediach musieli to robić indywidualnie, w ramach cywilnych pozwów, aby chronić dobre imię narodu" - napisał ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Odpowiedział w ten sposób na list 88 polskich intelektualistów, ludzi kultury i sztuki oraz byłych polityków o nowelizacji ustawy o IPN, opublikowany we wtorek w brytyjskim dzienniku "Guardian".

"Jeśli Tillerson wypowiada się o Polsce, to mamy poważny problem"

Amerykanie mieli nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze tej ustawy - stwierdziła senator PiS Anna Maria Anders w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną. - Jeżeli Ameryka będzie uważała nas za kraj, gdzie nie ma wolności słowa, nie ma demokracji, to ludzie nie będą się Polską interesować - wskazała. Jak dodawał analityk i ekspert od polityki międzynarodowej Ian Brzezinski z Atlantic Council, prawo, jakie wprowadziła Polska w noweli ustawy o IPN, "pokazuje słabość, nie pewność siebie".

Premier Morawiecki poleci do Berlina

Premier Mateusz Morawiecki złoży w piątek 16 lutego wizytę w Berlinie i spotka się z kanclerz Angelą Merkel - poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak dodała, główne tematy rozmów, to przyszłość Unii Europejskiej oraz relacje polsko-niemieckie.